1990: Με το δεξί στα play-off

Τα play-off της σεζόν 1989-1990 είχαν διαφορετικό τρόπο διεξαγωγής από τις προηγούμενες χρονιές. Όσον αφορά την ανάδειξη του πρωταθλητή οι 4 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας σχημάτισαν όμιλο 6 αγωνιστικών ξεκινώντας βαθμολογικά με βάση τα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων από την κανονική περίοδο.

Έτσι ο Άρης ξεκίνησε τα play-off με αβαντάζ 1 πόντου του Παοκ αφού σε 6 αγώνες στην κανονική διάρκεια με Παοκ-Πανιώνιο-Ηρακλή είχε 1 ήττα από τον Παοκ ενώ ο δικέφαλος πέραν από την ήττα από τον Αυτοκράτορα έχασε και από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Για την 1η αγωνιστική ο Άρης φιλοξενήθηκε από τον Πανιώνιο και πήρε αγχωτική νίκη με 76-78. Οι κίτρινοι μετά το στραπάτσο της Σαραγόσα έδειξαν χαρακτήρα θυμίζοντας την περίοδο που έτρεχαν το αήττητο σερί των 81 αγώνων, έπαιξαν ισορροπημένο μπάσκετ δείχνοντας σημαντικό βαθμό προσαρμοστικότητας στις συχνές αλλαγές ρόλων στην πεντάδα. Από την άλλη όμως οι Πρωταθλητές δεν κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι νωρίτερα όταν τους δόθηκε η ευκαιρία, στα μέσα του Β’ ημιχρόνου ο Άρης προηγήθηκε με 11 πόντους όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να καρδιοχτυπήσουν τους κίτρινους στα τελευταία λεπτά. Οι Χουγκάζ και Μποσγανάς πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση σε αντίθεση με τον μέτριο Γάσπαρη, στα αρνητικά για τον Πανιώνιο και η αποτυχία στο να περιοριστεί ο Γκάλης αλλά και η απουσία σταθερής λύσης έξω από την ρακέτα. Στους ψηλούς ο Βράνκοβιτς υπήρξε άστοχος όμως μάζεψε πολλά ριμπάουντ απέναντι στους Λινάρδο και τους αδερφούς Χριστοδούλου. Αντίθετα ο Μισούνωφ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Μπένατσεκ.
Με αυτή τη νίκη ο Άρης διατηρήθηκε στο +1 από τον Παοκ που επικράτησε με 132-90 του Ηρακλή. Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης αντιμετώπισε τον Ηρακλή στο Αλεξάνδρειο ενώ ο Παοκ ταξίδεψε στη Νέα Σμύρνη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Χριστοδούλου Φ. 8, Μποσγανάς 9, Γάσπαρης 10, Χουγκάζ 12, Μπένατσεκ 18, Λινάρδος 10, Χριστοδούλου Χ. 9
ΑΡΗΣ : Γκάλης 32, Γιαννάκης 11, Λυπηρίδης 3, Σούμποτιτς 13, Μισούνωφ 12, Ρωμανίδης, Βράνκοβιτς 7