2008: Ο χαμένος τελικός του Καυτανζογλείου

17 Μαΐου 2008
Καυταντζόγλειο Στάδιο Θεσσαλονίκης

Ο χαμένος τελικός για τον Άρη μέσα στο Καυταντζόγλειο

Ο Άρης, μέσα σε ένα κατακίτρινο Στάδιο, έχασε από τον Ολυμπιακό με 2-0.

Απειρία από μεγάλους αγώνες, διστακτικότητα, διαφορά κλάσης, στοίχισαν στην ομάδα μας που κατέβηκε στον τελικό αυτόν περίπου ως “φαβορί”, παίζοντας στην “έδρα” της, απέναντι σε ένα πιο έμπειρο αντίπαλο, που παρά την αγωνιστική απραξία (δεν έπαιξε στα πλέι οφ που προηγήθηκαν), παρουσιάστηκε πιο έτοιμος για έναν τέτοιο αγώνα.

Οι δύο αρχηγοί Νεμπεγλέρας και Τζώρτζεβιτς με τους διαιτητές του αγώνος.

Ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο στον Άρη και εκμεταλλεύθηκε την διαφορά κλάσης ορισμένων ποδοσφαιριστών του φτάνοντας σχετικά εύκολα στην κατάκτηση του τροπαίου. Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι ο δημιουργός των κόκκινων τερμάτων με δύο ασίστ και παραλίγο σκόρερ αν δεν αστοχούσε στο πέναλτι ήταν ο κορυφαίος παίκτης του τελικού.

Ο Άρης προσπάθησε, πίεσε ασφυκτικά σε ορισμένα σημεία αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις αντίστοιχες ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Αντώνη Νικοπολίδη. Και όταν δεν γίνεσαι επικίνδυνος και δεν κάνεις φάσεις, μοιραία έρχεται η ήττα…

Η διάταξη των ομάδων

Ο Άρης του Ντούσαν Μπάγεβιτς

Την εστία των τυπικά φιλοξενούμενων υπερασπίστηκε ο Κέλεμεν, με τους Νέτο, Παπαδόπουλο, Καράμπελα, Ρονάλντο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στο κέντρο ο Νεμπεγλέρας σε ρόλο καθαρού κόφτη με τον Γιάχιτς στα αριστερά του και τον Σιστόν στα δεξιά του. Στην κορυφή του ρόμβου ο Ίβιτς σε έναν ελεύθερο ρόλο πίσω από τους δύο επιθετικούς, με τους Χαβίτο, Κόκε στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός κατέβηκε με τον Αντώνη Νικοπολίδη κάτω από τα δοκάρια και τους Τοροσίδη, Άντζα, Ζεβλάκοφ και Ραούλ Μπράβο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Στην μεσαία γραμμή ο Ισπανός τεχνικός Σεγκούρα επέλεξε δύο αμυντικά χαφ (Στολτίδης, Πατσατζόγλου) με τον Γκαλέτι στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής και τον αρχηγό Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στα αριστερά. Τέλος, στην επίθεση ο Κώστας Μήτρογλου και Ντάρκο Κοβάσεβιτς.

Οι παίκτες μας ξεκίνησαν καλά στα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή και να πάρουν τον έλεγχο του κέντρου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να δημιουργήσει στο πρώτο δεκάλεπτο αρκούμενος σε παθητικό ρόλο.

Παρ όλα αυτά οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν κοντά στο γκολ μετά από ένα λάθος στην άμυνα του Άρη. Στο 10′ ο Νέτο γύρισε την μπάλα στον Κέλεμεν αλλά ο Σλοβάκος προτιέρο έκανε κακό κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Γκαλέτι να βάλει την κόντρα, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο Ολυμπιακός θα απειλήσει και πάλι με τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στο 16ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή με τον Κέλεμεν να δείχνει και πάλι ασταθής μπλοκάροντας ένα σχετικά εύκολο σουτ με διπλή προσπάθεια.

