Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

2020: Κακός στην άμυνα,δεν τον έσωσε η επίθεση και έχασε από τον Ολυμπιακό

Με το 4-2 θα γυρίσει ο ΑΡΗΣ από την πρωτεύουσα, αφού έχασε από τον Ολυμπιακό και την αστοχία που είχε σε ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο δεκάλεπτο από το 12’ ως και το 20’!

Σχεδόν παθητικό μπορεί να χαρακτηρίσει το πρώτο δεκάλεπτο του ΑΡΗ, απέναντι σ’ έναν Ολυμπιακό που έβγαινε με ευκολία απέναντι στον Έμαν, με τις όποιες ενέργειες να καταλήγουν οφ σάιντ. Στο 12’ πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΡΗ με τον Λάρσον να παίρνει την κεφαλιά με τη μπάλα να βγαίνει άουτ, ύστερα από σέντρα του Ματίγια. Ένα λεπτό μετά ο Σουηδός δε θα κερδίσει τον Σα σε πρώτο χρόνο, με τη μπάλα να κοντράρει να βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι του Πορτογάλου και να φεύγει άουτ.

Ο Βαλμπουενά δεν αξιοποίησε το μεγάλο κενό στο κέντρο της άμυνας των κιτρινόμαυρων, αφού η κεφαλιά που επιχείρησε λίγο έξω από τη μικρή περιοχή κατέληξε άουτ, στο 14’. Ο Μαντσίνι θα κάνει την κίνηση στον άξονα, θα κάνει το σουτ με τον Σα να πέφτει στη γωνία του και να μπλοκάρει σε μία φάση που έγινε στο 19’.

Το σκορ άνοιξε στο 22’ κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον ΑΡΗ να μην αξιοποιεί τις ευκαιρίες του, όταν ο Δεληζήσης θα χάσει την κεφαλιά από τον Σεμέδο ο Έμαν θα διώξει προσωρινά με τον Γκιγιέρμε να προλαβαίνει τους αμυνόμενους και να κάνει το 1-0!

Δύο λεπτά μετά ο Δεληζήσης δε θα ακολουθήσει την πορεία της μπάλας, ο Μασούρας θα κάνει το σπρίντ λίγο κάτω από το κέντρο, θα βρει τον Ελ Αραμπί ο οποίος με διπλή προσπάθεια θα κάνει το 2-0!!!

Στο 37’ θα μειώσουν οι Θεσσαλονικείς όταν μετά από φάουλ του Ματίγια από δεξιά και εκτός περιοχής, ο βέλεθ θα βρεθεί στην πορεία της μπάλας αυτή θα συνεχίσει την πορεία της προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Ρόουζ να παρεμβάλετε και να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!

ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Ο Ολυμπιακός θα αντιδράσει πετυχαίνοντας τρίτο γκολ, με τον Ελαμπντελαουί να κάνει το σουτ και τη μπάλα να βρίσκει στον Δεληζήση που έπεσε στην πορεία της μπάλας, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1, στο 44’! Ο Άρης έπαιζε με 10 παίκτες, καθώς ο Ιντέγε δεν θα μπορέσει να συνεχίσει τον αγώνα, με τον Ντιγκινί να τον αντικαθιστά.

Σουτ του Μασούρα στο 53’ θα διώξει ο Έμαν, όπως στο 55’ και το 58’ τα σουτ του Ελ Αραμπί!

Ο διαιτητής Τζοβάρας μαζί με το VAR θα δουν πέναλτι στο ηθοποιήστικο πέναλτι του Βαλμπουενά σε μαρκάρισμα του Βέλεθ, στο 61’. Τελικά μετά από σύσκεψη θα καταλογίσουν την εσχάτη των ποινών με τον Γάλλο να ευστοχεί για το 4-1 στο 63’!!!

Ο Ντιγκινί θα μειώσει σε 4-2 στο 83’, μετά από  πάσα του Λάρσον!

Οι συνθέσεις:
Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε (83΄Χριστοδουλόπουλος), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας, Βαλμπουενά (69΄Λοβέρα), Ελ Αραμπί (80΄Σουντανί)
Στον πάγκο: Άλεν, Σουντανί, Γκερέρο, Λοβέρα, Σισέ, Γκασπάρ, Χριστοδουλόπουλος
Άρης (Μ. Ένινγκ): Έμαν, Ροζ, Βέλεθ (64΄Σόουζα), Δεληζήσης, Κόρχουτ, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Φετφατζίδης (64΄Μαρτίνες), Λάρσον, Ιντέγε (45΄Ντιγκινί)
Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Σόουζα, Ντιγκινί, Μπακούτσης, Μπαγκαλιάννης, Σούντγκρεν, Μαρτίνες
Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Χρήστος Ακρίβος (Αθηνών) – Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)
4ος : Φώτιος Φωτιάδης (Καστοριάς)
VAR: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας) – AVAR: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)