ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2006: Πρόκριση-θρίλερ επί του Πανιωνίου για το ULEB cup

Στο γύρο των 16 του ULEB Cup της σεζόν 2005-2006 ο Άρης ως πρώτος του Α’ ομίλου διασταυρώθηκε σε ελληνικό εμφύλιο με τον τέταρτο του Β’ ομίλου Πανιώνιο. Στο παιχνίδι της Αθήνας οι κίτρινοι πήραν τη νίκη με 70-72 και απέκτησαν προβάδισμα για πρόκριση στους 8.

Στο ξεκίνημα του αγώνα της Θεσσαλονίκης, στις 7 Φεβρουαρίου, ο Πανιώνιος έκανε ότι ήθελε εκμεταλλευόμενος την ευάλωτη άμυνα του Άρη. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά πήραν προβάδισμα με 2-13 με τους κίτρινους να μειώνουν με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 21-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά γρήγορα εκτοξεύτηκε ξανά στους 11 στο 13ο λεπτό (23-34) όμως οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν αντέδρασαν και μείωσαν ξανά με τη λήξη του ημιχρόνου σε 41-43. Ο Πάντιους στο ξεκίνημα της επανάληψης ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 43-43 όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στο σκοράρισμα και η Τρίτη περίοδος έληξε 54-61. Η άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν οι φιλοξενούμενοι προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στους κίτρινους οι οποίοι στο 38ο λεπτό και με το σκορ στο 69-79 ήρθαν αντιμέτωποι με τον πρόωρο αποκλεισμό από την Ευρώπη. Οι θεσσαλονικείς όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με πιεστική άμυνα και την ευστοχία του Στακ στα τελευταία 2 λεπτά μείωσαν σε 79-81 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο ο Άρης είχε την ευκαιρία να τελειώσει γρήγορα την πρόκριση αλλά η αστοχία του Καστλ στις βολές και ένα καλάθι του Χάρβεϊ που δεν έπρεπε να μετρήσει διαμόρφωσαν το 92-94 και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε νέα παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά μία ανάσα από την πρόκριση όταν προηγήθηκαν με 92-98 αλλά οι παίκτες του Άρη με ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά πήραν μεγάλη νίκη-πρόκριση με 112-105.

Κορυφαίος για τον Άρη υπήρξε ο Στακ με 34 πόντους ενώ συγκινητική και η παρουσία του Ουίλκινσον που αγωνίστηκε τραυματίας. Στα προημιτελικά ο Άρης αντιμετώπισε την Γαλλική Βιλερμπάν.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Καστλ 23, Πέτροβιτς 9, Στακ 34, Ουίλκινσον 13, Καμπερίδης 5, Σιγάλας 6, Κουλ, Χαριτόπουλος 8, Ασημακόπουλος , Τέιλορ 4
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Κέκελης 9, Περπέρογλου, Ηλιάδης 34, Χάρβεϊ 7, Ταπούτος, Μαρμαρινός 8, Οικονόμου 29, Έϊβερι 6, Μαυροειδής, Κατζιούλις 3, Αγγελόπουλος 2, Πετρόπουλος 7