Η ατμόσφαιρα στις εξέδρες ήταν εξαιρετική και όσο πέρναγε η ώρα ανέβαινε η ένταση και το πάθος και στον αγωνιστικό χώρο. Ο Άρης αν και επιθετικά έδειχνε ικανός να δημιουργήσει στην άμυνα είχε πολλά κενά. Στο 20′ μετά από ωραία μπαλιά του Ραούλ Μπράβο ο Μήτρογλου μέσα στην περιοχή έκανε το κοντρόλ γύρισε το σώμα του, όμως την ώρα του σουτ ο Παπαδόπουλος έκανε το σωτήριο τάκλιν.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν επιλέξει να περιμένουν τον Άρη στο δικό τους μισό γήπεδο αλλά οι προσπάθειες των τυπικά φιλοξενουμένων έφταναν μέχρι έξω από τη μεγάλη περιοχή. Χαβίτο και Κόκε αναλώνονταν σε τρίπλες και περιτές ενέργειες,χωρίς να υπάρχει τελική προσπάθεια που θα ανησυχούσε τον αντίπαλο.

Στο 33΄ ο Ολυμπιακός θα ανοίξε το σκορ.
Ο Γκαλέτι που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, από δεξιά έκανε μια σέντρα και ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς από το ύψος του πέναλτι με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Παρόμοια συνεργασία των δύο έμπειρων παικτών και ανάλογο γκολ είχε ξαναγίνει σε αγώνες του Ολυμπιακού.

Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλά η τύχη γύρισε την πλάτη στον Χαβίτο. Ο ταλαντούχος επιθετικός ελίχθηκε μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ μπροστά από τον Ραούλ Μπράβο, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αντώνη Νικοπολίδη.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε μετά το 1-0 με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει στην τακτική του να περιμένει τον Άρη και τους παίκτες μας να πιέζουν προσπαθώντας να βρουν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν την ανίπαλη άμυνα.

Στο 42ο λεπτό ο Ίβιτς προσπάθησε να απειλήσει, όταν ο Άρης κέρδισε το φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Νικοπολίδη.

Ο Σέρβος τεχνικός του Άρη προσπάθησε να διορθώσει κάποια πράγματα στην μεσαία γραμμή “ανοίγοντας” τον σχηματισμό του ρόμβου περισσότερο προς τα άκρα, θέλοντας έτσι να ανοίξει την αμυντικά γραμμή του Ολυμπιακού για να δημιουργηθούν χώροι για τους επιθετικούς μας.

Ωστόσο στην πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο β΄μέρος έγινε το 2-0, που ουσιαστικά έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών.

Στο 53ο λεπτό ο Παπαδόπουλος έκανε ένα αχρείαστο φάουλ στο σημαιάκι του κόρνερ πάνω στον Μήτρογλου. Ο Γκαλέτι εκτέλεσε και αυτή τη φορά ο προωθημένος Ζεβλάκοφ ήταν ο αποδέκτης της γλυκιάς σέντρας και με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0.

Με την συμπλήρωση μία ώρας ο Μπάγεβιτς έκανε την πρώτη κίνηση του στην σκακιέρα. Ο Φελίπε πέρασε στην θέση του Καράμπελα με σαφή πρόθεση ο Άρης να γίνει ακόμα πιο επιθετικός. Ο Σιστόν που είναι πολύ πιο επιθετικογενής πήρε την θέση του Καράμπελα στα χαφ με τον Φελίπε να παίρνει τη θέση του στην αριστερή πλευρά της μεσαίας γραμμής.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον Άρη μετά την ψυχρολουσία του 2-0 ήρθε στο 71ο λεπτό όταν ο Παπαδόπουλος βγήκε μόνος του απέναντι από τον Νικοπολίδη πέρασε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, αλλά όταν προσπάθησε να “κόψει” την μπάλα για τους συμπαίκτες του οι ερυθρόλευκοι αμυντικοί απομάκρυναν.

Με είκοσι λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα ο Άρης δεν είχε άλλη επιλογή από το να επιτεθεί με όλες του τις δυνάμεις, έχοντας να ανατρέψουν ένα προβάδισμο του αντίπαλου με δύο γκολ.

Η προσπάθεια εμπεριείχε και ρίσκο με τους πολλούς ανοιχτούς χώρους που δημιουγήθηκαν
Στο 76′ ο Μήτρογλου ξέφυγε και μπροστά στον Κέλεμεν πλασάρε λανθασμένα, ο τερματοφύλακας του Άρη δεν δυσκολεύθηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 77΄ ο κύριος Καζναφέρης θα δώσει ένα “τραβηγμένο από τα μαλλιά ” πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Σε μονομαχία του Καράμπελα με τον Μήτρογλου, ο τελευταίος έπεσε στο έδαφος με τον Κασναφέρη να δείχνει την άσπρη βούλα.
Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι εκτέλεσε, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κέλεμεν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης πίεζε ασφυκτικά και έφθασε πολύ κοντά στην μείωση του σκορ στο 82ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Σανσόν από τα αριστερά, ο Ίβιτς δεν έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κόκε που προσπάθησε να μπει στην φάση “έπεσε” πάνω στον Αντώνη Νικοπολίδη που κάλυψε γρήγορα το κενό στην άμυνά του.

Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης έχασε την πιο μεγάλη ευκαιρία του, όταν ο Παπαδόπουλος μέσα από την περιοχή έκανε ένα εκπληκτικό σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αυτές οι δύο είναι και οι τελευταίες ευκαιρίες για τον Άρη να σκοράρει.
Ο τελικός, που όλοι είχαμε πιστέψει ότι θα είναι νικήφόρος, έληξε με το κύπελλο να καταλήγει στον Ολυμπιακό και στον Πειραιά.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Κέλεμεν, Νέτο, Παπαδόπουλος, Καράμπελας, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γιάχιτς, Ίβιτς, Σιστόν, Χαβίτο, Κόκε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Άντζας, Ζεβλάκοβ, Ραούλ Μπράβο, Τοροσίδης, Πατσατζόγλου, Στολτίδης, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς, Μήτρογλου, Κοβάτσεβιτς.

Δηλώσεις

Μπάγεβιτς:”Πρώτα από όλα ξέραμε και γνωρίζαμε τις δυνατότητες του αντιπάλου μας. Όλοι μπήκαμε μέσα στην παγίδα και δεν είχαμε στο παιχνίδι μας υπομονή όπως ο αντίπαλος. Μας περίμενε στο κέντρο και ήταν πάρα πολύ επικίνδυνος με τον Γκαλέτι κα τον Τζόλε (σ.σ. Τζόρτζεβιτς) που είναι επικίνδυνοι στην αντεπίθεση και θα μπορούσαν να είχαν βάλει και περισσότερα γκολ.

Αυτό το είχαμε πει αλλά δυστυχώς μας βάλανε και φαβορί πριν από το παιχνίδι. Μπήκαμε όμως μέσα στο παιχνίδι απείθαρχοι σε ορισμένες γραμμές και το πληρώσαμε. Δεν θέλω να πω σε κάποιον ότι φταίει. Πρώτα είμαι εγώ και μετά οι παίκτες. Μπορούσαμε να παίξουμε πιο καλά. Δεχτήκαμε γκολ στο πρώτο ημίχρονο και γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Λυπάμαι για τους φιλάθλους μας που όλη αυτή την χρονιά μας συμπαρασταθήκανε με τον καλύτερο τρόπο.

Θα ήθελα πολύ να τα είχαμε πάει πιο καλά. Ήταν ένα άσχημο παιχνίδι από την δική μας πλευρά σε μία χρονιά όπου είχαμε καλή πορεία. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό με μας να περιμένουμε μία άλλη ευκαιρία”.

Σε ερώτηση για την παραμονή του στον Άρη μετά τα όσα έχουν ακουστεί, με αφορμή την φημολογία που τον φέρνει στον Παναθηναϊκό ο “Ντούσκο” φρόντισε να είναι ξεκάθαρος λέγοντας: “Πιστεύω ότι παίζετε με το κεφάλι μου με τις δηλώσεις που κάνετε καθένας από σας. Σας έχω κάνει μία δήλωση και δεν έχω κάνει καμία άλλη. Πάντα βγαίνει κάποιος και λέει κάτι. Αυτό που έχω πει δηλαδή. Σε καμία περίπτωση δεν έχω μιλήσει με κανέναν και δεν έχω καμία πρόταση από τον Παναθηναϊκό. Έχω συμβόλαιο με τον Άρη και συνεχίζεται να παίζεται με το κεφάλι το δικό μου με αποτέλεσμα σε όποια ομάδα έχω δουλέψει να βρίζουν εμένα. Αν θα μείνω δεν θα μείνω δεν εξαρτάται από μένα μόνο. Εγώ έχω συμβόλαιο”.

