2010: Με το δεξί στα πλέι οφς με νίκη επί του Ολυμπιακού

Ο Άρης, άφησε πίσω τον χαμένο τελικό του Κυπέλλου και μπήκε με το δεξί στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.
ΑΡΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0

«Kλεάνθης Βικελίδης», Θεσσαλονίκη

28-4-2010

Στην πρεμιέρα των πλέι οφ οι «κίτρινοι» του Κούπερ πέτυχαν πολύ σημαντική νίκη με 2-0 επί του Ολυμπιακού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν από την πρώτη αγωνιστική κιόλας το βαθμολογικό πλεονέκτημα που είχαν αποκτήσει στην κανονική διάρκεια. Ο Αμερικανός Τζόνσον σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας μας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο δοκάρια και τον Νικοπολίδη ν’ αποκρούει πέναλτι του Κόκε.

Παρά την απογοήτευση από τον χαμένο τελικό, το γήπεδο είχε πολύ κόσμο και παλμό.

Ο Τζόνσον, έχει πετύχει το δεύτερο γκολ και πανηγυρίζει, ενώ ο Χαβίτο τρέχει να τον συγχαρεί.

Ο αγώνας

Οι ομάδες ξεκινησαν μουδιασμένα το παιχνίδι. Ιδιαίτερα για τον Άρη το ματς είχε ιδιαιτερότητες, μετά την άσχημη ψυχολογία των παικτών από τον χαμένο τελικό.

Οι παίκτες μας, έπρεπε να αφήσουν πίσω τον τελικό, και να κοιτάξουν μπροστά στους αγώνες του πρωταθλήματος.

Με την πάροδο του χρόνου η ομάδα μας πήρε την πρωτοβουλία, αλλά ο Νικοπολίδης δεν είχε ανησυχήσει. Η ομάδα του Μπάντοβιτς, απείλησε πρώτη στο 7′, όταν ο Μαρέσκα από καλή θέση σούταρε αδύναμα πάνω στον Σηφάκη, ενώ ο Αρης απάντησε στο 28′, όταν ο Κόκε πλάσαρε άουτ.

Μετά το 30΄, ο Αρης πήρε το κέντρο, ανέβηκε και έφτασε στο γκολ στο 40′, όταν ο Αντού «άδειασε» τον Γκαλίτσιο και σέντραρε, ο Ραούλ Μπράβο «ξέχασε» τον Τζόνσον κι ο Αμερικανός με κεφαλιά έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα (42′) ο Ραούλ Μπράβο σέντραρε, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο δοκάρι του Σηφάκη.

Με νέο δοκάρι του Ολυμπιακού ξεκίνησε το β’ ημίχρονο, όταν στο 52′ ο Ντάρμπισιρ ο οποίος είχε μπει στο ματς με την έναρξη της επανάληψης, ελίχθηκε έξω από την περιοχή και σούταρε.

Ο Αμερικανός Τζόνσον, δικαίωσε όσους θέλανε να τον δούνε να παίζει στον τελικό του ΟΑΚΑ, λίγες μέρες πριν...

Στην επόμενη φάση (53′) ο Αρης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του και ενδεχομένως να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Ο Γκαλίτσιος μάρκαρε αντικανονικά τον Αντού μέσα στην περιοχή κι ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Όμως η εκτέλεση του Κόκε δεν ήταν καλή και ο Νικοπολίδης το απέκρουσε. Στο 56′ ορθώς ακυρώθηκε γκολ του Μήτρογλου ως οφ σάιντ.

Καθώς περνούσε η ώρα, θα περίμενε κανείς ότι ο Ολυμπιακός θα πίεζε για να ισοφαρίσει.Λόγω κόπωσης ή κακής κατάστασης κάτι τέτοιο δεν έγινε . Ετσι τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς να απειληθεί ο Αρης. Και όχι μόνο αυτό, αλλά από λάθος του Μέλμπεργκ στο 93′, ο Τζόνσον πέρασε τον Νικοπολίδη και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Μια νίκη που έδωσε νέα διάσταση στη μάχη των πλέι οφ, με την ισοβαθμία Ολυμπιακού, ΠΑΟΚ, αλλά και με τον Αρη να βρίσκεται ένα βαθμό πίσω.

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

ΑΡΗΣ (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Βανγκέλι, Ρονάλντο Γκιάρο, Νάτσο Γκαρσία (83′ Πρίττας), Φερνάντες, Κόκε, Αντού (89′ Ντέιλι), Τζόνσον, Νασούτι, Μεριέμ (75′ Χαβίτο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Ζεβλάκοφ, Μέλμπεργκ, Ντουντού, Όσκαρ, Μαρέσκα (84′ Γ. Παπαδόπουλος), Μήτρογλου, Λούα Λούα, Λεονάρντο (46′ Ντάρμπισιρ).