2016: Νίκη επί του Παναθηναϊκού στο Game 3

Στις 9 Μαϊου 2016 ο Άρης υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό για το 3ο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των play-off με στόχο την νίκη που θα έδινε παράταση στη σειρά τουλάχιστον για 1 ακόμα παιχνίδι.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλύτερα και χάρη στον εύστοχο Γουϊλιαμς προηγήθηκαν με 13-16. Στη συνέχεια όμως και αφού ο Διαμαντίδης αντικαταστάθηκε οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε πολλά λάθη κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης και με ένα σερί 11-0 βρέθηκε στο +10 (32-22) στο 14:30. Ο Παναθηναϊκός που παρατάχθηκε και χωρίς τον τραυματία Καλάθη βελτιώθηκε με την επιστροφή του Διαμαντίδη στο παρκέ και με έναν θετικό κάτω από το καλάθι Ραντούλιτσα μείωσε με τη λήξη του ημιχρόνου σε 42-37. Οι γηπεδούχοι που ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από το τρίποντο αύξησαν το προβάδισμα τους στην επανάληψη εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των πρασίνων και τις βεβιασμένες επιθέσεις τους. Όταν προς το τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι παρουσίασαν επιθετικά προβλήματα την κατάσταση ανέλαβε ο ΜακΝιλ που σκοράροντας 9 πόντους κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του με 59-51. Στην 4η περίοδο οι φορτωμένοι με φάουλ Διαμαντίδης και Ραντούλιτσα δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και ο φορμαρισμένος Γουότερς έδωσε προβάδισμα 9 πόντων (65-56) στον Άρη. Οι πράσινοι μείωσαν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας σε 66-61 όμως ο Γουότερς έβαζε τα πάντα και ο Άρης πήρε μεγάλη νίκη με 77-68.

Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ ήταν αδιαμφισβήτητα ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 21 πόντους και 9/13 σουτ εντός πεδιάς. Οι 2 ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τις 11 Μαϊου όπου με νίκη ο Άρης θα ανάγκαζε τον Παναθηναϊκό να δώσει 5ο παιχνίδι για ημιτελική σειρά μετά από πολλά χρόνια.
ΑΡΗΣ : Γουάϊτ 9, Γουότερς 21, Κοέν 5, Μούρτος 5, ΜακΝιλ 21, Πελεκάνος 7, Τσούπκοβιτς 5, Φλιώνης 2, Σίμτσακ 2
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Χαραλαμπόπουλος 2, Φώτσης 2, Γκιστ 5, Γουϊλιαμς 14, Χέινς 3, Μποχωρίδης, Ραντούλιτσα 14, Παππάς 8, Φελντέιν 9, Διαμαντίδης 11