ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 1-1
11.1.1986
Ο.Α.Κ.Α.

Στα τελευταία λεπτά έχασε τη νίκη ο ΑΡΗΣ στο στάδιο από την ΑΕΚ.

Παρέδωσε μαθήματα σύγχρονου ποδοσφαίρου ο Άρης στην Καλογρέζα.Εξαιρετικός στο πρώτο μέρος και δυνατός σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πήρε αυτό που ήθελε στην Αθήνα και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟ.
Η ομάδα μας άγγιξε τη νίκη καθώς προηγήθηκε στο 78΄και δέχτηκε την ισοφάριση τέσσερα λεπτά αργότερα…

Αν και τα γκολ και η μεγάλη αγωνία ήταν στο τέλος,ωστόσο καλό ποδόσφαιρο παίχθηκε στο πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να παίζουν με πάθος για τη νίκη.

Ο Λίμπρεχτς ανέθεσε τη φύλαξη των ατού της ΑΕΚ (Σάντμπεργκ, Εστερχάζι, Μαύρο) στους Μιχαλήτσο,Τζιόλα και Τζιφόπουλο αντίστοιχα.Ελεύθερος στην άμυνα έπαιξε ο Κούης ενώ η μεσαία γραμμή απαρτιζόταν από τους Μουστακίδη, Οικονομίδης, Αναγνώστου. Μπροστά, όπως πάντα ήταν οι “Διόσκουροι” Νίκιτς και Μπάχτιτς.

Περνώντας ανώδυνα μια αρχική πίεση από την Ένωση,ο Άρης έφερε το παιχνίδι στα δικά του μέτρα. Ωραίες μεταβιβάσεις των μέσων Οικονομίδη και Αναγνώστου,πλαγιοκοπήσεις των ακραίων μπακ δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις για επικίνδυνες επιθέσεις των επιθετικών μας που “τρυπούσαν” την αντίπαλη άμυνα.

Από το 20΄και μετά η ομάδα μας είχε σημαντική υπεροχή και έκανε ευκαιρίες τις οποίες δυστυχώς δεν μετέτρεψε σε γκολ.

Στο 23΄ο Νίκιτς έβγαλε ωραία τον Αναγνώστου μόνο με τον Οικονομόπουλο, με τον Κατερινιώτη άσσο να σουτάρει βιαστικά πάνω στον τερματοφύλακα.

Στο 38΄ο Οικονομίδης βρήκε τον Νίκιτς που πέρασε την μπάλα για τον Κούη. Η κεφαλιά του αρχηγού έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 43΄συνεργασία των δύο Γιουγκοσλάβων του Άρεως έφερε τον Νίκιτς σε ευνοϊκή θέση,όμως καθυστέρησε και το σουτ που έκανε αποκρούστηκε.

Στο 44΄και πάλι ο Μπάχτιτς έβγαλε τετ α τετ τον Νίκιτς,το πλασέ που έκανε όμως έφυγε άουτ.

Σε όλο αυτό το διάστημα η ΑΕΚ ήταν υποτονική.Μοναδική επικίνδυνη φάση που έκανε ήταν στο 4΄από λάθος του Κούη.Στην προσπάθειά του να αποκρούσει σε σέντρα του Αρμόδωρου, ο διεθνής άσσος έστειλε την μπάλα στην εστία,πρόλαβε όμως και έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τζιφόπουλος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία.Στο επιθετικό παιχνίδι της Ένωσης συμμετείχαν και οι πλάγιοι μπακ,βοηθούμενοι από το γεγονός ότι οι δύο ξένοι του Άρεως υστερούσαν στο μαρκάρισμά τους.

Ο Λίμπρεχτς βλέποντας τον κίνδυνο αυτό από τον πάγκο,βγάζει στο 58΄τον Μπάχτιτς και περνά τον Μουρατίδη. Ο Γιουγκοσλάβος άσσος εμφανώς χολωμένος αντιδρά άσχημα,βγάζει τη φανέλα και την αφήνει στο πάγκο.

Η ΑΕΚ πιέζει αλλά και ο Άρης στις αντεπιθέσεις του πλησιάζει στο γκολ.
Όπως στο 62΄,όταν το πλασέ του Οικονομίδη απέκρουσε δύσκολα ο Οικονομόπουλος.

Το γκολ για τον Άρη θα έρθει στο 78΄από μια στημένη φάση.Ο Κούης με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα στο παραθυράκι του Οικονομόπουλου και τον Άρη αγκαλιά με μια μεγάλη νίκη.

