1979: Νίκη-μισός τίτλος επί του Παναθηναϊκού

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου της σεζόν 1978-1979 στις 13 Ιανουαρίου ο πρωτοπόρος Άρης στις 13 Ιανουαρίου 1979 υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό σε έναν αγώνα όπου με νίκη θα έπαιρνε σαφές προβάδισμα για το πρωτάθλημα.

Η σημαντικότητα του αγώνα έκανε τα εισητήρια του αγώνα ανάρπαστα στις τάξεις των οπαδών του Άρη,συγκεκριμένα εκδόθηκαν 6150 εισιτήρια ενώ μέσα στο Αλεξάνδρειο υπολογίζεται πως βρέθηκαν περίπου 7000 φίλαθλοι με εώς και 3000 ακόμα να μένουν απ’έξω. Η τιμή ενός εισιτηρίου έφτασε μέχρι και τις 500 δραχμές φέρνοντας μεγάλα έσοδα στα ταμεία του συλλόγου.
Στον αγώνα οι παίκτες του Άρη εμφανίστηκαν αγχωμένοι πραγματοποιώντας κακό ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι που υπερτερούσαν σε σωματικά προσόντα προηγήθηκαν με 5-12 στο 5ο λεπτό. Ο Ιορδανίδης του Παναθηναϊκού έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στον Παπαγεωργίου ενώ συχνά ερχόταν για βοήθεια και δεύτερος παίκτης. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο πρώτος σκόρερ του Άρη να χάσει την ψυχραιμία του χάνοντας πολλά σουτ που επιχείρησε υπό κακές προυποθέσεις. Με τον Παπαγεωργίου εκτός ρυθμού η ευθύνη του σκοραρίσματος πέρασε στους υπόλοιπους παίκτες της ομάδας,οι κίτρινοι τελικά πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 18ο λεπτό με 34-30 ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 34-34 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Ο Άρης πραγματοποίησε κακό ξεκίνημα και στην επανάληψη με τους πράσινους να παίρνουν προβάδισμα με 36-41 στο 25ο λεπτό ενώ στο 33’ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 51-59. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι πιθανότατα καθησυχάστηκαν στο αποτέλεσμα και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη ενώ αντίθετα οι κίτρινοι βελτίωσαν την άμυνα τους. 2:38 πριν τη λήξη ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ με 61-60 ενώ με καλάθι του Χωλόπουλου λίγο αργότερα έγινε το 63-60. Οι πράσινοι μείωσαν σε 63-62 ενώ είχαν και την τελευταία επίθεση στην οποία όμως ο Ιωάννου αστόχησε και το σκορ δεν άλλαξε. Σημαντικό πλήγμα για τον Παναθηναϊκό υπήρξε και η αποβολή του Κωροναίου με 5 φάουλ.

MVP του αγώνα ο Χωλόπουλος που εξαφάνισε τον Κόντο στο δεύτερο ημίχρονο ενώ πέτυχε και πολλά σημαντικά καλάθια. Μέτριοι οι Παπαγεωργίου και Αλεξανδρής ενώ οι Παραμανίδης και Σκόνδρας βοήθησαν πολύ στα τελευταία λεπτά. Από τον Παναθηναϊκό κορυφαίοι οι Ιορδανίδης που έπαιξε άριστη άμυνα στον Παπαγεωργίου και οι Κορωναίος,Κοκολάκης. Καλός στο Α’ ημίχρονο ο Κόντος που όμως αποβλήθηκε στο 29’. Η πολύ μεγάλη αυτή νίκη έθεσε τον Άρη ξεκάθαρο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε σε μεγάλο βαθμό εκτός διεκδίκησης. Την επόμενη μέρα ο Άρης πέτυχε δύσκολη νίκη επί του Έσπερου με 67-62 και έμεινε μόνος πρώτος με ρεκόρ 13-2.
ΑΡΗΣ : Παπαγεωργίου 18, Αλεξανδρής 13, Παραμανίδης 11, Ανανιάδης 1, Σκόνδρας 5, Χολόπουλος 15, Σπάρταλης, Καλαντίδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Κόντος 19, Κοκολάκης 13, Στεργάκος 6, Κορωναίος12, Ιορδανίδης 8, Παπαντωνίου 4, Ιωάννου