1990: Δύσκολη απόδραση από το Γιώργος Μόσχος

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Άρης πήρε δύσκολη νίκη επί της ΑΕΚ στο Γιώργος Μόσχος. Ηρωϊκή η παρουσία του Νίκου Γκάλη ο οποίος τραυματίστηκε στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης στη μύτη μετά από άμυνα που επιχείρησε σε μπάσιμο του Γκέκου.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Γκάλη στο Α’ ημίχρονο και κράτησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-33 υπέρ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη ο Νίκος Γκάλης πήρε καθαρά το παιχνίδι πάνω του και με την εμπειρία του στα κρίσιμα σημεία οδήγησε τον Αυτοκράτορα στην επικράτηση. Η νίκη ήρθε οριακά με σκορ 74-75 με τον Γιαννάκη να είναι μαζί με τον γκάνγκστερ οι κορυφαίοι της αναμέτρησης. Από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Κουντουράκης ενώ καλά στάθηκε και ο Γκέκος.

ΑΕΚ : Γκέκος 17, Γαλακτερός 6, Λανές 8, Γιούσεβιτς 16, Κουντουράκης 23, Αριδάς 4, Βουτσελάς, Σκορτόπουλος
ΑΡΗΣ : Γκάλης 20, Γιαννάκης 22, Σούμποτιτς 10, Βράνκοβιτς 14, Μισούνοφ 7, Φιλίππου 2, Λυπηρίδης, Ρωμανίδης, Δοξάκης