ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

1976: Ανέλπιστο Χ για τον Παναθηναϊκό στο Χαριλάου

Μέτριος ο Άρης, σε ένα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον παιχνίδι έχασε την ευκαιρία για μια νίκη στο ντέρμπι επί ενός αδιάφορου και ελλιπή Παναθηναϊκού.

Η εμφάνιση του Άρη ήταν κακή και προβλημάτισε τους πάντες σχετικά με το μέλλον της ομάδας. Οι παίκτες απογοήτευσαν τους φιλάθλους που ήρθαν να τους παρακολουθήσουν, δεν πέτυχαν μια νίκη, έστω γοήτρου στο ντέρμπι, που θα έκλεινε με θετικό τρόπο την χρονιά για την ομάδα μας.

ΑΡΗΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-1
Γήπεδο Χαριλάου Θεσσαλονίκης
16-5-1976

Εξώφυλλο: Η ισοφάριση του Άρεως, η μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντίνου. Στο βάθος οι παίκτες μας πανηγυρίζουν.

Το παιχνίδι ήταν στα πλαίσια της προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να μην έχουν ανάγκη των βαθμών.

Οι παίκτες του Άρεως ξεκίνησαν νωθρά και με πολύ χαλαρό ρυθμό τον αγώνα. Διατηρούσαν μεν τον έλεγχο και είχαν την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά έφταναν μέχρι τη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, όπου αναλώνονταν σε επιπόλαιες και προσωπικές ενέργειες που δεν απέφεραν κανένα όφελος.

Ο Παναθηναϊκός, που με το σφύριγμα της λήξης οι παίκτες του πανηγύρισαν την ισοπαλία, ήρθε με πολλές ελλείψεις στη Θεσσαλονίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παπαδημητρίου έπαιξε σέντερ μπακ, ενώ ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Κλης έπαιξε ως επιθετικός!

Στο 22΄ ο Οικονόμου με τις κινήσεις του, έπιασε στον ύπνο την άμυνα μας και πάσαρε στον Λιβαθηνό, που εύκολα πλάσαρε τον Παπαφλωράτο, κάνοντας το 0-1.

Η αντίδραση των παικτών μας ήταν υποτονική. Όποτε οι μέσοι του Άρεως Δράμπης, Λάζος,Ισαακίδης αποφάσιζαν να πασάρουν, ο υπό σκόπευσι συμπαίκτης τους ήταν μαρκαρισμένος και συνεπώς ακίνδυνος για την εστία του Κωνσταντίνου. Ακόμα και αν έπαιρναν την μπάλα οι δύο επιθετικοί Μπαλλής και Ανανιάδης, οι κινήσεις τους ήταν αργές και εύκολα εξουδετερώνονταν από τους αμυντικούς του ΠΑΟ.

Ο Φοιρός ξανά σε θέση βολής προ του Κωνσταντίνου, αλλά αυτή τη φορά ο επόπτης τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ. Να σημειωθεί πως ο Γιώργος Φοιρός σκόραρε σπάνια, πέντε μόλις φορές σε 350 παιχνίδια, ενώ αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Άρη

Το β΄ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύητερες προυποθέσεις για την ομάδα μας που ισοφάρισε και φάνηκε ότι θα μπορούσε άνετα να πάρει το ματς.
Συγκεκριμένα στο 46΄ ο Φοιρός εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ που ανάγκασε τον Κωνσταντίνου να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του. Έτσι το παιχνίδι ήρθε στα ίσια:1-1.

O τεχνικός του Παναθηναϊκού, για να κρατήσει την ισοπαλία γύρισε τον έμπειρο Παπαδημητρίου πίσω στην άμυνα, έβαλε τον τερματοφύλακα Κλη ως επιθετικό στο παιχνίδι(!), ανακατεύοντας την τράπουλα και φρεσκάροντας την ομάδα του.

Ο Άρης, θα πιέσει για το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να παίζει σπουδαίο ποδόσφαιρο. Οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες ή θα αποκρούονται ή θα είναι αποτυχημένες. Θα χαθούν ορισμένες ευκαιρίες με πιο σημαντικές την φάση του 73΄ λεπτού, όταν ο Ανανιάδης δεν θα προλάβει ωραία μπαλιά του Λάζου και αυτήν του 81΄λεπτού, όταν ο Παπαϊωάννου από ευνοϊκή θέση θα σουτάρει πολύ άστοχα.

