2006: Νίκη επί του Ολυμπιακού στην επιστροφή Σχορτσιανίτη

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της σεζόν 2005-2006 ο Άρης, στις 8 Ιανουαρίου 2006, υποδέχεται στο Αλεξάνδρειο τον Ολυμπιακό με σκοπό να ρεφάρει τις ήττες από Πανιώνιο και Λάρισα. Στους Πειραιώτες πλέον αγωνίζεται ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης που την προηγούμενη χρονιά αγωνίστηκε με τους κίτρινους.

Οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν στο πρώτο ημίχρονο εφαρμόζουν άριστα την άμυνα τους πάνω στους Έντι και Σχορτσιανίτη και με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς προηγούνται με 29-16 στην Α’ περίοδο και 45-28 στο ημίχρονο. Τα πράγματα δεν αλλάζουν στο 3ο δεκάλεπτο με τον Άρη να φτάνει στη μέγιστη διαφορά των 24 πόντων (62-38) στο 28ο λεπτό. Στην τελευταία περίοδο οι κίτρινοι δυσκολεύονται σε μεγάλο βαθμό στο σκοράρισμα και ο Ολυμπιακός με τους Αργυρόπουλο και Σχορτσιανίτη επαναφέρουν τη διαφορά των 24 πόντων σε μονοψήφια επίπεδα. Στο 1:05 πριν τη λήξη ο Βασιλόπουλος με έμμεσο τρίποντο μειώνει σε 66-62 απειλώντας να μετατρέψει το πάρτυ των γηπεδούχων σε εφιάλτη. Τελικά οι παίκτες του Άρη κρατάνε την ψυχραιμία τους και με 4 πόντους από βολές του MVP Τέρελ Κασλ παίρνουν μια σπουδαία νίκη με 70-64.

Εκτός του Κασλ, που μάλιστα τραυματίστηκε κάτω από το μάτι σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Βασιλόπουλο, πολύ καλοί υπήρξαν και οι Στακ,Σιγάλας και Πάντιους. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Σχορτσιανίτης ο οποίος αποδοκιμάστηκε από μερίδα του κόσμου. Με αυτή τη νίκη ο Άρης σκαρφάλωσε στην 4η θέση σε ισοβαθμία με τον Πανελλήνιο με ρεκόρ 6-4.
Οι συνθέσεις του αγωνα
ΑΡΗΣ : Κασλ 13, Σιγάλας 11, Ορφανός, Μπρούερ 2, Χαριτόπουλος 3, Ασημακόπουλος 2, Ουίλκινσον 9, Πάντιους 14, Πέτροβιτς 4, Στακ 10, Κουλ 2
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Έντι 4, Παπαμακάριος 8, Αργυρόπουλος 6, Τζίτζιτς 2, Λιούις 5, Χατζής 13, Σεϊμπούτιτς 3, Καλαϊτζίδης, Μπάρλος, Βασιλόπουλος 3, Πρίντεζης, Σχορτσιανίτης 20