1962: Δεύτερη ισοπαλία και πρόκριση στο στρίψιμο της δεκάρας για τον Άρη!

ΑΡΗΣ -ΠΑΟΚ 1-1

Κύπελλο Ελλάδος
9-5-1962
Γήπεδο Χαριλάου

Ο επαναληπτικός αγώνας για το κύπελλο Ελλάδος μεταξύ Άρεως και ΠΑΟΚ έληξε και πάλι ισόπαλος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται πλέον στην κλήρωση για την ανάδειξη της ομάδας που θα πάρει την πρόκριση. Οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες στον πρώτο αγώνα που έγινε στις 22 Απριλίου και υποχρεώθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους σε δεύτερη αναμέτρηση.

Ο αγώνας της 9ης Μαΐου λοιπόν ήταν μέτριος και “κλειστός”, με τις δύο ομάδες να είναι επιφυλακτικές στον τρόπο παιχνιδιού τους. Αυτό οφειλόταν κυρίως στην κρισιμότητα του παιχνιδιού, μια και παιζόταν η πρόκριση αλλά και το γόητρο για κάθε ομάδα.

(στο εξώφυλλο το γκολ με το οποίο ισοφάρισε ο δεκαοκτάχρονος Βασίλης Ψηφίδης)
Αρνητικός παράγοντας ήταν επίσης η ζέστη που επικρατούσε στη Θεσσαλονίκη την ώρα διεξαγωγής του αγώνος αλλά και ο διαιτητής κ.Γραμματικόπουλος που με τις λανθασμένες υποδείξεις του εκνεύρισε και αποπροσανατόλισε τους παίκτες.

Λίγες ήταν οι καλές φάσεις, οι ωραίες ενέργειες, τα τεχνικά και επικίνδύνα σουτ που θα μπορούσαν να ενθουσιάσουν τους φιλάθλους και των δύο ομάδων που, από νωρίς, πήραν θέσεις για να παρακολουθήσουν το μεγάλο ντέρμπι.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που προηγήθηκε ένα λεπτό προ της λήξεως του ημιχρόνου. Στο 44΄ λοιπόν λεπτό, ο Λέανδρος εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα αποκρούστηκε από την άμυνα του Άρεως και ο Βασιλειάδης, με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα Πετράκη, έκανε το 0-1.

Η ομάδα μας ισοφάρισε στο 50΄ με τον Ψηφίδη να πλασάρει ωραία τον τερματοφύλακα Μιχαηλίδης και να γράφει το τελικό 1-1.

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για μα φάση που έγινε αμέσως μετά, όταν ο Σωτηριάδης συγκράτησε με τα χέρια τον εφορμούντα Γιακουμή. Ο διαιτητής υπέδειξε φάουλ λίγο έξω από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να ζητούν πέναλτι.

Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο διότι καμία ομάδα δεν φάνηκε να υπερτερεί της άλλης.

Το τέρμα με το οποίο είχε προηγηθεί ο παοκ
Από τον Άρη ξεχώρισαν με την απόδοσή τους οι Καλλιοντζής και Σωτηριάδης, ενώ από τον ΠΑΟΚ οι Νικολαΐδης και Μουρατίδης.

Ο αγώνας, παρά το ότι οδηγήθηκε στην παράταση, έληξε ισόπαλος και τον λόγο πλέον έχει η “Θεά Τύχη” η οποία και θα καθορίσει ποια εκ των δύο ιστορικών ομάδων θα προχωρήσει στο θεσμό του Κυπέλλου.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Πετράκης, Νανάκος, Σωτηριάδης, Ζουρνατζής, Κεμαλίδης, Χατζηκώστας, Σπανόπουλος, Ψηφίδης, Πέρρος, Καλλιοντζής, Πασχαλίδης.

ΠΑΟΚ: Μιχαηλίδης, Απαλάκης, Κεμανίδης, Πετρίδης, Ραπτόπουλος, Μουρατίδης, Χασιώτης, Βασιλειάδης, Γιακουμής, Λέανδρος, Νικολαΐδης.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο πρώτος αγώνας ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 1-1 είχε γίνει στις 22 Απριλίου ενώ ο επαναληπτικός ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 1-1 στις 9 Μαΐου 1962.

Λίγες μέρες αργότερα, στα γραφεία της ομοσπονδίας έγινε η κλήρωση (δεν υπήρχαν τα πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας). Πιο τυχερός αποδείχτηκε ο Άρης που πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος, οπου επρόκειτο να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον Πειραιά για τα προημιτελικά.