1985: Νίκη επί της Βαρέζε χωρίς τον τραυματία Γκάλη

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Στη μεγαλύτερη στιγμή της μέχρι τότε ευρωπαϊκής του ιστορίας ο Άρης υποδέχτηκε στις 20 Φλεβάρη του 1985 το μεγαθήριο του Ιταλικού μπάσκετ Βαρέζε στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Κόρατς. Στο ιστορικό αυτό παιχνίδι ο Αυτοκράτορας είχε την ατυχία να παραταχθεί χωρίς τον Νίκο Γκάλη ο οποίος τραυματίστηκε μετά από σύγκρουση με τον Φιλίππου στην προπόνηση.

Οι πιο έμπειροι Ιταλοί εκμεταλλεύονται από την αρχή του αγώνα τα λάθη των κιτρίνων και με έναν πολύ καλό Ντεβερώ κρατούν την πρωτοπορεία στο σκορ (10’ 18-26) εξουδετερώνοντας και το μαν του μαν των αντιπάλων τους. Η Βαρέζε έχει σε καλή μέρα και τον γκαρντ Μεντάστι ο οποίος με 2 τρίποντα κρατάει τη διαφορά υπέρ της ομάδας του. Τα καλά νέα για τον Άρη έρχονται στο τελευταίο τρίλεπτο όταν ο Ντεβερώ αποχωρεί προληπτικά λόγω των φάουλ που είχε χρεωθεί, σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια και καταφέρνουν να ισοφαρίσουν σε 38-38 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι Ιταλοί μετατρέπουν την άμυνα τους σε μαν του μαν και δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στη φύλαξη του Γιαννάκη. Η άμυνα της Βαρέζε αναγκάζει τον Γιαννάκη σε αρκετά λάθη και δεν επιτρέπει τους κίτρινους να εκμεταλλευτούν σε μεγάλο βαθμό την απουσία του Ντεβερώ και να ξεφύγουν στο σκορ. Μετά την είσοδο του Ντεβερώ και με ένα ξέσπασμα του Μεντάση οι Ιταλοί περνούν μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή με 5 φάουλ στου Φιλίππου. Η Βαρέζε αποκτά προβάδισμα 7 πόντων (66-73) στο 35ο λεπτό δείχνοντας πως κλειδώνει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κι όλας παιχνίδι. Όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Δοξάκης αναδεικνύεται στο ατού που χρειαζόταν ο Άρης για να πάρει τη νίκη. Με την είσοδο του Δοξάκη ο Γιαννάκης απελευθερώνεται πλεόν επιθετικά αναγκάζοντας τους Ιταλούς να υποπέσουν σε αλλεπάλληλα αμυντικά φάουλ και σε πολλές λάθος πάσες. Ο Άρης με την συγκλονιστική συμπαράσταση του κόσμου του φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα του και περνάει μπροστα στο σκορ με 77-76 στο 38ο λεπτό. Μετά από εύστοχη βολή των Ιταλών στα 22 δεύτερα πριν τη λήξη ο Γιαννάκης αναλαμβάνει την τελευταία επίθεση και με εύστοχο τρίποντο με τη λήξη του αγώνα δίνει στον Άρη τη νίκη με 80-77 και ένα μικρό προβάδισμα για τον επαναληπτικό.

1985 aris varese base giannakis
Ο Παναγιώτης Γιαννάκης με τους 29 πόντους του πήρε επάξια στη πλάτη του το ρόλο του ηγέτη και πέτυχε ενώ ο Δοξάκης ήταν ο άνθρωπος που έδωσε τις κατάλληλες λύσεις στο σημείο που κινδύνεψε η ομάδα. Σημαντική ήταν και η βοήθεια των Σταμάτη και Μπινιόν. Από την Βαρέζε ξεχώρισαν οι αμερικανοί Ντεβερώ και Τόμπσον καθώς και οι Μεντάστι,Βέσκοβι ενώ απογοήτευσε ο άποντος Σακέτι. Ο Άρης ταξίδεψε στην Ιταλία για τον επαναληπτικό έχοντας αυτή τη φορά τον Νίκο Γκάλη στη σύνθεση του. Ο γκάνγκστερ αγωνίστηκε ουσιαστικά με μισό χέρι πετυχαίνοντας 14 πόντους και ο Άρης δεν απέφυγε τον αποκλεισμό αφού ηττήθηκε με 95-71. Παρ’ ολ’ αυτά η ευρωπαϊκή πορεία των κιτρίνων κρίθηκε άκρως επιτυχημένη και αποτέλεσε τον προάγγελο των επιτυχιών που θα ακολουθούσαν τα επόμενα χρόνια.
ΑΡΗΣ : Γιαννάκης 29, Μπινιόν 18, Γουέντζελ 8, Φιλίππου 5, Κοκκολάκης 2, Ρωμανίδης 11, Σταμάτης 5, Δοξάκης 2, Παραμανίδης
ΒΑΡΕΖΕ : Μποζέλι 1, Ανκίζι 6, Κανέβα 8, Τόμπσον 16, Βέσκοβι 8, Ντεβερώ 23, Σακέτι, Μεντάστι 9