2011: Μεγάλη εμφάνιση και ταπείνωση του ΠΑΟ με 3-1

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Στις 4 Δεκεμβρίου 2011 ένας καταπληκτικός Άρης σταμάτησε στα 3 γκολ απέναντι στον Παναθηναϊκό, πήρε τον πρώτο εντός έδρας τρίποντο και άφησε υποσχέσεις για το μέλλον. Η ομάδα του Μίχαλ Πρόμπιερζ κέρδισε με 3-1 αλλά το σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πολύ μεγαλύτερο.

Ο Άρης, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ήταν καταιγιστικός, έκλεισε τον αντίπαλο του στα καρέ, χάνοντας ευκαιρίες που είναι δύσκολο να απαριθμήσει κανείς σε ένα απλό άρθρο! Ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ άνοιξε το σκορ στο 12 με πολύ ωραίο πλασέ. Ο Παναθηναικός στην μοναδική στιγμή που πέρασε το κέντρο, ισοφάρισε με τον Μπουμσόνγκ στο 37΄, αλλά ο Ντίκο με φοβερό σουτ στο 41΄ έβαλε και πάλι τους κίτρινους μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Νέτο που πέρασε σαν αλλαγή στο 48΄ με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 3-1 και εκεί ολοκληρώθηκε το παιχνίδι παρά τις ευκαιρίες των γηπεδούχων και για άλλα γκολ.

Αναλυτικά:

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα για τους παίκτες μας που πίεσαν σε κάθε χώρο τον αντίπαλο δημιουργώντας σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Με πρωταγωνιστή τον Ούμπιντες οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 2′ μετά την σέντρα του οι Ιάκομπ και Τσέζαρεκ δεν πρόλαβαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα ενώ στο 5′ ο Καπίνο απέκρουσε ένα σουτ που έκανε και εν συνεχεία στην νέα σέντρα του ο Τσέζαρεκ και πάλι δεν πρόλαβε με τον Σπυρόπουλο να απομακρύνει.

Στο 11′ ο Τσέζαρεκ, μετά από πάσα του Τόχα, βγήκε σε θέση βολής, αλλά ο Καπίνο τον πρόλαβε και σταμάτησε το σουτ που έκανε από πλάγια θέση.

Στο 12΄ όμως ο Μίτσελ έκανε την σέντρα και ο Κροάτης επιθετικός του Αρη βρήκε δίχτυα νικώντας με συρτό σουτ τον Καπίνο στην κλειστή του γωνία, με όλο το γήπεδο να πανηγυρίζει το πρώτο τέρμα του Άρη.

Ο Άρης μετά το γκολ έδωσε γήπεδο στον αντίπαλα, οπισθοχωρώντας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή κυκλοφορώντας καλά την μπάλα.

Τρία σουτ των Κατσουράνη και Κουίνσι και Λέτο στο 15′, 16′ και στο 35′ ήταν χωρίς επιτυχία. ΣΤΟ 37′ ο Κλέιτον άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Κουίνσι και σούταρε μέσα από την περιοχή, για να περάσει μόλις άουτ η μπάλα.

Στο 38′ μετά το φάουλ του Λέτο, ο Μπουμσόνγκ πήδηξε πιο ψηλά και με κεφαλιά νίκησε τον Βελλίδη.

Η ομάδα μας θα αντιδράσει άμεσα και πριν το ημίχρονο,σε πολύ καθοριστικό σημείο θα προηγηθεί και πάλι.

Στο 44′ ο Σαριέγκι δν έδιωξε σωστά την σέντρα του Φατί και ο ξεχασμένος Ντίκο, ως σέντερ φορ, κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά νικώντας για δεύτερη φορά τον Καπίνο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο,με τον Άρη να σκοράρει και πάλι και να απογειώνει τους χιλιάδες Αρειανούς στην κερκίδα.

Με απευθείας χτύπημα φάουλ ο νεοεισερχόμενος Νέτο στο 48΄ έκανε το σκορ 3-1. Δύο λεπτά αργότερα (50′) και με την ψυχολογία στα ύψη, ο Ούμπιντες από διαγώνια θέση σούταρε δυνατά και ο Καπίνο απομάκρυνε με γροθιές και ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν εντελώς αποδιοργανωμένοι.

Ο Ζεσουάλδο Φερέιρα προχώρησε σε αλλαγές για να βελτιώσει την εικόνα του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας ωστόσο δεν είχαν τρόπο να απειλήσουν την εστία του Βελλίδη, ήταν φλύαροι και μονότονοι. Με σέντρες αναζητούσαν τρόπο να φτάσουν σε ένα γκολ, φάσεις που εξουδετέροναν οι Σανκαρέ και Ντίκο.

Οι χώροι που άφηναν πίσω οι αντίπαλοι ήταν μεγάλοι και θα έπρεπε να τους είχαν εκμεταλλευτεί οι παίκτες μας για ένα ακόμη γκολ. Κάτι τέτοιο δε θα γίνει παρά τις φάσεις που έγιναν με πρωταγωνιστή κυρίως τον Καστίγιο.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στα τελευταία λεπτά ο Ουρουγουανός άσσος πέρασε όλη την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά ποτέ δεν σούταρε, απογοητεύοντας την κερκίδα.

Ο ΑΡΗΣ έφτασε καθαρά, άνετα και δίκαια σε μια μεγάλη νίκη με το σύνολο να φτάνει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης.Θα ξεχωρίσουμε κυρίως τον Φατί στο κέντρο,τον Ούμπιντες και τον Τσέζαρεκ στην επίθεση ως τους πιο διακριθέντες.

