ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

1932: Ιδανική έναρξη της σεζόν για το κύπελλο ΔΕΘ

Ο κόσμος αλλά και οι παίκτες περίμεναν με αγωνία το πρώτο φιλικό παιχνίδι της σεζόν που διεξήχθη στις 19 Σεπτεμβρίου 1932 στο γήπεδο του Άρη. Αντιμέτωποι για το κύπελλο της ΔΕΘ, οι δύο μεγάλοι σύλλογοι της πόλης, ο Άρης εναντίον του Ηρακλή. Οι δύο ομάδες απέδωσαν ικανοποιητικό θέαμα και σε συνδυασμό με τα πολλά γκολ, άφησαν ευχαριστημένους τους οπαδούς στις κερκίδες. Ο Άρης κέρδισε με το εντυπωσιακό 5-3, παρότι στο ξεκίνημα έδειξε πολλές αμυντικές αδυναμίες. Ωστόσο η επίθεση του έβγαζε φωτιές και έτσι έφτασε σε αυτή τη μεγάλη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 3' με σουτ του Μηλιόπουλου. Ο Άρης στα πρώτα λεπτά έκανε πάρα πολλά λάθη, με τον Κώστα Βικελίδη και τον Κώστα Κουμπλή να δείχνουν πως δεν είχαν ακόμη επιστρέψει από τις διακοπές τους! Στο 16' ο Κούφας διπλασίασε για τον Ηρακλή και λίγο αργότερα οι κυανόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-3. Από το σημείο εκείνο και μετά άρχισε η αντεπίθεση του Άρη. Ο Άρης στηριζόμενος στον επιθετικό οίστρο του Κίτσου, έκανε αντεπίθεση διαρκείας και συνέτριψε τον Ηρακλή, πετυχαίνοντας 4 γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου! Ο επιθετικός του Άρη μείωσε στο 25' σε 1-2, ενώ λίγο αργότερα μια μπαλιά του Αγγελάκη χτύπησε στο σώμα του Οικονόμου και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα του Ηρακλή φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κίτσος είχε ένα εξαιρετικό δίλεπτο, πετυχαίνοντας δύο πανέμορφα γκολ, στο 40' και στο 41', αμφότερα με εξαιρετικά σουτ.

Ο πρωταγωνιστής, Νίκος Κίτσος και μία αντιπροσωπευτική καρικατούρα του
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κίτσος έδειξε την κλάση του, πετυχαίνοντας ένα ακόμη τέρμα στο 51'. Ήταν το τέταρτο προσωπικό του, που έκανε το σκορ 5-2 και έδωσε και τυπικά τη νίκη στους κίτρινους. Ο Ηρακλής το μόνο που μπόρεσε ήταν να μειώσει στο 70' με γκολ του Μηλιόπουλου, σε ένα δεύτερο μέρος που ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες.
Έτσι η ομάδα μας, που ήταν πρωταθλήτρια Ελλάδας, έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα της σεζόν και προχώρησε στον τελικό του κυπέλλου ΔΕΘ όπου θα αντιμετώπιζε τον παοκ 3 βδομάδες μετά.

Για την ιστορία η σύνθεση του Άρη ήταν η εξής: Κουμπλής, Βικελίδης Κώστας - Νικηφόρος και Κλεάνθης, Κίτσος, Αγγελάκης, Γκικόπουλος, Κατσαούνης, Καλτέκης, Αργυριάδης, Κοσματόπουλος

Ηρακλής: Ζωγραφάκης, Βόγας, Οικονόμου, Ορφανίδης, Σιδηρόπουλος, Μπέκος, Κούφας, Χαριστού, Μηλιόπουλος, Χατζητσίρος και Ναχμίας