1984: Εγκαίνια στο νέο χλωροτάπητα με φιλική πεντάρα επί του Ηρακλή

Στο εξώφυλλο ο Θόδωρος Ζελελίδης κάνει το 3-1

Στις 2 Σεπτεμβρίου 1984 ο Άρης "τέσταρε" τον νέο χλωροτάπητα του γηπέδου Χαριλάου με απόλυτη επιτυχία, αφού συνέτριψε τον Ηρακλή με το εντυπωσιακό 5-1!

Το σκορ ήταν αποτέλεσμα του επιθετικού κρεσέντο του Άρη στα πρώτα 24 λεπτά, αφού ήδη σε εκείνο το λεπτό ο Άρης κέρδιζε με 4-1! Με επιθετική τετράδα τους Χατζόγλου, Σκούτα, Έρικσον και Ζελελίδη, ο Άρης "κέντησε" την αντίπαλη άμυνα και το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα απλά γιατί στο δεύτερο μέρος ο Γεωργιάδης πραγματοποίησε οκτώ αλλαγές και άλλαξε εντελώς το βασικό σχήμα!

Ο Γιώργος Δρογαλάς εναντίον του Γκρέταρσον

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν στο 3' και στο 5' με γκολ του διακριθέντα Χατζόγλου (πλασέ-κεφαλιά). Στο 14' ο Ηρακλής μείωσε με τον Παπαδόπουλο, αλλά ο Άρης με τον Ζελελίδη στο 17' (μονοκόματο εκπληκτικό σουτ) και τον Μιχαλήτσο στο 25' (είχε προηγηθεί δοκάρι του Ζελελίδη) έκανε το 4-1. Στο 36' και πάλι ο Ζελελίδης με μακρινό δυνατό συρτό σουτ έκλεισε το σκορ. Οι δύο ομάδες έχασαν πολλές ακόμη ευκαιρίες, στο πρώτο και στο δεύτερο μέρος, αλλά και οι τέσσερις τερματοφύλακες που χρησιμοποιήθηκαν και από τις δύο ομάδες ήταν σε καλή μέρα, ιδιαίτερα οι Παπαδόπουλος και Κατσιαούνης του Άρη.
Ο Ζελελίδης κάνει το 5-1
Ο κόσμος ευχαριστήθηκε θέαμα και χειροκρότησε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.
Ο Άρης έπαιξε με τους: Παπαδόπουλος 46' Κατσιαούνης, Δρογαλάς, Τζιφόπουλος, Τζιόλας 70'Χατζηιωαννίδης, Μιχαλήτσος 46' Βόσδου, Σαββίδης 61' Δουλγεράκης, Χατζόγλου 66' Σαμόλης, Κούης 67' Σκέμπης, Έρικσον 45' Μπιμπισίδης, Ζελελίδης 61' Χατζηαντωνίου, Σκούτας

Ηρακλής: Γκιτσιούδης 46'Γκιζέλης, Μαυρίδης 38΄Κωφίδης, Ορφανίδης, Γαλατίδης 70'Βέλλιος, Πεγαμηνός, Ζήφκας, Παπαδόπουλος, 70'Κόμνος, Σαντεξής, Γκρέταρσον, Χατζηπαναγής 46' Πανταζής, Καραΐσκος, 46'Αδάμου