Οι παίκτες μας δεν έδειξαν ωριμότητα σε αυτό το σημείο να κρατήσουν την μπάλα και να ροκανίσουν τον χρόνο.

Οπισθοχώρησαν και σχετικά γρήγορα δέχτηκαν την ισοφάριση.Στο 82΄από μπαλιά του Πια ο Εστερχάζι ξέφυγε από τον Τζιόλα και πλάσαρε σωστά,γράφοντας το τελικό 1-1.

Στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να πάρουν και τη νίκη.Στο 85΄ σε βεβιασμένο γύρισμα του Τζιόλα ο Κατσιαούνης έδιωξε δύσκολα και στο 87′ από σέντρα του Εστερχάχι,πρώτα απέτυχε με κεφαλιά ο Χατζόπουλος και κατόπιν ο Μανωλάς έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Ο Άρης παρουσιάστηκε στο Ολυμπιακό Στάδιο ως μια πλήρης και οργανωμένη ομάδα που έπαιξε με σωστή τακτική,όχι για να κλέψει βαθμό,αλλά για να νικήσει.Δεν κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο μέρος,όταν και έχασε τις ευκαιρίες,σκόραρε όμως στην επανάληψη.Το αρνητικό στοιχείο ήταν η νευρικότητα και η αδυναμία που έδειξε η ομάδα στα τελευταία λεπτά,που στοίχισε την ισοφάριση.

Κορυφαίος και αλάνθαστος στην άμυνα ήταν ο Μιχαλίτσος,πολύ καλά πήγαν και οι Τζιφόπουλος και Τζιόλας.Βοήθησε πολύ με τις πλαγιοκοπήσεις του ο Χατζηνικολάου,πολύτιμος όπως πάντα ήταν ο Κούης ενώ ο Κατσιαούνης έδειξε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.
Μεγάλη εμφάνιση και από τους Μουστακίδη και Αναγνώστου ενώ εντυπωσιακός ήταν ο νεαρός Οικονομίδης.Οι δύο ξένοι ήταν δραστήριοι με τον Νίκιτς να αποδεικνύεται και μοιραίος λόγω των ευκαιριών που έχασε.

Η ΑΕΚ μπλοκαρίστηκε από παιχνίδι του Άρεως,ο Μαύρος ήταν σε μέτρια βραδιά και μόνο ο Εστερχάζι ήταν ο εκφραστής των προσπαθειών της Ένωσης.Και στην άμυνα οι παίκτες της είχαν κάποια προβλήματα με τους γρήγορους επιθετικούς του Άρεως.

Χωρίς να κάνει το μεγάλο λάθος ο Μπάτρας έπαιξε “έδρα” φορτώνοντας τους παίκτες μας με αρκετές κάρτες.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ: Οικονομόπουλος, Χατζής, Αρμόδωρος, Μανωλάς, Χατζόπουλος, Παπαϊωάννου, Πατίκας(75΄Βοιτσίδης), Δημητρίου (56΄Πιας), Σάντμπεργκ, Εστερχάζι, Μαύρος.

ΑΡΗΣ: Κατσιαούνης, Τζιφόπουλος, Χατζηνικολάου, Μιχαλήτσος, Τζιόλας, Κούης, Μουστακίδης, Αναγνώστου, Οικονομίδης, Μπάχτιτς (58΄Μουρατίδης), Νίκιτς (80΄Βόσδου).

Έτσι το είδαν…

Γκμόχ: Η επίθεσή μας στο πρώτο μέρος δεν λειτούργησε σωστά.Κρατούσαμε πολύ την μπάλα και οι αμυντικοί εύκολα έκοβαν και έδιωχναν τη μπάλα.Ο Άρης έχει δυο εξτρέμ που δεν έχει άλλη ομάδα στην Ελλάδα.Αυτό είναι το πλεονέκτημά του.Όταν μετά το 3-0 που νικήσαμε στη Θεσσαλονίκη,είπα ότι ο Άρης έχει καλή ομάδα,πολλοί με ειρωνεύτηκαν.
Το αποτέλεσμα δεν είναι καλό για μας,ωστόσο στο τέλος,αν δεν υπήρχαν τόσες καθυστερήσεις μπορούσαμε να φτάσουμε στη νίκη.

