1950: Στα ημιτελικά του κυπέλλου, μετά από δύσκολη επικράτηση επί του παοκ

Ο Λιακόπουλος εναντίον του Αρβανίτη σε μία εντυπωσιακή φάση από το παιχνίδι
Τρία παιχνίδια χρειάστηκε ο Άρης για να κερδίσει τον παοκ και να προχωρήσει στα ημιτελικά του θεσμού του κυπέλλου Ελλάδος! Το 1950 δεν υπήρχαν τα πέναλτυ και οι αγώνες αν δεν κρίνονταν μετά από την παράταση επαναλαμβάνονταν! Έτσι ο Άρης και ο παοκ χρειάστηκαν και τρίτο παιχνίδι, αφού τα πρώτα δύο είχαν λήξει ισόπαλα (3-3 και 1-1).

Στις 26 Απριλίου 1950 ο Άρης ήταν καλύτερος και κέρδισε με 3-1, παρουσία 8.000 οπαδών και των δύο ομάδων. Οι κίτρινοι κατέβηκαν με τους Γκαντίνα, Αμπραχαμιάν, Νικολαϊδη, Καυτατζή, Γρηγοριάδη, Ποζάνη, Κοϊδη, Λιακόπουλο, Καζαντζή, Καλτέκη και Χαλυβόπουλο.

Το τρίτο γκολ του Καζαντζή
Το ματς ήταν εξαρχής μοιρασμένο, αλλά ο Άρης ευτύχησε να προηγηθεί στο 17', μετά από σουτ του Χαλυβόπουλου που κόντραρε και στον αμυντικό του παοκ Ψωμά. Στο 26' είναι η σειρά του Καλτέκη να κάνει μια προσωπική ενέργεια μέσα στην περιοχή του παοκ. Η μπάλα κοντράρεται σε αμυντικό του παοκ και τελικά ο Καλτέκης σκοράρει με κοντινή κεφαλιά. Το 2-0 είναι γεγονός. Ο Άρης από το σημείο εκείνο και μετά υπερέχει και χάνει δυο καλές ευκαιρίες πριν τη λήξη του 45λεπτου. Στο 52' τραυματίστηκε ο Κοϊδης και ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες. Από το σημείο εκείνο και μετά ο παοκ έχει την υπεροχή. Ο Βασιλειάδης στο 61' πετυχαίνει το 2-1 με σουτ. Ο ίδιος παίκτης έχει σουτ στο δοκάρι λίγο αργότερα. Ωστόσο στο 83' ο Καζαντζής περνάει τους πάντες και τα πάντα και με ατομική ενέργεια σκοράρει το τρίτο γκολ του Άρη. Όλα έχουν τελειώσει και ο Άρης προκρίνεται πανηγυρικά στα ημιτελικά του θεσμού.
Ο Άρης ήταν φανερά καλύτερος, ήξερε τι ζητούσε και το πέτυχε με τον καλύτερο τρόπο, γεμίζοντας με χαρά τους χιλιάδες οπαδούς του που κατακλύσανε το γήπεδο!

Άρης: Γκαντίνας, Αμπραχαμιάν, Νικολαΐδης, Καυτατζής, Γρηγοριάδης, Ποζάνης, Κοΐδης, Λιακόπουλος, Καζαντζής, Καλτέκης, Χαλυβόπουλος

παοκ: Τσαβδαρίδης, Πατάκας, Αρβανίτης, Γκουντής, Μαυροπόδης, Ψωμάς, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Τσινόπουλος, Παπαδάκης, Χατζηαντωνίου