1931: Ένα από τα πιο συναρπαστικά ντέρμπι της προπολεμικής εποχής

Ο τερματοφύλακας του Άρη Κουμπλής μπροστά από επιθετικό του Παναθηναϊκού

Στις 24 Μαΐου 1931 ο Άρης αγωνίστηκε στην Αθήνα, στο γήπεδο της Λεωφόρου εναντίον του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα της Ελλάδας.

Τα ματς αυτό ήταν συναρπαστικό και τελικά αποδείχτηκε ως ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της προπολεμικής περιόδου. Το πρωτάθλημα είχε σχεδόν κριθεί, καθώς ο Ολυμπιακός είχε πάρει σαφές προβάδισμα, ωστόσο ο Άρης και ο Παναθηναϊκός ήταν στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.
Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με συνεχόμενες εναλλασσόμενες φάσεις και στις δύο εστίες. Ο Παναθηναϊκός σε κάποια στιγμή πίστεψε πως θα έβγαινε νικητής, καθώς στο 75′ προηγούνταν με 4-1, ωστόσο στο τέλος οι παίκτες του κυριολεκτικά παρακαλούσαν τον διαιτητή να σφυρίξει τη λήξη για να μπορέσουν να κρατήσουν έστω και το Χ.
Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε την υπεροχή. Αποτέλεσμα αυτής της υπεροχής ήταν ένα γκολ του Καλτέκη στο 7′, μετά από φάση διαρκείας και σουτ του Αργυριάδη που απέκρουσε ασταθώς ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Σουρμέλης. Οι πράσινοι τελικά ανεβάζουν στροφές και αρχίζουν να πιέζουν τον Άρη. Η υπεροχή του μετουσιώνεται σε γκολ στα μέσα του ημιχρόνου, μετά από σουτ του Μηγιάκη, λάθος εκτίμηση του Κουμπλή και προβολή του Πιερράκου. Ο Μηγιάκης πετυχαίνει το δεύτερο γκολ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, σε μία φάση που θυμίζει επιθετικό φάουλ, αφού ο Κουμπλής στην έξοδο του παρενοχλήθηκε από τρεις πράσινους και δεν έφτασε την μπάλα! Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπαίνει πάλι δυνατά, αλλά ο Παναθηναϊκός ανακτά και πάλι την κατοχή της μπάλας.
Στο 65′ σουτ του Μηγιάκη βρίσκει το δοκάρι του Άρη και στην επαναφορά ο Πιερράκος κάνει το 3-1. Λίγα λεπτά αργότερα και ενώ και οι δύο ομάδες χάνουν πολλές ευκαιρίες, ο Μηγιάκης και πάλι σκοράρει το τέταρτο γκολ του Παναθηναϊκού. Από το 70′ και μετά οι γηπεδούχοι καταλαμβάνονται από μεγάλη κόπωση, ενώ οι παίκτες του Άρη δείχνουν να έχουν αστείρευτες δυνάμεις. Ο Αργυριάδης λαμβάνει μία εξαιρετική πάσα από τον Δανελιάν. Ο παικτης του Άρη ντριμπλάρει δύο παίκτες του τριφυλιού και σουτάρει με δύναμη, μειώνοντας το σκορ σε 4-2.

Ο Αργυριάδης έχει τοποθετηθεί μέσα αριστερά, αριστερά από τον κεντρικό επιθετικό και φαίνεται πως αυτή η θέση του ταίριαξε κουτί! Λίγο αργότερα μετά από καλό συνδυασμό των Καλτέκη-Αγγελάκη, ο Αργυριάδης γίνεται και πάλι αποδέκτης της μπάλας και με ακόμη ένα δυνατό σουτ, παραβιάζει ξανά την εστία του Παναθηναϊκού.
Ο Αγγελάκης στο 88′ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και αφού ντρίπλαρε την μισή πράσινη άμυνα, πέτυχε το τελικό 4-4! Ο Άρης ήταν ψύχραιμος και αποφασιστικός και κυνήγησε μέχρι τέλους ένα πέμπτο γκολ. Οι πράσινοι, κλεισμένοι στην άμυνα τους προσπαθούσαν και τελικά το πέτυχαν, να μην δεχτούνε πέμπτο γκολ, γκολ που θα έφερνε μια ολοκληρωτική ανατροπή και θα έδινε διαστάσεις θριάμβου στην προσπάθεια του Άρη.
Ούτως ή άλλως το τελικό αποτέλεσμα ήταν άκρως εντυπωσιακό.
Το παιχνίδι ήταν ένας ύμνος του ποδοσφαίρου και για πολλούς που έζησαν την εποχή εκείνη θεωρείται το καλύτερο προπολεμικό παιχνίδι που έγινε στην Ελλάδα.