1993: Μεγάλη εκτός έδρας τεσσάρα με ξέσπασμα Δαλκίδη!

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο
Στις 5 Σεπτεμβρίου 1993 ο Άρης για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος φιλοξενείται στη Νάουσα εναντίον της τοπικής ομάδας. Ο Άρης έχει κάνει ωραίο ξεκίνημα, κερδίζοντας δύο βδομάδες πριν στην Πάτρα την Παναχαϊκή, ενώ εντός έδρας έφερε Χ με τον Ολυμπιακό.

Ένας από τους διακριθέντες του Άρη, ο Βραζιλιάνος Ιβάν
Είναι σειρά της Νάουσας να υποστεί την μαχητικότητα της ομάδας του Γιώργου Φοιρού, η οποία περνάει σαν σίφουνας κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 1-4, χάρη σε μια δαιμονισμένη εμφάνιση του Θόδωρου Δαλκίδη που πέρασε σαν αλλαγή στο Β' μέρος και πέτυχε τρία γκολ μέσα σε λίγα μόλις λεπτά!
Ο Άρης προηγήθηκε στο 11' με πλασέ του Λόντσαρ μετά από μπαλιά τρύπα του Ιβάν. Στο δεύτερο μέρος ο νεοεισελθείς Δαλκίδης έγραψε το 0-2 με πολύ μακρινό γωνιακό σουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Λόντσαρ με καταπληκτική ενέργεια από τα αριστερά έδωσε πάσα-γκολ στον Δαλκίδη που έκανε το 0-3, ενώ στο 65' ο ίδιος και πάλι παίκτης σκόραρε με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ιβάν. Η Νάουσα το μόνο που πέτυχε ήταν να μειώσει στο 90' με το γκολ της τιμής.
Μεγάλη ως συνήθως η συμπαράσταση του κόσμου του Άρη
Οι κίτρινοι έπαιξαν με τους Καρκαμάνη, Κωφίδη, Μητσόπουλο, Στρατηλάτη, Λεκμπέλο, Ιβάν, Σαπουντζή, Λόντσαρ, Κολτσίδα, Ζαχόπουλο, ενώ σαν αλλαγή πέρασαν οι Μπουγιουκλής, Δαλκίδης
Το επίτευγμα αυτό του Δαλκίδη είναι το καλύτερο που έχει πετύχει στη μακροχρόνια παραμονή του στην ομάδα, τουλάχιστον από πλευράς σκοραρίσματος, καθώς επρόκειτο για έναν μέσο που σκόραρε σχετικά σπάνια.