ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1968: Για άλλη μία χρονιά κοντά στην κορυφή

Στις 23 Μαρτίου ο Άρης έδωσε τον τελευταίο του αγώνα για τη σεζόν 1967-1968 ενάντια στην ΑΕΚ του Αμερικάνου στην Αθήνα.

Η ΑΕΚ τη χρονιά εκείνη υπήρξε πανίσχυρη αφού κατέκτησε το Κύπελλο Κυπελλούχων απέναντι στη Σλάβια Πράγας στον τελικό του Καλλιμάρμαρου ενώ κατέκτησε και αήττητη το εγχώριο πρωτάθλημα. Βέβαια ο Άρης της έβαλε δύσκολα και κόντεψε να της σπάσει το αήττητο στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και κράτησαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης το προβάδισμα. Η στιγμή που έδωσε το δικαίωμα στους Θεσσαλονικείς να διεκδικήσουν τη νίκη ήρθε στο 30ο λεπτό όταν αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Ζούπας της ΑΕΚ. Με το σκορ στο 71-60 ο Άρης πέτυχε 6 σερί καλάθια και με ένα σερί 12-0 ανέτρεψε το σκορ σε 71-72. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης υπήρξαν συγκλονιστικά και ο Άρης βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη αφου 3 δεύτερα πριν τη λήξη πήρε το προβάδισμα με 85-87. Δυστυχώς όμως στην τελευταία φάση ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ και με 2 εύστοχες βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο ο Άρης δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 100-99.

1967 paiktes basket base
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ : Βασιλειάδης 27, Ζούπας 8, Αμερικάνος 34, Λαρεντζάκης 13, Τσεβάς 5, Χρηστέας 10, Πετράκης 3
ΑΡΗΣ : Κατριός 26, Χατζησταύρου 21, Παρίσης 12, Ασημακόπουλος 10, Ιωαννίδης 17, Καλούδης 4, Χατζόπουλος 4, Τσιτούρας 7
Ο Άρης με ρεκόρ 17-5 τερμάτισε στην 3η θέση του πρωταθλήματος πίσω από ΑΕΚ και Παναθηναϊκό καταφέρνοντας να μείνει στην πρώτη τριάδα για 4η σερί χρονιά. Ο Άρης υπήρξε η μόνη ομάδα της Θεσσαλονίκης κατά τα πρώτα χρόνια της Α’ εθνικής με συνεχόμενες καλές πορείες τη στιγμή που οι ΧΑΝΘ,Ηρακλής και Αετός γνώρισαν υποβιβασμούς ενώ ο Παοκ μετά την άνοδο του από τη Β’ εθνική περιορίστηκε σε θέσεις στη μέση της βαθμολογίας.