1986: Νικητής ακόμη και στη κακή του μέρα

Ένας νωθρός και υπεροπτικός Άρης παρουσιάστηκε στο Παπαστράτειο στις 4 Οκτωβρίου 1986 για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος που όμως παρά την κακή του εμφάνιση πήρε τη νίκη επί του Ολυμπιακού.

Οι γηπεδούχοι που παρατάχθηκαν χωρίς τους Καμπούρη, Κοζάκη εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και την χωρίς σύστημα ανάπτυξη του Άρη πηγαίνοντας πόντο-πόντο μέχρι την ανάπαυλα και κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-36. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης το σκηνικό δεν άλλαξε όμως στο διάστημα 25-28 η πεντάδα των Γκάλη, Γιαννάκη, Σούμποτιτς, Σταμάτη, Λυπηρίδη έτρεξε ένα σερί 15-0 μετατρέποντας το 50-44 σε 50-59. Από εκείνο το σημείο μέχρι και τη λήξη του αγώνα ο Αυτοκράτορας έδειξε σοβαρότητα και έφτασε τελικά στη νίκη με 68-83.
Από τον Άρη κορυφαίος ήταν ο Γκάλης που εμφανίστηκε ιδιαίτερα εύστοχος στην επανάληψη και οι Γιαννάκης, Σταμάτης αμυντικά. Από τους Πειραιώτες κορυφαίος ήταν ο Μανιάτης ενώ στο Α’ ημίχρονο διακρίθηκε και ο Παναγιωτόπουλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Παραγιός 12, Μανιάτης 26, Σαμπάνης 11, Κουκής 3, Χριστοδούλου 3, Παναγιωτόπουλος 11, Ντάκουλας 2, Καρκαβάσης, Κρεμπούνης, Γιαννόπουλος
ΑΡΗΣ : Γκάλης 31, Γιαννάκης 13, Σούμπουτιτς 19, Ρωμανίδης 10, Φιλίππου 6, Σταμάτης 4, Δοξάκης, Λυπηρίδης