1934: Εντυπωσιακή πεντάρα στον συνηθισμένο πελάτη

Βόρειος Όμιλος

Γήπεδο Άρεως

13-5-1934

Ο Άρης νίκησε 5-3 τον ΠΑΟΚ
‘Ενα από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων ετών ανάμεσα στους δύο συμπολίτες Αρη και ΠΑΟΚ, διεξήχθη ενώπιον πολλών φίλων και των δύο ομάδων, με τελικό νικητή τους Κίτρινους με το εντυπωσιακό σκορ 5-3.

Το παιχνίδι ομολογουμένως ενθουσίασε τους θεατές που χειροκρότησαν τις προσπάθειες και των δύο ομάδων και φυσικά περισσότερο τον νικητή Άρη.

Ο Άρης νωρίς στο 12΄, προηγήθηκε με μια βολίδα του Κίτσου. Είκοσι λεπτά αργότερα, στο 32΄, ο Αθηναίος διαιτητής κ.Σβολόπουλος, που εκλήθη ειδικά για αυτο το ματς, κατελόγισε πέναλτι υπερ του ΠΑΟΚ. Το εκτέλεσε ο Γ.Παπαδόπουλος γράφοντας το 1-1.

Με το σκορ αυτό έληξε το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι σχεδόν ισοδύναμες ως προς την απόδοσή τους.

Με το ξεκίνημα του β΄μέρους οι παίκτες του Άρεως μπήκαν φουριόζοι, αιφνιδιάζοντας απόλυτα τους αντιπάλους τους, πετυχαίνοντας γρήγορα δύο γκολ. Πρώτα στο 46΄με τον Κίτσο και αμέσως μετά, στο 51΄με τον Κ. Καλογιάννη.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και στο 53΄ μείωσε το σκορ σε 3-2 με τον Ιωαννίδη, ξαναμπαίνοντας ουσιαστικά στον αγώνα.

Στο 63΄ ο Άρης πέτυχε τέταρτο γκολ με δυνατή κεφαλιά του Κίτσου. Την χαριστική βολή κατά του ΠΑΟΚ έδωσε στο 70’ ο Αργυριάδης που ανέβασε τη διαφορά σε 5-2.

Ο αγώνας επιφύλασσε και άλλες συγκινήσεις στους θεατές. Στο 80΄ ο Δικέφαλος κέρδισε πέναλτι που αυτήν την φορά όμως ο Κουμπλής απέκρουσε με θαυμάσιο πλονζόν.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται ως δίκαιο με βάση την απόδοση και την αποτελεσματικότητα των δύο ομάδων.

ΑΡΗΣ:Κουμπλής,Πασιόπουλος, Κ. Βικελίδης, Μπέφας,Δανελιάν, Κατσαούνης, Βογδάνου,Αγγελάκης, Κίτσος,Κ. Καλογιάννης, Αργυριάδης.

ΠΑΟΚ:Σωτηριάδης, Γ.Παπαδόπουλος,Αθανασιάδης,Πανίδης, Βλάχος, Γιουσούφ,Ετιέν,Καβουρματζίδης,Θεοδωρίδης,Ιωαννίδης,Ασκεπίδης