Ο ΠΑΟ ήρθε πρωτοπόρος στο “Χαριλάου” αλλά έφυγε δεύτερος…Απέναντι σε έναν δυνατό και αποτελεσματικό Άρη,έδειξε ότι δεν είχε τρόπο να αντιδράσει.Καλύτεροι παίκτες ήταν οι Λέτο,Κατσουράνης και Καπίνο.

Για να καταλάβετε την αγωνιστική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, δείτε το βίντεο με τις φάσεις κάνοντας κλικ εδώ

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ : Βελλίδης, Μίσελ, Παπαστεριανός (81’ Καπετάνος), Σανκαρέ, Ντίκο, Τόχα, Φατί, Ουμπίντες, Γιαννιώτας (46’ Νέτο), Γιάκομπ (61’ Καστίγιο), Τσέζαρεκ

Παναθηναϊκός : Καπίνο, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Σιμάο, Κατσουράνης, Λέτο, Κουίνσι(85 Μαυρέας), Ζέκα (71’ Πετρόπουλος), Κλέιτον (60’ Ρούντολφ).

Μίχαλ Πρόμπιερζ : "Παίξαμε επιθετικά κάτι που ήθελα να γίνει βήμα βήμα από την πρώτη μου παρουσία θέλοντας να σημειώσουμε πρόοδο ως ομάδα. Το γεγονός ότι κερδίσαμε σήμερα δεν σημαίνει ότι την επόμενη εβδομάδα θα δουλέψουμε λιγότερο αλλά παραπάνω.

Από το σημερινό παιχνίδι είμαστε ικανοποιημένοι. Κερδίσαμε καθαρά και πιστεύω ότι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ήμασταν η καλύτερη ομάδα.Δεν μπορώ να εστιάσω κάπου αφού δεν μπορώ να ξέρω τι σύνεβαινε πριν έρθω εγώ. Το ζητούμενο για την ομάδα είναι να έχουμε μία σειρά θετικών αποτελεσμάτων από εδώ και στο εξής.

Το σημαντικό για μένα είναι να βγάζουμε προς τα έξω μία εικόνα ομάδα και εύχομαι αυτήν την εβδομάδα θα γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε για τον επόμενο αγώνα.

Μπορούμε να κρατήσουμε ότι η ομάδα έδειξε χαρακτήρα αν και μετά την ισοφάριση χασαμε για λίγο τον ρυθμό μας. Και εμείς όμως μέσα από στημένη φάση βάλαμε ένα γκολ. Αν και ικανοποιημένοι θα πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά μας”.

Ζεσουάλδο Φερέιρα :΄“Ο Άρης πήρε μία δίκαιη νίκη. Ήταν μία πιο συμπυκνωμένη και πιο καλά δομημένη ομάδα σήμερα”, ξεκίνησε τις δηλώσεις του ο Πορτογάλος τεχνικός και συνέχισε.Είχαμε δυσκολία για να μπούμε στο παιχνίδι και δεν καταφέραμε να παίξουμε απέναντι στην ένταση που είχε ο Άρης στα πρώτα 15′.

Μετά το 15ο λεπτό ανεβήκαμε, ισορροπήσαμε και έτσι πήγε ο αγώνας μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όπου δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη μεταξύ του 45ου και 48ου λεπτού ο Άρης μπήκε επίσης αποφασιστικά που πέτυχε ένα γκολ οξυγόνο με την δική μου ομάδα να μην μένει ενωμένη και ο Άρης έφθασε στην νίκη.

Για μας ήταν μία ήττα. Οι αντίπαλοί μας παίξανε σε μία ευθεία γραμμή με μας, όμως και με τον τρόπο που παίξαμε ελπίζω να αποτελέσει μάθημα στο μέλλον για την ομάδα και τους παίκτες.

Ήταν εμφανές ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι ποδοσφαιριστές του Άρη ήταν περισσότερο επιθετικοί και κάποια στιγμή από πλευράς του χάθηκε ο έλεγχος συμπεριφοράς και πειθαρχίας και αυτό του διεμήνυσα. Έμεινα ευχαριστημένος από την συμπεριφορά των φιλάθλων του Άρη αφού δεν είδαμε ούτε βεγγαλικά ή κροτίδες παρά μόνο ιαχές για την ομάδα τους για να την βοηθήσουν.

ΣΤΟ 91΄ΛΕΠΤΟ…

Ήταν το τέταρτο παιχνίδι που καθόταν στον πάγκο ο Πολωνός Πρόμπερζ. Στα τρία προηγούμενα είχε δύο ήττες και μία νίκη στο Ηράκλειο.
Να θυμίσουμε ότι η ομάδα ξεκίνησε τη χρονιά με προπονητή τον Σάκη Τσιώλη.
Το σταυρό του έκανε μετά το θαυμάσιο γκολ που έβαλε ο Τσέζαρεκ. Πάνω στη χαρά του μπερδεύτηκε και τον έκανε…με λάθος τρόπο.
Ήρεμος με το γνωστό μειλίχιο ύφος παρακολουθούσε όλο το ματς ο προπονητής του ΠΑΟ.
“Καλύτερος και από σέντερ φορ ο Ντίκο“, σχολίαζαν οι φίλαθλοι στην φάση που σκόραρε ο παίκτης του Άρεως. Πράγματι η κίνηση και το σουτ θύμιζε φορ και όχι στόπερ.
Θαυμάσιο γκολ από τον Νέτο,που πέρασε την μπάλα από το τείχος μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα. Ο Βραζιλιάνος άσσος αποδεικνύεται σπεσιαλίστας στα χτυπήματα φάουλ.