2002: Ένα "εχθρικό" φιλικό με επεισόδια και τραυματισμούς

ΑΡΗΣ -ΠΑΟΚ 1-1

14-8-2002

Συλλήψεις και επεισόδια στο “Κλεάνθης Βικελίδης”

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Αρης και ΠΑΟΚ στο φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο Χαριλάου. Το παιχνίδι έληξε νωρίτερα από το κανονικό, καθώς οπαδοί του ΠΑΟΚ άρχισαν να σπάνε καθίσματα και να τα πετάνε μέσα στο γήπεδο μαζί με καπνογόνα.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε ότι το παιχνίδι δε θα ήταν ένα απλό φιλικό παιχνίδι,αλλά ένα ντέρμπι με περίσσιο πάθος.Αγωνιστικά το ματς ήταν το τελευταίο ισχυρό φιλικό για Αρη και ΠΑΟΚ, πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος, στο οποίο θα μπορούσαν να μετρήσουν τις δυνάμεις τους, αφού οι αγώνες κυπέλλου με Χανιά και Λεωνίδιο αντίστοιχα δεν προσφέρονται για ασφαλή συμπεράσματα.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0 με λίγες φάσεις αλλά με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να πιάνονται στα χέρια αρκετές φορές.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι απέδωσαν καλύτερο ποδόσφαιρο,έγιναν φάσεις και μπήκαν γκολ.

Στο 69ο λεπτό, ο Φουτσίνι,αφού έκλεψε την μπάλα, βρήκε τον Δέλλιο εκτός θέσης και άνοιξε το σκορ.

Στο 81ο λεπτό ισοφάρισε ο Αρης με κεφαλιά του Σκέντζου μετά από σέντρα του Επαλέ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο διαιτητής Ευθυμιάδης αποφάσισε να λήξει το ματς, αφού τα πνεύματα μεταξύ των δύο ομάδων είχαν οξυνθεί αρκετά.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιζαν με αδικαιολόγητα υπέρμετρο πάθος, προβαίνοντας σε σκληρά μαρκαρίσματα που μόνον φιλικό παιχνίδι δεν θύμιζαν. Ο διαιτητής του αγώνα, Μάκης Ευθυμιάδης, αναγκάστηκε να σφυρίξει τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου τέσσερα λεπτά νωρίτερα και τη λήξη του αγώνα πέντε.

Αποτέλεσμα των σκληρών μαρκαρισμάτων ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Πανόπουλου από τον Άρη και του Αμπονσά από τον ΠΑΟΚ.

Τέσσερα άτομα συνελήφθησαν διότι στη διάρκεια του φιλικού αγώνα έσπαζαν πλαστικά καθίσματα και τα εκσφενδόνιζαν στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις

Αρης: Δέλλιος, Σίμιτς (60΄Επαλέ), Κνόπερ (73΄Κούσας), Πανόπουλος (48΄Μπράγκα), Μορίς, Κατσιαρός, Κολτσίδας (52΄Σέντζος), Κυζερίδης, Παπαδόπουλος, Πασσαλής, Νιρέν (62΄Καζαντζής)

ΠΑΟΚ: Μειντάν (64΄Τοχούρογλου), Μάρκος (46΄Καφές), Φοφάνα (14΄Κουτσόπουλος) (74΄Νάστος), Κοζμίνσκι, Αμπονσά (37΄Χασιώτης), Κούτσης (82΄Φρούσος), Βοσκαρίδης (62΄Εγκωμίτης), Φουτσίνι (82΄Γεωργιάδης), Σαλπιγγίδης, Γιασεμής, Κιουέλκα

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιώργος Φοιρός :«Είναι πολύ δύσκολο να γίνουμε καλή ομάδα μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.Από την εικόνα της ομάδας δεν είμαι ικανοποιημένος. Η προετοιμασία θα συνεχιστεί, ώστε στην πρεμιέρα να είμαστε έτοιμοι 100%».

Άγγελος Αναστασιάδης : «Ήθελα να βγάλω κάποια χρήσιμα συμπεράσματα για τους παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και κυρίως του καινούργιους. Είναι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση και τη συνολική παρουσία των δύο Πολωνών».

Να σημειωθεί πως ήταν η τελευταία φορά που έγινε φιλικός αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες, ενώ ο σοβαρός τραυματισμός του Μιχάλη Πανόπουλου του στέρησε τη χρονιά, αφού εμφανίστηκε ξανά στον τελικό κυπέλλου, ανάμεσα και πάλι στις ίδιες ομάδες!