ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1984: Μια νίκη που δεν μέτρησε και η έναρξη του μυθικού σερί

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Ο Άρης της σεζόν 1984-1985 με τον Παναγιώτη Γιαννάκη στη σύνθεση του έδειχνε πλέον ανίκητος στο Ελληνικό πρωτάθλημα και ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο κάτι που απέδειξε τις 5 πρώτες αγωνιστικές κερδίζοντας τους Ολυμπιακό,Παοκ και Παναθηναϊκό. Για την 6η αγωνιστική στις 23 Νοεμβρίου 1984 οι κίτρινοι ταξίδεψαν στην Αθήνα για να αντιμετωπίσουν τον Πανιώνιο.

Οι παίκτες του Ιωαννίδη μπήκαν άσχημα και στο 3:50 βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-0. Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άρη που με σερί 12-0 πέρασε μπροστά με 9-12 στο 6:19. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και την ανάπαυλα (28-33) ενώ ο Πανιώνιος πέρασε ξανά μπροστά με 49-48 στο 29:46. Ο Άρης δευτερόλεπτα αργότερα έχασε με 5 φάουλ τον Φιλίππου ενώ ο Γκάλης αγωνίστηκε για περίπου 13 λεπτά έχοντας χρεωθεί με 4 φάουλ. Παρ’ όλα τα προβλήματα όμως οι κίτρινοι στάθηκαν στο ύψος τους και με μεγάλα καλάθια των Γκάλη και Κοκολάκη στο τελευταίο λεπτό πήραν τη μεγάλη νίκη με 65-69. Ο Αυτοκράτορας με αυτή τη νίκη παρέμεινε μόνος πρώτος με ένα βαθμό παραπάνω από Παοκ και Ηρακλή όμως όπως φάνηκε στη συνέχεια το παιχνίδι της Νέας Σμύρνης δεν τελείωσε εκείνη τη μέρα. Η φάση που στιγμάτησε τον αγώνα έγινε στο 33ο λεπτό όταν με το σκορ στο 54-57 ο Μίσσας κέρδισε φάουλ και 2 βολές. Ο Μίσσας αστόχησε στην πρώτη βολή όμως οι παίκτες του Άρη πήραν το ριμπάουντ και συνέχισαν το παιχνίδι νομίζοντας πως οι διαιτητές έδωσαν 1+1 βολή. Οι διαιτητές σε πλήρη ασυνενοησία δεν διέκοψαν το παιχνίδι και οι άνθρωποι του Πανιωνίου υπέβαλαν ένσταση.
Ο Πανιώνιος τελικά κέρδισε την ένσταση και το παιχνίδι επαναλήφθηκε στις 2/3/1985. Οι κυανέρυθροι επικράτησαν τελικά μετά από 2 παρατάσεις με 84-82 αναγκάζοντας τον Αυτοκράτορα στη μοναδική του ήττα στο πρωτάθλημα. Ο αγώνας αυτός απέκτησε ιστορική σημασία καθώς 4 μέρες μετά ο Άρης με τη νίκη του επί του Παοκ με 76-75 ξεκίνησε το μεγαλύτερο σερί στην ιστορία του Ελληνικού μπάσκετ με τις 81 νίκες στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Εάν το παιχνίδι με τον Πανιώνιο δεν είχε επαναληφθεί το σερί του Άρη θα είχε φτάσει τους 97 αγώνες καθώς η προηγούμενη ήττα του στο πρωτάθλημα ήταν στο μπαράζ τίτλου του 1984 εναντίον του Παναθηναϊκού.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Χριστοδούλου 19, Μίσσας 10, Λινάρδος 4, Καραμανώλης 19, Φωσσές 10, Γάσπαρης 2, Βλάσσης
ΑΡΗΣ : Γκάλης 29, Γιαννάκης 5, Κοκολάκης 12, Ρωμανίδης 16, Φιλίππου 6, Σταμάτης 1