Λίμπρεχτς: Ξέραμε ότι είναι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και ο στόχος μας ήταν να μην χάσουμε.Είμαι ευχαριστημένος με την ισοπαλία,αν και θα μπορούσαμε να φεύγαμε και με τη νίκη.Έπρεπε να είχαμε προηγηθεί στο πρώτο μέρος που κάναμε πολλές ευκαιρίες.Στην επανάληψη δεχθήκαμε πίεση από την ΑΕΚ.Στα τελευταία λεπτά δείξαμε απειρία,πουλώντας εύκολα την μπάλα.Ο Μπάχτιτς με την ενέργειά του έδειξε ότι δεν διαθέτει επαγγελματισμό.Θα πω στο πρόεδρο σχετικά με το τι πρόκειται να γίνει.Εργάζομαι στον Άρη και δεν σκέφτομαι τον Παναθηναϊκό.

Στο 91΄λεπτό…

Ικανοποίηση επικρατούσε στα αποδυτήρια του Άρεως για την ισοπαλία.Αν η ομάδα ήταν λίγο πιο προσεκτική,μπορούσε να πάρει και τη νίκη.
Όλοι στον Άρη σχολίαζαν τις μεγάλες ευκαιρίες που έχασε η ομάδα στο πρώτο μέρος,όταν έπρεπε να ανοίξει το σκορ…
Τρίτο φετινό γκολ του Κούη με φάουλ,απέναντι μάλιστα στις ομάδες του Π.Ο.Κ.Σκόραρε με τον Παναθηναϊκό στο στάδιο αλλά και με τον Ολυμπιακό στο Χαριλάου.Το καλό τρίτωσε και με την ΑΕΚ.
Κόσμος πολύς στο στάδιο για το ντέρμπι των κιτρινόμαυρων.Κόπηκαν 32.234 εισιτήρια.
Αρνήθηκαν να δώσουν τα χρήματα από τις εισπράξεις που αναλογούσαν στον Άρη οι υπεύθυνοι της ΑΕΚ.Η δικαιολογία ήταν κάποια οφειλή του Άρεως στο ΙΚΑ.Η αιτία βέβαια είναι ότι στο πρώτο ματς η Ένωση δικαιολογημένα στερήθηκε το μερίδιο της από τις εισπράξεις λόγω κατασχετήριας εντολής από Τράπεζα,κάτι που δεν ξέχασαν στην Ένωση..
Τελικά μετά από διαπραγματεύσεις οι άνθρωποι ΑΕΚ υποσχέθηκαν να στείλουν άμεσα τα χρήματα στον Άρη.
Το παιχνίδι έγινε Σάββατο απόγευμα και μάλιστα μεταδόθηκαν ζωντανά κάποια στιγμιότυπα.
Η ενέργεια του Μπάχτιτς που δυσανασχετώντας έβγαλε τη φανέλα είναι κατακριτέα.Ο παίκτης στα αποδυτήρια ζήτησε συγγνώμη και δήλωσε ότι ήταν μια κακή στιγμή.
Τον λόγο τώρα έχει η διοίκηση που είναι η αρμόδια να αποφασίσει αν και πώς θα τιμωρηθεί ο παίκτης.

Με κατακίτρινη στολή έπαιξε ο Άρης, ενώ η ΑΕΚ με λευκές φανέλες και μαύρα σορτς.
Αρκετοί προπονητές και παράγοντες άλλων ομάδων ήταν στο στάδιο. Διακρίναμε αρκετούς εκπροσώπους του ΠΑΟΚ που έπαιζε στην Αθήνα,τους παράγοντες Χάρη Σαββίδη και Πέτρο Καλαφάτη, τον προπονητή Βάλτερ Σκότσικ,τον προπονητή του Ολυμπιακού Αντώνη Γεωργιάδη κ.ά.
Όλη η ομάδα της Λάρισας που έπαιζε και αυτή στην Αθήνα ήταν στο στάδιο και είδε το ματς.
Στον αγώνα έδωσαν το παρών πολλοί Αρειανοί παράγοντες αλλά και επώνυμοι Αρειανοί από την Αθήνα.
Υπήρχαν ακόμη περίπου 200 φίλοι του Άρεως που ήρθαν με πούλμαν από τη Θεσσαλονίκη.
Στην Αθήνα έμεινε ο Λίμπρεχτς για να δει το παιχνίδι του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού με τον Απόλλωνα.
Έξτρα πριμ για την ισοπαλία θα πάρουν οι παίκτες μας,ενώ σε περίπτωση θα μοιράζονταν ένα μεγάλο ποσό.
Την Τετάρτη ο Άρης,με αρκετούς αναπληρωματικούς θα αντιμετωπίσει σε φιλικό αγώνα την Φερντσβάρος.
Ο ελληνοαυστραλός Τζίμης Πατίκας έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της ΑΕΚ.