2000: Θρίαμβος επί του Παναθηναϊκού στο ντεμπούτο Αρλάουσκας

Στον τελευταίο αγώνα για τον πρώτο γύρο της σεζόν 1999-2000 και πρώτο για τη νέα χιλιετία, ο Άρης υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό ψάχνοντας τη νίκη που θα τον απομάκρυνε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ο αγώνας έγινε στις 3 Ιανουαρίου 2000.

Για τους κίτρινους, που ισοβαθμούσαν με τη Δάφνη στην 11η θέση με ρεκόρ 4-8, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του η νέα μεταγραφή της ομάδας, Τζο Αρλάουσκας. Ο Αμερικανός με θητεία σε Ταουγκρές και Ρεάλ Μαδρίτης αγωνίστηκε την προηγούμενη σεζόν με τη φανέλα της ΑΕΚ και προτιμήθηκε από τον πρώην παίκτη της ομάδας Τσαρλς Σάκλεφορντ ο οποίος αντιμετώπιζε σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο, τραυματισμός που τελικά δεν του επέτρεψε να συνεχίσει την καριέρα του. Στον πάγκο του Άρη είχαμε και την επιστροφή του Χρήστου Μαγκώτσιου προπονητή με τον οποίο η ομάδα κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος του 1998.
Το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε αποκτήσει οριακό χαρακτήρα για τον Άρη που στο προηγούμενο εντός έδρας αγώνα είχε υποστεί ντροπιαστική ήττα από το μέχρι εκείνη την αγωνιστική χωρίς νίκη Σπόρτινγκ. Οι κίτρινοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και με κορυφαίους τους Λιαδέλη,Αρλάουσκας και Πέτροβιτς απέκτησαν γρήγορα διψήφια διαφορά που κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-21). Στην επανάληψη οι παίκτες του Άρη εκτός από τους αντιπάλους παίκτες είχαν να αντιμετωπίσουν και την εχθρική διαιτησία. Μετά το 24ο λεπτό με το σκορ 42-27 ο Άρης έχασε με 5 φάουλ τους Σιγάλα και Μυριούνη ενώ μέχρι το τέλος του αγώνα αρκετοί παίκτες του έφτασαν τα 4 φάουλ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένταση στην εξέδρα με τους οπαδούς των κιτρίνων να αναγκάζουν το διαιτητικό τρίο να διακόψει αρκετές φορές το παιχνίδι στην 4η περίοδο. Οι γηπεδούχοι τελικά έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη με 64-61 έχοντας σταθεί και τυχεροί αφού στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο κορυφαίος για τους πράσινους, Ντέγιαν Μποντιρόγκα, έχασε 2 επιθέσεις υπό πολύ καλές προϋποθέσεις.

Ο τρομερός Αρλάουσκας, μια εξαιρετική προσθήκη για την ομάδα μας
Κορυφαίος για τους κίτρινους ο Παναγιώτης Λιαδέλης με 22 πόντους, ο οποίος μαζί με τον Αρλάουσκας αγωνίστηκαν σε όλο τον αγώνα ενώ πολύ θετικές εντυπώσεις άφησε και ο Πέτροβιτς. Από τον Παναθηναϊκό κορυφαίοι ο Αλβέρτης και ο μοιραίος στο τέλος Μποντιρόγκα . Η πολύ μεγάλη αυτή νίκη πανηγυρίστηκε δεόντως από παίκτες,τεχνικό επιτελείο και τον Ζαφείρη Σαμολαδά χάρις στην οικονομική βοήθεια του οποίου η ομάδα τις ημέρες που προηγήθηκαν του αγώνα μπήκε σε φυσιολογικούς ρυθμούς.
ΑΡΗΣ : Αρλάουσκας 11, Λιαδέλης 22, Χρυσανθόπουλος 3, Σιγάλας 9, Εντζάι, Φλώρος, Πέτροβιτς 4, Μπριν 4, Γάκης 5, Μυριούνης 6
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Αλβέρτης 16, Καλαϊτζής 2, Κοχ 3, Ρότζερς 4, Φώτσης, Μποντιρόγκα 19, Μπουντούρης, Ρέμπρατσα 7, Μπερκ 2, Κάτας 8