1984: Κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ολυμπιακό

Σκορ και θέαμα πρόσφερε ο Άρης στις 15 Ιανουαρίου 1984 στην άνετη νίκη του επί του Ολυμπιακού με 93-67.

Χάρη στα συνήθη ξεσπάσματα του Νίκου Γκάλη ο Άρης πήρε εύκολα διαφορά από τα πρώτα λεπτά όταν προηγήθηκε με 24-16 στο 10’ ενώ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 43-34. Στην επανάληψη οι Πειραιώτες κατέρρεαν με το πέρασμα του χρόνου λόγω της κακής φυσικής τους κατάστασης ενώ αντίθετα οι κίτρινοι ανέβαζαν συνεχώς ρυθμό. Οι παίκτες του Γιάννη Ιωαννίδη συνδύασαν ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο ουσία με θέαμα ικανοποιώντας τον κόσμο τους και φτάνοντας τελικά σε μία ευρεία νίκη χωρίς να ζοριστούν καθόλου.
Από τους νικητές κορυφαίος για ακόμα μία φορά ο Γκάλης ενώ από τους ερυθρόλευκους ξεχώρισαν οι Παπαχριστόπουλος και Παραγιός. Με αρκετά λάθη η διαιτησία των Δουβή και Μανιάκη.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 36, Κοκολάκης 13, Φιλίππου 10, Ρωμανίδης 12, Νικήτας 8, Δοξάκης 8, Καραγιώργης 6
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Γιατζόγλου 19, Καστρινάκης 5, Παραγιός 11, Δαρίβας 6, Κοζάκης 13, Καμπούρης 4, Ραπτόπουλος, Παπαχριστόπουλος 9