1968: Ενθουσίασε ο Άρης, με σπάνιο ποδοσφαιρικό θέαμα και πέντε γκολ

Ο Κώστας Παπαϊωάννου σκοράρει ένα από τα τέρματα του Άρη
Θύμιζε καλοκαίρι η 17η Μαρτίου 1968 και στο Χαριλάου είχαν μαζευτεί πάνω από 10.000 κόσμος. Ο Άρης φιλοξενούσε τον Πανιώνιο, έναν αντίπαλο που εκείνα τα χρόνια ήταν από τους ισχυρότερους στην Ελλάδα μετά τις ομάδες του ΠΟΚ.

Το θέαμα και το τελικό σκορ, κατατάσσουν την εμφάνιση του Άρη στο συγκεκριμένο ματς, ως μία από τις καλύτερες του στην ιστορία της Α' εθνικής. Οι κίτρινοι κέρδισαν τελικά με 5-1, ένα σκορ που ούτε κατά διάνοια αποδίδει την πραγματική εικόνα του αγώνα!
Ο Άρης πέρα από τα γκολ, είχε δύο δοκάρια, του ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Αλεξιάδη και ο Δεμίρης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτυ στο 83'!!!
Οι παίκτες του Άρη με συνεχή κινητικότητα και υψηλό επίπεδο ποδοσφαίρου, κονιορτοποίησαν τους αντίπαλους τους, που παρακαλούσαν κυριολεκτικά τον διαιτητή να σφυρίξει τη λήξη. Παρόλα αυτά, ο Πανιώνιος είχε αντισταθεί για 47' λεπτά, αφού το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες!
"Άρχοντες" στο γήπεδο ήταν οι δύο κορυφαίοι επιθετικοί του Άρη, ο Κώστας Παπαϊωάννου και ο Αλέκος Αλεξιάδης! Ο πρώτος σκόραρε τρεις φορές, αλλά ο δεύτερος ήταν άτυχος, καθώς είχε τα δύο δοκάρια και του ακυρώθηκε ένα κανονικό γκολ. Έτσι ο Αλέκαρος έμεινε στα δύο γκολ!

Ένα ακόμη γκολ του Παπαϊωάννου. Ο τερματοφύλας παρακολουθεί την μπάλα, ενώ ο αμυντικός Νέγρης κάνει μπλονζόν αλλά δεν μπορεί να σώσει τη φάση.
Στο 1' ο Αλεξιάδης είχε την πρώτη του ατυχία, καθώς το πλασέ του βρήκε με δύναμη το κάθετο δοκάρι. Στο 15' ο ίδιος παίκτης τροφοδοτεί με το κεφάλι τον Παπαϊωάννου που με δυνατό σουτ ανοίγει το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Δέδες ισοφάρισε σε 1-1. Το σκορ δεν άλλαξε καθώς ο Αλεξιάδης με κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πανιωνίου. Στο 47΄ όμως ο Παπαϊωάννου έδωσε το προβάδισμα στον Άρη. Στο 53΄σουτ του Παπαϊωάννου δεν βρίσκει εστία, αλλά ο Κωνσταντινίδης κατορθώνει και τη γυρίζει στον Αλεξιάδη που σκοράρει από κοντά. Στο 60' έχει δοκάρι ο Πανιώνιος με τον Δέδε, μετά από ασταθή απόκρουση του Χρηστίδη. Στο 75΄ο Αλεξιάδης σκοράρει και ενώ κατευθύνονται όλοι στην σέντρα, ο διαιτητής το ακυρώνει μετά από λανθασμένη υπόδειξη του επόπτη. Στο 78΄ανάβουν τα αίματα ανάμεσα στον Αλεξιάδη και τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου Μανιάκη. Προς στιγμής απειλήθηκε σύρραξη, αλλά τελικά τα πνεύματα ηρέμησαν με τη βοήθεια και της αστυνομίας! Στο 83' ο Νέγρης ανέτρεψε τον Δεμίρη. Το πέναλτυ εκτέλεσε ο παθών, αλλά η μπάλα πήγε στα ουράνια! Στο 86' ο Παπαϊωάννου κάνει χατ τρικ, μετά από σέντρα του Κωνσταντινίδη. Τρία λεπτά αργότερα ο Αλεξιάδης πετυχαίνει το δεύτερο και τελευταίο τέρμα του με σουτ.

Μεγάλη ευκαιρία του Αλεξιάδη, αλλά ο Μανιάκης αποκρούει με το πόδι
Πέρα από τις φάσεις που πριγράψαμε, ο Άρης έχασε τουλάχιστον 5 ακόμη κλασικές ευκαιρίες. Γεγονός είναι πως οι φίλαθλοι που παραβρέθηκαν, παρακολούθησαν εκείνη τη μέρα ένα σπάνιο ποδοσφαιρικό θέαμα που ευχαρίστησε και τον κάθε δύσκολο!
Η σύνθεση της ομάδας μας ήταν η εξής: Χρηστίδης, Σπυρίδων, Ναλμπάντης, Γριμπελάκος, Ραπτόπουλος, Δεμίρης, Κωνσταντινίδης, Κεραμιδάς, Αλεξιάδης, Παπαϊωάννου, Συρόπουλος.
Πανιώνιος: Μανιάκης, Νέγρης, Σπυρόπουλος, Σκρέκης, Ντουνιάς, Καπαματζιάν, Χαϊτάς, Αθανασούλας, Δέδες, Κυριαζής, Ιντζόγλου