ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1991: Νίκη με διαφορά επί της Πρωταθλήτριας Ευρώπης

Για την 4η αγωνιστική του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ο Άρης στις 10 Ιανουαρίου 1991 πήρε νίκη με μεγάλη διαφορά επί της Ποπ 84 (πρώην Γιουγκοπλάστικα).

Ο Γιαννάκης με τον πρόσφατα εκλιπόντα Σόμπιν, αμέσως μετά τη λήξη, πανηγυρίζουν για τη μεγάλη νίκη. Ο Σόμπιν υπήρξε μέλος της γιουγκοσλαβικής ομάδας στο παρελθόν, με πολλές επιτυχίες στο ενεργητικό του
Οι κίτρινοι έψαχναν τη νίκη με την οποία θα αντέστρεφαν το αρνητικό κλίμα μετά τη συντριβή από τη Μπαρτσελόνα και την ήττα από τη Λεβερκούζεν. Σε ένα ασφυκτικά γεμάτο Αλεξάνδρειο οι παίκτες του Λάζαρου Λέσιτς ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 12-0 στο 3ο λεπτό. Οι κίτρινοι κατάφεραν με τους Σέλερς και Λυπηρίδη να αφοπλίσουν τον Τόνι Κούκοτς ενώ στην επίθεση μαζί με τον Σόμπιν κέρδισαν πολλά ριμπάουντ. Έτσι μπόρεσαν και κράτησαν διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους ενώ ο Γκάλης με τρίποντο ψυχολογίας στο 10ο λεπτό διαμόρφωσε το 28-16. Η πιεστική άμυνα των κιτρίνων όμως έφερε και φάουλ με τους Λυπηρίδη,Σόμπιν και Αγγελίδη να πληρώνουν το μάρμαρο, οι Βουρτζούμης και Δαλιάρης που τους αντικατέστησαν δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα και με τη λήξη του ημιχρόνου οι Γιουγκοσλάβοι μείωσαν σε 45-39.

Αδύνατο να σταματηθεί ο Νίκος Γκάλης για ακόμη μια φορά
Το Β’ ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, μπορεί ο Κούκοτς να μείωσε με τρίποντο σε 53-50 όμως στο διάστημα 25-30 ο Άρης σάρωσε τους αντιπάλους του. Την αρχή έκανε ο Γιαννάκης που με 6 σερί πόντους έκανε το 59-50 και από εκεί και πέρα τα καλάθια του Γκάλη κατά κύριο λόγω αλλά και των Σέλλερς-Σόμπιν ανάγκασαν τους Γιουγκοσλάβους να παραδοθούν. Τελικό σκορ 92-71 με τους παίκτες του Αυτοκράτορα να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη επί των Πρωταθλητών Ευρώπης.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Λυπηρίδης 5, Γιαννάκης 20, Γκάλης 35, Σόμπιν 8, Αγγελίδης 6, Σέλλερς 18, Βουρτζούμης, Δάλιαρης
ΠΟΠ 84 : Σρετένοβιτς 7, Περάσοβιτς 13, Παβίσεβιτς 8, Κούκοτς 12, Ταμπάκ 4, Σάβιτς 17, Λέστερ 2, Νάγκλιτς 8