ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2002: Κόντρα στα προγνωστικά νίκη επί του Παναθηναϊκού

Σε μία σεζόν που κινήθηκε στην μετριότητα ο Άρης υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στις 13 Μαρτίου 2002 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός μετέφερε από την αρχή το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα και με πρωταγωνιστή τον Μίντλετον που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με 11-16 ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 23-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 29-28 στο 12’ . Οι κίτρινοι σε αυτό το διάστημα περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τον Μποντιρόγκα που σκόραρε μόνο 8 πόντους και με τρίποντα τον Κουτρούλια και Κινγκ πήραν προβάδισμα 6 πόντων (48-42) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Τόρεϊ Μπραγκς χρεώθηκε με 4ο φάουλ και αντικαταστάθηκε, παρά την απώλεια του Αμερικανού οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη την 3η περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι χάρη στον Κουτλουάι πέρασαν μπροστά με 73-78 (34’) όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα έπαθαν μπλακ-άουτ στην επίθεση. Οι παίκτες του Άρη εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκία των αντιπάλων τους και με 11-0 σερί πέρασαν μπροστά με 84-78 και ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87-83.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Άρη στο πρωτάθλημα που εκείνη τη σεζόν περιορίστηκε σε θέσεις στη μέση της βαθμολογίας ενώ παράλληλα το αποτέλεσμα ήταν οδυνηρό για τον Παναθηναϊκό που έχασε σημαντικό έδαφος στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Κουτρούλιας 5, Ουϊλιαμς 12, Ραϊτσεβιτς 2, Γκαγκαλούδης 5, Κινγκ 23, Μπάκναλ 7, Μπραγκς 14, Χάμινκ 19
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Αλβέρτης 4, Καλαϊτζής 3, Ρότζερς 5, Σάντσεθ, Μποντιρόγκα 12, Μίντλετον 30, Κουτλουάι 25, Παπαδόπουλος, Γιαννούλης 4