1971: Λάθη και διαιτησία διαμόρφωσαν τη μεγάλη σε έκταση ήττα

Αν νομίζατε πως οι σχέσεις Άρη και Μίχα τελείωσαν στον τελικό του 1970 στο Καυτανζόγλειο, κάνετε λάθος. Ο συγκεκριμένος διαιτητής βρέθηκε δεκάδες φορές μπροστά στην ομάδα μας και πάντοτε κατόρθωνε με τον ένα ή τον άλλον τρόπο να επηρεάζει αρνητικά τα αποτελέσματα της ομάδας μας, όπως ακριβώς έγινε στη μεγάλη σε έκταση ήττα που υπέστη ο Άρης στις 16 Μάη 1971 στο Καραϊσκάκης από τον Ολυμπιακό. (στο εξώφυλλο ο Νίκος Χρηστίδης πρωταγωνιστής μιας φάσης στα καρέ του Άρη)

Το βαρύ 4-1 δεν ευθυνόταν βέβαια αποκλειστικά στον διαιτητή, αλλά και σε λάθη που έκανε η τεχνική του ηγεσία, κυρίως στο στήσιμο της ομάδας, ενώ δεν είναι αμελητέο βέβαια και το όνομα του αντιπάλου που πάντοτε είναι ισχυρός, ιδιαίτερα στην έδρα του. Ο Μίχας πάντως είναι υπέυθυνος για τη φάση του 20', όταν ενώ το σκορ ήταν 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, ο Αλέκος Αλεξιάδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και ετοιμάστηκε να κεραυνοβολήσει το αντίπαλο τέρμα. Τότε από πίσω ο Αγγελής γκρέμισε τον Αλέκο, αλλά προς έκπληξη όλων ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Το δεύτεο λάθος του ήταν οι καθυστερήσεις του Α μέρους. Ο Μίχας άφησε το παιχνίδι να παίξει τουλάχιστον δύο λεπτά πέρα από τα 45, ενώ δεν είχαν γίνει καθόλου καθυστερήσεις. Αποτέλεσμα ήταν ο Άρης να δεχτεί το 3-0 στον χρόνο αυτό των καθυστερήσεων και ουσιαστικά να χάσει την επαφή του με το σκορ. Πέρα από αυτά τα δύο σημεία, ο Μίχας αδίκησε πάντα τον Άρη στις αμφισβητούμενες φάσεις, ενώ ήταν ελαστικός στις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων που αμφισβητούσαν το κάθε τι...

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων και στη μέση ο ...πρωταγωνιστής Μίχας

Αγωνιστικά ο Άρης δεν στήθηκε καλά, παίζοντας ανεπιτυχώς με 4-4-2. Κορυφαίος της ομάδας μας ήταν ο Συρόπουλος και μετά ο Ναλμπάντης ενώ η άμυνα και οι υπόλοιποι υπέπεσαν σε πολλά λάθη.

Το σκορ άνοιξε στο 4' ο Γιούτσος μετά από αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε στην άμυνα μας. Στο 22' ο ίδιος παίκτης σκόραρε με πανομοιότυπο τρόπο, με δυνατό σουτ. Ο Καραβίτης σκόραρε το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του Α μέρους, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από λάθος μεταβίβαση του Χρηστίδη και σουτ του σκόρερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ο σκόρερ του Άρη και καλύτερος των κιτρίνων, Χρήστος Ναλμπάντης

Στο Β μέρος ο Άρης μπήκε δυνατά και ανέκτησε την κυριαρχία στο γήπεδο. Επί 20 λεπτά πίεσε και κατόρθωσε να πετύχει γκολ με τον θαυμάσιο Ναλμπάντη που συνδιάστηκε με τον Συρόπουλο και σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, στο 61'. Κι ενώ ο Άρης προσπαθούσε για κάτι καλύτερο, μια λάθος εκτίμηση του Χρηστίδη σε φάουλ του Γιούτσο, επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πετύχει τέταρτο τέρμα, στο 74'. Και οι δύο ομάδας έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, αλλά τελικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του αγώνα που βήκε τον Άρη να χάνει με ένα μεγάλο σκορ που τον αδικεί.

Για να έχετε μια καλύτερη εκτίμηση του τι έγινε μπορείτε να δείτε ένα βίντεο που υπάρχει και μας προσφέρει κυρίως τα γκολ του αγώνα (κάντε κλικ εδώ)

Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 25.000 κόσμου, ανάμεσα τους και αρκετοί αρειανοί, ενώ οι συνθέσεις των δύο ομάδων ήταν οι εξής:

Ολυμπιακός: Μυλωνάς, Ζοάννας, Σιώκος, Συνετόπουλος, Αγγελής, Κουμαριάς, Παπάς, Δεληκάρης, Παμπουλής, Γιούτσος, Καραβίτης, 74΄Φοράκης

Άρης: Χρηστίδης, Πάλλας, Σεμερτζής, 68'Γούναρης, Σπυρίδων, Ναλμπάντης, Παπαϊωάννου, Κεραμιδάς, Κόκκορης, Κωνσταντινίδης, Αλεξιάδης και Συρόπουλος