1981: Φοβερή ανατροπή και νίκη δια χειρός Στυλιανού!

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Στις 22 Φεβρουαρίου 1981 ο Άρης πέτυχε φοβερή νίκη επί του πρωτοπόρου Ολυμπιακού με 90-91, μέσα στο φλογισμένο Παπαστράτειο! Η αξία της νίκης ήταν μεγαλύτερη αν αναλογιστεί κανείς πως ο Άρης βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του Β ημιχρόνου, ενώ παρότι ο αλάνθαστος Νίκος Γκάλης πέτυχε 50 πόντους, ήρωας χρίστηκε ο Κώστας Στυλιανού που πέτυχε το τελευταίο καθοριστικό καλάθι!

Το παιχνίδι είχε δραματικό χαρακτήρα από την αρχή, με τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά να παίρνουν το προβάδισμα διαδοχικά. Ο Άρης βέβαια είχε το ευτύχημα να έχει έναν αλάνθαστο Γκάλη στη μηχανή του: Ο Γκάγκστερ στο πρώτο μέρος πέτυχε 27 πόντους αστοχώντας μόνο σε ένα σουτ δύο πόντων και μια προσωπική βολή! Ο Ολυμπιακός από τη μεριά του, στηρίχθηκε στους ψηλούς που κυριάρχησαν και έφθειραν με φάουλ τους παίκτες του Άρη. Το πρώτο μέρος μετά από διακυμάνσεις, έληξε με σκορ 42-42, αποτέλεσμα που αντικατοπτρίζει τον αμφίρροπο αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στο εξώφυλλο ο Γκάλης μόνος του με αντίπαλο μόνο το αντίπαλο καλάθι. Οι 50 πόντοι του δεν ήταν ρεκόρ, καθώς την ίδια σεζόν πέτυχε δύο φορές 52, μία φορά 61 και μία φορά 62! Το ιερό τέρας του ελληνικού μπάσκετ έκανε προθέρμανση για αυτά που θα μας παρουσίαζε τα επόμενα χρόνια....

Στο Β μέρος, μετά το 22', ο Ολυμπιακός ξέσπασε και απέκτησε προβάδισμα μέχρι και 7 πόντων (53-46). Ο Άρης αντέδρασε και πλησίασε στο σκορ, αλλά οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να κρατάνε το παιχνίδι στα χέρια τους. Η φθορά των παικτών του Άρη έφερε αποβολές που αποσυντόνισαν το παιχνίδι τους: Στο 29' αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Χωλόπουλος, στο 34' ο Ανανιάδης, αλλά και για τους γηπεδούχους αποβλήθηκαν στο 36' και στο 37' οι Κοκορόγιαννης και Ραφτόπουλος. Με το χρονόμετρο να δείχνει 2 λεπτά και 36'' προ του τέλους, ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 85-81, όταν δημιουργήθηκαν επεισόδια γιατί ο διαιτητής δεν έδωσε ένα φάουλ υπέρ του Καστρινάκη. Ο διαιτητής απέβαλε με τεχνική ποινή-5ο φάουλ τον παίκτη του ΟΣΦΠ, ενώ από την κερκίδα πετάχτηκαν πάρα πολλά αντικείμενα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Λίγο αργότερα αποβλήθηκε και ο Σκόνδρας, ενώ το σκορ ήταν 87-83 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τελευταίο λεπτό το σκορ έγινε 90-87, ενώ αμέσως μετά ο Γκάλης μείωσε σε 90-89. Το τέλος ήταν δραματικό, αφού ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση. Ωστόσο οι παίκτες του έκαναν δύο φορές λάθος και τελικά η μπάλα βρέθηκε στα χέρια των κίτρινων. Ο Κύπριος Στυλιανού βρέθηκε σε θέση βολής και σημείωσε το νικητήριο καλάθι λίγο πριν την κόρνα της λήξης από τη γραμματεία!

Ο Κώστας Στυλιανού από την Κύπρο, δεν είναι ευρύτερα γνωστός στο κοινό του Άρη, ωστόσο, παρότι δεν υπήρξε βασικός, αγωνίστηκε στην ομάδα μας σε 7 σεζόν (!), κατακτώντας 2 πρωταθλήματα!

Από τον Άρη φυσικά ο Νίκος Γκάλης ήταν ένας κολοσσός και φυσικά ο καλύτερος μέσα στο γήπεδο! Ακολούθησαν σε απόδοση όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του, με εξέχοντες τους Παραμανίδη, Ανανιάδη και τον νεαρό Γεωργιάδη που πέτυχε ένα μακρινό, καθοριστικό καλάθι στο τέλος.

Το παιχνίδι διεξήχθη σε πολύ άσχημες συνθήκες καθώς η κερκίδα έδειξε για ακόμη μια φορά το κακό της πρόσωπο: Στον αγωνιστικό χώρο πετάχτηκαν πάρα πολλά κέρματα αλλά και ένα γυάλινο μπουκάλι που ευτυχώς δεν έσπασε και δεν τραυμάτισε κανέναν.

Φάση από το παιχνίδι με τον Ιορδανίδη του Ολυμπιακού να σουτάρει προ του Ανανιάδη ενώ ο Ρωμανίδης παρακολουθεί.

Ο Άρης με τη νίκη του αυτή παρέμεινε στην τρίτη θέση, πλησιάζοντας τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ δεύτερος έμεινε ο Παναθηναϊκός.

Οι συνθέσεις των δύο αντιπάλων:

Ολυμπιακός: Γιαντζόγλου 8, Καστρινάκης 18, Διάκουλας 24, Κοκορόγιαννης 19, Ιορδανίδης 10, Ραφτόπουλος 6, Παραγιός 6, Κασίμης 1

Άρης: Γκάλης 50, Στυλιανού 4, Ρωμανίδης 1, Ανανιάδης 2, Παραμανίδης 12, Χωλόπουλος 6, Σκόνδρας 11, Γεωργιάδης 4, Νάστος 1, Ταχτσάνης

Διαιτητές ήταν οι Θεσσαλονικείς Παπαχαρίσης και Λόρτος που δεν απέφυγαν τα λάθη, αλλά σε ένα δύσκολο παιχνίδι, μπροστά σε ένα άκρως φανατισμένο κοινό.