1988: Επίδειξη δύναμης επί της Ντεν Μπος

Εύκολο απόγευμα είχε ο Αυτοκράτορας στις 13 Ιανουαρίου 1988 όταν για την 6η αγωνιστική του κυπέλλου Πρωταθλητριών επιβλήθηκε με 120-99 της ολλανδικής Ντεν Μπος.

Στα πρώτα 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τις ισορροπίες και παίζοντας κοντρόλ μπάσκετ πήραν κεφάλι στο σκορ με 10-12. Στη συνέχεια όμως οι κίτρινοι βρήκαν ρυθμό και με κύρια όπλα τους τα ριμπάονυτ και τους αιφνιδιασμούς πέρασαν μπροστά με 20-16 στο 8’ και 25-18 στο 10’. Οι πρωταθλητές Ελλάδος κυριάρχησαν και αμυντικά όπου ο Σούμποτιτς εκμηδένισε τη μεγαλύτερη απειλή των Ολλανδών Κάϊπερς και ο Φιλίππου τον Αμερικανό Ρέντικ. Οι Ολλανδοί από την άλλη δοκίμασαν διάφορες άμυνες όμως οι παίκτες του Ιωαννίδη με τις σωστές τοποθετήσεις και το καλό σουτ έβρισκαν πάντα τον τρόπο να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι. Χάρη στους Γκάλη και Σούμποτιτς το σκορ ξέφυγε και ο Άρης στο 15ο λεπτό προηγήθηκε με 44-26 όμως η χαλαρότητα που έδειξαν οι κίτρινοι στη συνέχεια και η αστοχία τους στις βολές έδωσε την ευκαιρία στη Ντεν Μπος να μειώσει στο ημίχρονο σε 52-41. Ο Γκάλης συνέχισε απτόητος στην επανάληψη και με συμπαραστάτη τον Γιαννάκη κράτησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (88-72 στο 30’). Ο προπονητής των Ολλανδών Ντέκερ ξαναεφάρμοσε ζώνη 1-3-1 αλλά ο Σούμποτιτς εκτέλεσε την Ντεν Μπος από τα πλάγια και το σκορ τελικά έκλεισε στο 120-99.

Από τον Αυτοκράτορα μάγεψε για ακόμα μία φορά ο Νίκος Γκάλης ενώ άριστοι τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά ήταν οι Γιαννάκης και Σούμποτιτς. Από τη Ντεν Μπος ξεχώρισαν οι Σιλπ, Κορτλάουντ και Ρέντικ.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 49, Γιαννάκης 17, Φιλίππου 18, Σούμποτιτς 26, Ουϊλτζερ 10, Λυπηρίδης
ΝΤΕΝ ΜΠΟΣ : Πίτερσε 14, Κορτλάουντ 15, Σιλπ 25, Κάιπερς 15, Μπότσε 8, Μπέργκενς 2, Ρέντικ 20