Οι ευθύνες βεβαίως για την εικόνα του Άρη βαραίνουν και την τεχνική ηγεσία. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στον αγώνα ο Παπάζογλου και να προωθηθεί στα χαφ ο Βένος. Επίσης η είσοδος στον αγώνα του Παπαϊωάννου ήταν σωστή, αλλά δεν έπρεπε να βγει ο Δράμπης που ήταν χρήσιμος και δημιουργικός.
Καλύτεροι παίκτες ήταν οι Φοιρός και Πάλλας.Οι υπόλοιποι ήταν σε μέτρια έως κακή μέρα, με μισές και ανολοκλήρωτες προσπάθειες.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια ανέλπιστη ισοπαλία, την ώρα που οι περισσότεροι, εξαιτίας των πολλών ελλείψεων, τον είχαν ξεγραμμένο. Οι παίκτες του διακρίθηκαν κυρίως για την αγωνιστικότητά τους και την αμυντική τους προσπάθεια. Κορυφαίος ο Παπαδημητρίου, με ωραίες επεμβάσεις ο Κωνσταντίνου, πολύ καλοί και οι Βλάχος και Γιαννακούλας.

Ικανοποιητική η διαιτησία του κυρίου Βαμβακόπουλου.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Παπαφλωράτος, Πάλλας, Ναλμπάντης, Φοιρός,Βένος, Τζιφόπουλος, Ανανιάδης, Δράμπης (65΄Παπαιωάννου), Μπαλλής, Λάζος, Ισαακίδης.

Παναθηναικός: Κωνσταντίνου, Στεφανάκης, Γιαννακόυλας, Βλάχος, Πανόπουλος (50′ Κλης), Δημητρίου, Οικονόμου, Βακάλης, Παπαδημητρίου, Λιβαθηνός (34΄Καραμανλής), Καραίσκος.

Δηλώσεις

Ζέτσεφ (Άρης): Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ αργοί, ο Παναθηναϊκός με ένα σουτ που έκανε, κατάφερε να προηγηθεί. Το 1-1 είναι δίκαιο, μια και δεν καταφέραμε να πετύχουμε ένα δεύτερο γκολ.
Μορέιρα(ΠΑΟ): Για μας ήταν ένα δραματικό παιχνίδι λόγω των μεγάλων ελλείψεων που είχαμε.Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια τους, συγχαρητήρια και στους παίκτες του Άρεως για το καθαρό και αθλητικό τους παιχνίδι.

Ο Κώστας Ισαακίδης σε εναέρια μονομαχία με τον Κωνσταντίνου, ενώ καραδοκεί και ο Φοιρός

Στο 91΄ λεπτό…

Σε κάποια φάση ο Μπαλλής έβγαλε το παπούτσι, προσπαθώντας να το επιδιορθώσει, τελικώς φόρεσε ένα άλλο και συνέχισε το ματς.
Πολλά συγχαρητήρια δεχόταν ο Φοιρός για το ωραίο γκολ που έβαλε.
Πάλλας και Τζιφόπουλος έριχναν την ευθύνη για την ισοπαλία στην ατυχία.”Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ μέτριοι, στην επανάληψη όλος ο ΠΑΟ έπαιξε κατενάτσιο”, έλεγε ο Θ.Πάλλας. Αυτά συμβαίνουν βέβαια όταν η μπάλα δεν μπαίνει στο πλεκτό…
Οι παίκτες του τριφυλλιού ήταν ευχαριστημένοι με το Χ.”Ήρθαμε για την ισοπαλία, την πήραμε και φεύγουμε…” έλεγε χαρακτηριστικά ο Βασίλης Κωνσταντίνου.
Δυσανασχέτησε έντονα η κερκίδα στην αλλαγή του Κώστα Δράμπη, κάτι που συμβαίνει συχνά με τον Φλωρινιώτη παίκτη.
Καθυστέρησε η πτήση του Παναθηναϊκού για τη Θεσσαλονίκη, με αποτέλεσμα οι Παναθηναϊκοί να φτάσουν στην συμπρωτεύουσα ξημερώματα Κυριακής…
Δεκτός με πολλά χειροκροτήματα μέσα στα αποδυτήρια έγινε ο μεγάλος άσσος του Άρεως Κλεάνθης Βικελίδης που συνομίλησε με τους παίκτες, λίγο πριν ξεκινήσει το ματς.
Κυκλοφορεί σε δίσκους ο ύμνος του Άρεως, οι φίλαθλοι μπορούν να τον προμηθευτούν από τα δισκοπωλεία.
Κόπηκαν 11.455 εισιτήρια και εισπράχθηκαν 896.675 δρχ.