ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2008: Ο Άρης σπάει το αήττητο του Παναθηναϊκού

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Μετά από 6 σερί ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη ο Άρης υποδέχτηκε στις 24 Φεβρουαρίου 2008 τον αήττητο Παναθηναϊκό, χωρίς να έχει άλλα περιθώρια αποτυχίας στην προσπάθεια να διατηρηθεί στην 3η θέση του πρωταθλήματος.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με τρίποντο του Καλαϊτζή στο 7ο λεπτό προηγήθηκαν με double score (18-9). Ο Ομπράντοβιτς σε εκείνο το σημείο πέρασε στο παιχνίδι τους Σπανούλη-Γιασικεβίτσιους και με τη λήξη του δεκαλέπτου οι πράσινοι μείωσαν σε 23-19. Αυτός που έβγαλε τον Άρη από τη δύσκολη κατάσταση ήταν ο Μάσεϊ που πέτυχε 17 πόντους στο Α’ ημίχρονο. Ο Ομπράντοβιτς αντικατέστησε τον Μπατίστ με τον Ουϊνστον όμως ούτε αυτός μπόρεσε να βάλει στοπ στον Αμερικανό του Άρη, το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ράϊτ που με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 52-36. Η μέγιστη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε τους 18 πόντους (60-42) στο 24’ και σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού που με μπροστάρηδες τους Γιασικεβίτσιους και Χατζηβρέττα έτρεξαν σε 3 λεπτά ένα 11-0 σερί ενώ μέχρι το τέλος του Γ’ δεκαλέπτου το επιμέρους σκορ εκείνου του διαστήματος έφτασε στο 5-21 (65-63). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ένα δύσκολο καλάθι του Ράϊτ έδωσε ψυχολογία στους κίτρινους όμως ο Σπανούλης μείωσε αμέσως σε 71-70, ακολούθησε ακόμα ένα καλάθι του Ράϊτ ενώ οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν στις 2 επόμενες επιθέσεις τους να σκοράρουν. Αρχικά ο Μάσεϊ έβαλε στοπ στον Σπανούλη και έπειτα ο Τέρι στον Ντικούδη, έτσι ο Καλαϊτζής με τρίποντο έγραψε το 78-72 και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 82-75.

MVP της αναμέτρησης ο Καλαϊτζής που υπήρξε η ψυχή της ομάδας ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν και οι Μάσεϊ,Ράϊτ και Ουάσινγκτον.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Τέρι 4, Τσαλδάρης 5, Ουάσινγκτον 8, Ράϊτ 20, Καλαϊτζής 18, Ηλιάδης, Μπόϊσα, Μότολα 6, Μάσεϊ 21, Αγαδάκος
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Περπέρογλου 4, Σπανούλης 12, Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 7, Ζίζιτς 2, Χατζηβρέττας 10, Ντικούδης 14, Πρκάτσιν 1, Διαμαντίδης 9, Ουϊνστον 1, Γιασικεβίτσιους 15