1993: Ακόμα ένα θρίλερ στο Ιβανώφειο

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Τα ντέρμπι Ηρακλής-Άρης στο Ιβανώφειο στα τέλη της δεκαετίας του 80 και στις αρχές του 90 συνήθως κρίνονταν στις λεπτομέρειες και αρκετά εξ αυτών στην παράταση. Έτσι έγινε και στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στις 21 Νοεμβρίου 1993 όπου ο Άρης επικράτησε για 2η σερί χρονιά στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι 2 ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι και το 15ο λεπτό (31-31). Σε εκείνο το σημείο είχαμε το επιθετικό κρεσέντο του Χίγκινς που σε συνδιασμό με τη ζώνη 2-3 του Άρη έδωσαν στους κίτρινους προβάδισμα 8 πόντων (36-44) με τη λήξη του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη μάζεψαν τη διαφορά ενώ με τρίποντο του Κακιούση στο 29’ πέρασαν μπροστά με 53-51. Για τα επόμενα 10 λεπτά καμία ομάδα δεν πέρασε μπροστά με διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου με καλάθι του Πετσάρσκι ο Άρης πήρε διαφορά 3 πόντων (64-67). Στην επίθεση του γηραιού ο Ντόναλντσον μείωσε σε 66-67 ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν 2 άστοχες επιθέσεις για τις 2 ομάδες. Λίγο πριν τη λήξη ο Χίγκινς με 1 εύστοχη βολή έκανε το 66-68 όμως ο Κακιούσης 2 δεύτερα πριν της λήξης κέρδισε φάουλ από τον Μασλαρινό και με 2/2 βολές ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Το παιχνίδι παρέμεινε θρίλερ και στην παράταση,στο 43’ ο Αγγελίδης έκανε το 71-73 ενώ στο τελευταίο λεπτό ο Παπαχρόνης με φόλλου ισοφάρισε. Στο 44:20 ο Αγγελίδης έκανε το 73-75, στα εναπομείναντα 40 δεύτερα οι παίκτες του Ηρακλή αστόχησαν σε 2 επιθέσεις και ο Άρης όπως και την προηγούμενη χρονιά έφυγε με το διπλό στην παράταση.

Από τον Άρη στη πεντάδα που βοήθησε ώστε να έρθει η νίκη ήταν οι Λιαδέλης,Αγγελίδης,Χίγκινς, Βίνσεντ, Πετσάρσκι ενώ από τον Ηρακλή καλύτερος ήταν ο Κακιούσης αλλά υστέρησε ο Ζντοβτς.
ΗΡΑΚΛΗΣ : Χωλόπουλος 8, Κακιούσης 16, Ντόναλντσον 14, Παναγιωτίδης, Παπαχρόνης 7, Παπαδόπουλος 10, Ζντοβτς 18, Σταυρόπουλος
ΑΡΗΣ : Λιαδέλης 9, Μασλαρινός, Μισούνωφ, Γάσπαρης, Πετσάρσκι 15, Αγγελίδης 7, Βουρτζούμης 4, Βίνσεντ 16, Χίγκινς 24