1996: Θρίαμβος στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Σαν σήμερα το 1996, ο Άρης πήρε την νίκη με 74-86 επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και ισχυροποίησε την παρουσία του στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα έναντι του αιωνίου του αντιπάλου.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος, ο οποίος τότε ήταν προπονητής του Άρη, είχε να διαχειριστεί μια έκρυθμη κατάσταση στην ομάδα, καθώς στην προπόνηση μια μέρα πριν το ματς ο Χάρολντ Έλις χτύπησε τον Ντίνο Αγγελίδη. Το γεγονός αυτό τελικά φαίνεται πως μόνο καλό έκανε στον Άρη, καθώς ο Αμερικανός έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με την ομάδα μας!

Στο πρώτο ημίχρονο ο (τυπικά γηπεδούχος) δικέφαλος του βορρά ήταν κυρίαρχος του αγώνα. Μετά από ένα διάστημα ισορροπίας, πήρε τα ηνία του αγώνα χάρη σε μια άμυνα ζώνης και με την οποία μετέτρεψε το 21-24 σε 45-35. Κορυφαίος για τους ασπρόμαυρους στο πρώτο μέρος ήταν ο Στογιάκοβιτς ο οποίος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 12 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Οι ασπρόμαυροι διατήρησαν στα πρώτα λεπτά ένα προβάδισμα 10 πόντων (56-46) όμως στην συνέχεια ο Άρης βελτιώθηκε και παίζοντας ατσάλινη άμυνα (δέχτηκε μόνο 27 πόντους στο δεύτερο μέρος) νίκησε κατά κράτος τον ΠΑΟΚ. Κορυφαίος του αγώνα ο Χάρολντ Έλις ο οποίος κατά την αντεπίθεση του Άρη έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ. Με δικά του κλεψίματα και αποφασιστικά καλάθια κάλυψε την διαφορά. Στο τέλος ο Άρης καθάρισε τον αγώνα κερδίζοντας χωρίς άγχος με το τελικό 74-86 να αποτυπώνει την διαφορά των δύο ομάδων μέσα στο παρκέ.

Ο Χάρολντ Έλις στην καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα του Άρη

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Άρη πανηγύριζαν μαζί με τον κόσμο της ομάδας, ενώ την ίδια στιγμή οι οπαδοί του δικεφάλου επιτέθηκαν φραστικά εναντίον παραγόντων και παικτών της ομάδας τους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ: Νικολαίδης 2, Μπουντούρης 5, Πρέλεβιτς 18, Στογιάκοβιτς 21 (8 ριμπ), Μπαλογιάννης 2, Φάντερμπεργκ 17, Γκάρετ 9
ΑΡΗΣ: Λιαδέλης 13, Μωραίτης 6, Μισούνοφ 6, Σιούτης 3, Χρυσανθόπουλος 9, Έλις 30 (10 ριμπ), Γιοβάνοβιτς 2, Στόουκς 17 (16 ριμπ)