Σεγκούρα : “Πιστεύω ότι έγινε ένας όμορφος αγώνας και ωραίος τελικός. Ο Άρης στάθηκε πολύ καλά μέσα στο γήπεδο ωστόσο ο Ολυμπιακός απέδειξε ότι είναι μία μεγάλη ομάδα.Προετοιμάσαμε το παιχνίδι αυτό για πολλές μέρες. Ξέραμε ότι το δυνατό σημείο του Άρη ήταν το κέντρο και να καλύψουμε τα κενά. Επίσης ο Ολυμπιακός τοποθετήθηκε πολύ σωστά στο γήπεδο και σε κανένα σημείο δεν χάσαμε αυτή την σωστή τοποθέτηση”.

Άρης

Ο Άρης στον τελικό εμφανίστηκε αγχωμένος και σε αυτό ίσως έπαιξε ρόλο ότι κακώς διαομορφώθηκε η άποψη ότι ήταν φαβορί. Το στήσιμο της ομάδας ήταν αδικαιολόγητα αμυντικό, τη στιγμή που όλη τη χρονιά η ομάδα έδειξε ότι μπορεί να παίξει δημιουργικό ποδόσφαιρο.

Kριτική παικτών

Μαριάν Κέλεμεν: Ιδιαίτερα ασταθής ο τερματοφύλακας του Άρη.

Αβραάμ Παπαδόπουλος: Με πολύ πάθος αλλά με λανθασμένες αντιδράσεις στα γκολ του Ολυμπιακού.

Νίκος Καράμπελας: Προσπάθησε να ανταποκριθεί στα καθήκοντά του, όμως βρέθηκε μπροστά στον καλύτερο φετινό Γκαλέτι.

Ρονάλντο Γκιάρο: Μοιράζεται την ευθύνη του πρώτου τέρματος του Ολυμπιακού, με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο. Δεν απέδωσε τα αναμενόνα.

Κώστας Νεμπεγλέρας: Ανασταλτικά βοήθησε αρκετά τον Άρη. Αυτό άλλωστε μπορεί να το αντιληφθεί κανείς και από την αδυναμία του Ολυμπιακού, να αναπτυχθεί από τον άξονα.

Σανέλ Γιάχιτς: Ισχύουν τα ίδια πάνω-κάτω με τον Κώστα Νεμπεγλέρα. Καλός στα αμυντικά του καθήκοντα, λίγα πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι.

Βλάνταν Ίβιτς:. Ο Σέρβος δεν μπόρεσε να βοηθήσει στην ανάπτυξη του Άρη. Στο πρώτο ημίχρονο, ήταν εξαφανισμένος ενώ στην επανάληψη, βρέθηκε μέσα σε κάποιες φάσεις στην περιοχή του Ολυμπιακού.

Ντιέγκο Σιστόν: Δεν έκανε αυτά που του έπρεπε στη μεσαία γραμμή. Υπέπεσε σε πέναλτι στο 2-0, για το οποίο δεν μπορεί να του αποδοθεί όμως ευθύνη καθώς το μαρκάρισμά του δεν φαίνεται αντικανονικό. Βαθμός: 2

Χαβιέ Χαβίτο: Κινητικός στο πρώτο μέρος αλλά τίποτα πέρα από αυτό. Έδωσε την θέση του στον Κάλβο στο 62ο λεπτό.

Σέρχιο Κόκε: Ο καλύτερος παίκτης του Άρη δεν έπαιξε ανάλογα με τα προσόντα του.Δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού τους αμυντικούς του Ολυμπιακού.

Φελίπε Σανσόν Πήρε την θέση του Καράμπελα στο 60′, χωρίς να κάνει τίποτα ιδιαίτερο.

Τόνι Κάλβο Καλύτερος και πιο κινητικός από τον Χαβίτο τον οποίο αντικατέστησε στο 62ο λεπτό. Προσπάθησε να απειλήσει και σε αρκετές περιπτώσεις τα κατάφερε, στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν το παιχνίδι μεταφέρθηκε στην περιοχή των “ερυθρολεύκων”. Ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και εκ του αποτελέσματος, μπορεί κανείς να πει πως έπρεπε να μπει νωρίτερα.

Ο Ολυμπιακός στηρίχτηκε στην εμπειρία που έχει σε τέτοια παιχνίδια και στην αναμφισβήτητη κλάση κάποιων παικτών του, όπως του κορυφαίου Γκαλέτι, Τζώρτζεβιτς και του Κοβάσεβιτς. Πολύ καλοί ήταν και οι Ραούλ Μπράβο, Μήτρογλου και Πατσατζόγλου.