ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2007: Ηφαίστειο το Παλέ και έξοδος στην Ευρωλίγκα

Άρης και Πανιώνιος αφού πέτυχαν από 2 νίκες στις έδρες τους συναντήθηκαν στις 19 Ιουνίου 2007 στο Αλεξάνδρειο για τον τελευταίο μικρό τελικό, με έπαθλο το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της σεζόν 2007-2008.

Οι κίτρινοι μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν το μίνιμουμ στόχο τους σε μία χρονιά που στις λεπτομέρειες έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στους τελικούς του πρωταθλήματος. Μετά τα πρώτα 5,5 λεπτά το σκορ ήταν ήδη στο 14-2 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-11. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ακολουθήσει τον Άρη, στο πρώτο μέρος οι παίκτες του ευστόχησαν μόλις σε 6/25 σουτ ενώ υπέπεσαν και σε 8 λάθη. Τα προσχήματα έσωσαν μόνο οι Ουϊνστον και Χάτσον οι οποίοι όμως από μόνοι τους δεν ήταν δυνατόν να κρατήσουν την ομάδα τους σε κοντινή απόσταση με τον Άρη και κάπως έτσι οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-26.

Στην επανάληψη το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 51-38 στο 26ο λεπτό όμως με ένα επιμέρους 9-2 και το σκορ στο 60-40 η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και ο κόσμος των κιτρίνων ήδη πανηγύριζε στις εξέδρες την κατάληψη της 3ης θέσης. Το τελικό 73-60 έμοιαζε κολακευτικό για τους κυανέρυθρους που εκτός των 2 Αμερικανών η υπόλοιπη ομάδα παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Κορυφαίος του Αυτοκράτορα ο Τσαλδάρης που έκανε σμπαράλια την άμυνα του Πανιωνίου ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Ουϊλκνσον-Ηλιάδης. Οι 5.500 φίλοι των κιτρίνων έστησαν πάρτυ μετά τη λήξη καλώντας τους παίκτες του Αντρέα Ματσόν να βγουν στη συνέχεια από τα αποδυτήρια για να τους αποθεώσουν.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Κασλ 7, Σιγάλας, Τσαλδάρης 18, Σεραπίνας, Σκέιλς 10, Καλαϊτζής, Ηλιάδης 10, Ουϊλκινσον 14, Φλέτσερ, Παντελιάδης 2, Μάσεϊ 8, Γιαννούλης 4
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Καυκής 3, Μίλκοβιτς 3, Περπέρογλου 6, Ντόϊτσιν 5, Αρσλαν 6, Αγγελόπουλος 1, Ουϊνστον 21, Ντραγκοϊλοβιτς 1, Χάντσον 14