1985: Δεύτερη τριάρα σε λίγες μέρες για τους πελάτες μας

O πρωταγωνιστής Θόδωρος Ζελελίδης
Ο παοκ στις αρχές του 1985 κάλπαζε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος κάνοντας συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα. Ωστόσο είχε δεχτεί τρία γκολ από τον Άρη για το κύπελλο στα μέσα του Ιανουαρίου και έμελλε να υποστεί ακόμη μια ατιμωτική ήττα για το πρωτάθλημα, στις 3 Φεβρουαρίου 1985.

Ένα χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν πως οι οργανωμένοι οπαδοί του Άρη απείχαν από το παιχνίδι και η διοίκηση είχε τη "φαεινή" ιδέα να δώσει τη θύρα 3 στους οπαδούς των φιλοξενουμένων, για πρώτη και τελευταία φορά.
Κατά τα άλλα το ματς ήταν σκληρό, με τρεις αποβολές, αλλά και πολλές φάσεις. Το σκορ άνοιξε ο νεαρός Κυριάκος Μπιμπισίδης στο 6' με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κούη. Επρόκειτο για το πρώτο γκολ του νεαρού σε επαγγελματικό επίπεδο, και σίγουρα το πέτυχε κατά του αντιπάλου που ο ίδιος επιθυμούσε! Η αντίδραση του παοκ δεν ήταν άμεση, ωστόσο ο Πάπριτσα στο 45', μετά από κόρνερ, σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσιαούνη.

Οι παίκτες μας πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ της αναμέτρησης
Στο δεύτερο μέρος και αφού ο παοκ είχε λίγα λεπτά υπεροχής, ο Κούης στο 59' έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά στον Τζιόλα από τα αριστερά. Αυτός μπήκε με την μπάλα και έβγαλε παράλληλη σέντρα προς τον Ζελελίδη που δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το δεύτερο γκολ του Άρη. Μετά από λίγο σε διαπληκτισμό του Μιχαλήτσου με τον Ιωσηφίδη, ο διαιτητής Κούτρης έδειξε την κόκκινη κάρτα και στους δύο παίκτες. Αργότερα αποβλήθηκε και ο Αλαβάντας, όταν διαμαρτυρόμενος για πέναλτι που νόμιζε πως του έγινε, έσπρωξε τον διαιτητή. Ο Άρης παίζοντας με δέκα έναντι εννέα, θα μπορούσε να πετύχει γκολ σε δύο ακόμη περιπτώσεις, αλλά οι παίκτες του ολιγώρησαν. Ωστόσο ο Ζελελίδης στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, δέχτηκε την μπάλα από τον Σκούτα, μπήκε στην περιοχή του παοκ από αριστερά και ξεγέλασε τον Στεργιούδα με ένα κόλπο των ματιών, στέλνοντας την μπάλα με ήρεμο εξωτερικό πλασέ στα δίχτυα του, κάνοντας το 3-0!

Ο Ζελελίδης σκοράρει και πάλι!
Επρόκειτο για μια μεγάλη νίκη, τουλάχιστον σε επίπεδο γοήτρου. Τα τρία χαστούκια που δέχτηκε ο παοκ από τον Άρη ήταν η μεγαλύτερη ήττα του εκείνη τη χρονιά, ήττα που του υπενθύμισε πως όσο καλή ομάδα και αν έχει, πάντα το Χαριλάου θα είναι ο αγωνιστικός του τάφος. Αν οι παίκτες του Άρη ήταν πιο προσεκτικοί στα τελευταία λεπτά, όταν ο παοκ είχε μείνει με εννέα, θα μπορούσαν να του ρίξουν τουλάχιστον δύο ακόμη γκολ.
Η σύνθεση του Άρη ήταν η εξής: Κατσιαούνης, Βόσδου, Τζιφόπουλος, Χατζηιωαννίδης, 62'Σκούτας, Μιχαλήτσος, Σεμερτζίδης, Τζιόλας, Κούης, Έρικσον, Ζελελίδης, Μπιμπισίδης

ΠΑΟΚ: Στεργιούδας, Αλαβάντας, Ιωσηφίδης, Γιούρισιτς, Σίγγας, Σκαρτάδος, Δαμανάκης,  Πάπριτσα, Δημόπουλος, Βασιλάκος (46΄Αλεξανδρίδης), Ιορδανίδης

Μετά τη λήξη ο προπονητής του Άρη, Τάις Λίμπρεχτς έκανε τις εξής δηλώσεις: "To πρώτο γκολ ήταν μια καλή αρχή για μας.Μετά το γκολ αυτό ο ΠΑΟΚ έπρεπε να βγαίνει συνέχεια στην επίθεση.Σκεφτόμουν να κάνω μερικές αλλαγές στο ημίχρονο για να κρατήσουμε το 1-0. Υπολόγιζα ότι μπορεί να έχουμε πρόβλημα από μακρινές σέντρες στην περιοχή μας. Τελικά το γρήγορο δεύτερο γκολ που βάλαμε, έκανε πολύ απλά τα πράγματα. Κερδίσαμε 3-0 αλλά πήραμε δύο βαθμούς. Κάθε παιχνίδι στο μέλλον πρέπει να παίζουμε έτσι. Έχουμε αγώνα στην Κρήτη που πρέπει να πάμε για να κερδίσουμε, για να έχει νόημα η σημερινή νίκη. Στον Άρη χρειάζεται να χτίσουμε μια νέα μεγάλη ομάδα.Σε αυτήν ο καθένας θα πρέπει να ξέρει τι κάνει στο γήπεδο. Όταν θα γίνει αυτό, θα μιλάμε για μια Αναγέννηση του Άρη.