1986: 12 στα 12 με διπλό επί της ΑΕΚ

Στο ξεκίνημα του 1986, στις 4 του Γενάρη, ο αήττητος Άρης τα βρήκε σκούρα στο μεγαλύτερο μέρος της εκτός έδρας αναμέτρησης του με την ΑΕΚ στην Αθήνα.

Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποιούν κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο με τον Νίκο Γκάλη να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-36. Στην επανάληψη ο προερχόμενος από τραυματισμό Παναγιώτης Γιαννάκης ανεβάζει ρυθμό και με 4 σερί τρίποντα και τη βοήθεια του Γκάλη εξασφαλίζει για την ομάδα του διαφορά ασφαλείας στο 2ο μισό του ημιχρόνου (66-83 από 59-63). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώνεται στο 77-90 με τον Άρη να παραμένει μόνος πρώτος και αήττητος με 12 νίκες σε 12 αγώνες. Εκτός του διδύμου Γκάλη-Γιαννάκη καλή εμφάνιση πραγματοποιούν και οι Φιλίππου,Ρωμανίδης.
ΑΕΚ : Κόντος 21, Αποστολίδης 15, Φώτσης 15, Αγιασωτέλης 13, Παταβούκας 9, Σκουρτόπουλος 4
ΑΡΗΣ : Γκάλης 29, Γιαννάκης 18, Ρωμανίδης 16, Φιλίππου 14, Δοξάκης 8, Κοκολάκης 4, Λυπηρίδης 1, Μαντόπουλος