1993: Έλιωσε τη Σαραγόσα "πετώντας" στο Τορίνο!

Ακόμη και αν οι Γκάλης & Ιωαννίδης έχουν μετακομίσει πλέον σε Παναθηναϊκό & Ολυμπιακό αντίστοιχα, ακόμη και αν τα σκήπτρα του πρωταθλητή Ελλάδας χάθηκαν την προηγούμενη σεζόν από τον Παοκ, ο Άρης παραμένει ακόμη ομάδα όλων των Ελλήνων (έστω και στη δύση της κυριαρχίας του).

Μετά τις αποτυχημένες προσπάθειες για την κατάκτηση ενός κυπέλλου πρωταθλητριών τα προηγούμενα χρόνια, η μόνη λύτρωση για όσους στήριξαν τον ΑΡΗ όλα εκείνα τα χρόνια ήταν η κατάκτηση του κυπέλλου κυπελλούχων Ευρώπης. Ο δρόμος για το Τορίνο είχε ξεκινήσει ήδη από τις 29 Σεπτεμβρίου του 1992 στον αγώνα κόντρα στην Ντιναμό Μινσκ. Οι κίτρινοι στην πορεία μέχρι τους ημιτελικούς γνώρισαν μόνο μία ήττα (στο Ισραήλ από την Χάποελ Γκαλίλ Ελιον) ενώ πέτυχαν 13 νίκες.

1993 ARIS SARAGOZA BASE GIANNAKIS
Τελευταίο εμπόδιο πριν τον τελικό του Τορίνο, η Ισπανική Σαραγόσα. Ο ΑΡΗΣ στις 4 μέχρι τότε παρουσίες του σε ημιτελικά Ευρωπαϊκής διοργάνωσης δεν πήρε ποτέ την πρόκριση σε τελικό (αποκλεισμοί το 1985 από την Βαρέζε, το 1988 από την Τρέισερ Μιλάνου, το 1989 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ και το 1990 από την Μπαρτσελόνα). Αυτή την φορά όμως η ιστορία γράφτηκε αλλιώς. Στον 1ο ημιτελικό στην πρωτεύουσα της Αραγονίας, ο αυτοκράτορας παίρνει παλικαρίσια νίκη με 84-86, χάρη στην ηρωική προσπάθεια του Παναγιώτη Γιαννάκη που σημείωσε 29 πόντους και βοήθησε σημαντικά στην ανατροπή του 51-41 του πρώτου ημιχρόνου. Πλέον ο ΑΡΗΣ έκανε το 1-0 στις νίκες (με την σειρά να κρίνεται στις 2 νίκες) και έχει την τύχη στα χέρια του στον 2ο αγώνα της 23ης Φεβρουαρίου στην Θεσσαλονίκη.

Η διακύμανση του 2ου ημιτελικού:
Τρίτη 23 Φεβρουαρίου λοιπόν, και ο κόσμος του ΑΡΗ έχει κατακλύσει το Παλέ Ντε Σπορ 2 ώρες πριν την έναρξη του μεγάλου αγώνα. Ο ΑΡΗΣ ξεκινάει με την κλασσική 5αδα Γιαννάκη, Μισούνοφ, Γάσπαρη, Άντερσον και τον αστέρα Ρόι Τάρπλει, ο οποίος διένυε περίοδο ντεφορμαρίσματος και ο οποίος αγωνίστηκε μόνο 11 λεπτά πετυχαίνοντας 8 πόντους στο 1ο ημίχρονο. Ένα 1ο ημίχρονο το οποίο είναι ντέρμπι, αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν ξεφεύγει στο σκορ, με τον ΑΡΗ να βρίσκει λύσεις στο πρόσωπο του Παναγιώτη Γιαννάκη (που έπαιζε με πυρετό) και ο οποίος σημείωσε 21 πόντους στο πρώτο μέρος. 39-38 λοιπόν το 1ο ημίχρονο με τον ίδιο ρυθμό να συνεχίζεται και στις αρχές του Β’ ημιχρόνου. Ο Μισούνοφ χρεώνεται νωρίς με 4ο φάουλ, στην θέση του περνάει ο νεαρός Αγγελίδης και η Σαραγόρα περνάει μπροστά με 43-44 χάρη σε τρίποντο του Αρτέγκα. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό με μικρές διαφορές, μέχρι το 33’ του αγώνα (με το σκορ στο 58-56 υπέρ του ΑΡΗ) όταν και ο Μάριο Πεσκέρα, προπονητής των Ισπανών, δέχτηκε τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία προς τον διαιτητή Μιχαήλ Γκριγκόριεφ που καταλόγισε καλάθι και φάουλ υπέρ του Παναγιώτη Γιαννάκη. Σε εκείνο το σημείο ο ΑΡΗΣ ξέσπασε και πήρε σύντομα μεγάλη διαφορά χάρη σε καλάθια των Ρόι Τάρπλει, Γιώργο Γάσπαρη & Ντίνου Αγγελίδη ο οποίος με την είσοδο του στο Β’ ημίχρονο πέτυχε 12 πόντους (από τους 14 που σκόραρε συνολικά). Ο Παναγιώτης Γιαννάκης λίγο πριν το τέλος του αγώνα έφυγε μόνος του από το παρκέ και έκανε εμετό, καθώς εξαντλήθηκε λόγο της μυθικής του εμφάνιση, παρά την ασθένεια και τους πόνους στην μέση που τον ταλαιπωρούσαν. Αναμφίβολα ο ''δράκος'' με 29 & 32 πόντους στους δύο ημιτελικούς ήταν ο MVP της σειράς.

Το τελικό σκορ βρίσκει νικητή τον ΑΡΗ με το ευρύ 82-66 (επιμέρους σκορ Β’ ημιχρόνου 43-28) και τους 5500 οπαδούς που γέμισαν τον Αλεξάνδρειο να πανηγυρίζουν έντονα για την μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Τορίνο, που θα διεξαγόταν 3 εβδομάδες αργότερα. Αντίπαλος η Τουρκική Έφες Πίλσεν. Ελληνοτουρκική υπόθεση το κύπελλο και το τι έγινε στο Τορίνο στις 16 Μαρτίου (εντός και εκτός παρκέ) πλέον είναι γνωστή ιστορία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
ΑΡΗΣ: Παναγιώτης Γιαννάκης 32, Ρόι Τάρπλει 17, Ντίνος Αγγελίδης 14, Γιώργος Γάσπαρης 9, Μιχαήλ Μισούνοφ 4, Μίτσελ (Τζέι Τζέι) Άντερσον 4, Βαγγέλης Βουρτζούμης 2, Μέμος Ιωάννου.
(Προπονητής: Σβι Σερφ)

ΣΑΡΑΓΟΣΑ: Ενρίκε Αντρέου 16, Χοσέ Αρτέγκα 14, Φερνάντο Αρτέγκα 13, Τζέφρι Άλεν Μαρτίν 10, Φρανσίσκο Εσπινόσα 8, Τζον Τέρνερ 4, Σαντίγο Άλεσον 1
(Προπονητής: Μάριο Πεσκέρα)