2002: Ο Νιρέν Ντεμπά με διπλό χτύπημα "σκοτώνει" το δικέφαλο

Στις 15 Δεκεμβρίου 2002 ο Γιώργος Φοιρός κερδίζει ένα ντέρμπυ χάρη σε δύο αλλαγές που έκανε στα τελευταία λεπτά. Ο Άρης απένταντι στον παοκ είχε την υπεροχή για 81' λεπτά, αλλά δεν μπορούσε να βάλει το γκολ.

Όταν όμως ο Φοιρός πέρασε τον Ολλανδό Κνόπερ και τον Σουηδό Ντεμπά, όλα δια μαγείας λύθηκαν και ο Άρης επικράτησε με 2-0 επί του συμπολίτη, μέσα σε πανηγυρισμούς 11.000 περίπου οπαδών του!

Νωρίτερα ο Άρης τα είχε βρει δύσκολα απέναντι στον καλοστημένο παοκ, που με αντεπιθέσεις κατόρθωνε να γίνεται επικίνδυνος για την εστία του Δέλλιου. Ο Άρης με την μπάλα στην κατοχή του το περισσότερο διάστημα, δεν κατόρθωνε να μπει στην περιοχή του Τοχούρογλου. Δύναμη, βίαια μαρκαρίσματα και πάθος και από τις δύο τις ομάδες, δεν κατόρθωσαν να δώσουν το προβάδισμα σε έναν από τους δύο. Μέχρι που ο Γιώργος Φοιρός αποφάσισε να δώσει λίγη ποιότητα και τεχνική στο παιχνίδι. Πέρασε στο 81' τον Κνόπερ στη θέση του Επαλέ και τον Ντεμπά στη θέση του Καζάντζη. Το αποτέλεσμα ήταν άμεσο.

Στο 85' ο Ολλανδός εκτελεί φάουλ και ο Σουηδός παίρνει κεφαλιά ψηλότερα από όλους. Το 1-0 είναι γεγονός μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς! Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει για τον Νιρέν. Στο 90' δέχεται ασίστ και πάλι από τον Κνόπερ. Με δυνατό σουτ κάνει το 2-0 ξετρελαίνοντας όλους τους φίλους του Άρη!

Ο Ντεμπά σκότωσε τον αντίπαλο του χάρη στα δύο αυτά γκολ. Ο Σουηδοαφρικανός που πριν το ματς αυτό περνούσε μια περίοδο κρίσης και ντεφορμαρίσματος, με τα γκολ αυτά ξεκίνησε έναν πολύ δυνατό δεύτερο γύρο, σκοράροντας στο τέλος συνολικά δεκαπέντε γκολ σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Δεν νομίζω πως μέχρι σήμερα έχει ξεχαστεί ο θρίαμβος του επί του παοκ, μια μέρα σαν σήμερα...