1983: Μία ανάσα από τον τίτλο μετά τη νίκη επί των πρασίνων

Μία σπουδαία νίκη με την οποία έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία πέτυχε ο Άρης στις 30 Ιανουαρίου 1983 επί του Παναθηναϊκού, μετά από έναν δραματικό και χωρίς μεγάλη ποιότητα αγώνα.

Ο Άρης τα βρήκε σκούρα στα πρώτα 10 λεπτά απέναντι στην σωστά οργανωμένη (ζώνη 3-2) άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι κίτρινοι παρουσιάστηκαν άστοχοι και παράλληλα έχασαν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ, έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ (6-11 στο 5’,12-17 στο 10’). Ο Ιωαννίδης αναγκάστηκε γρήγορα να αλλάξει την άμυνα του από ζώνη σε man 2 man βελτιώνοντας σιγά σιγά την κατάσταση και με πρώτο σκόρερ τον Παραμανίδη ο Άρης μάζεψε τη διαφορά. Κάποια καλάθια του Στεργάκου στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά στην ανάπαυλα με 28-32. Στο δεύτερο ημίχρονο η άνοδος της απόδοσης του Γκάλη και η μεγάλη ευστοχία των Δοξάκη,Παραμανίδη ανέτρεψαν ττα δεδομένα υπέρ του Άρη. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης η μη αντικατάσταση του Στεργάκου από τον Κέφαλο όταν έφτασε τα 4 φάουλ με αποτέλεσμα να αποβληθεί στο 31ο λεπτό με 5 φάουλ. Όμως και ο Άρης είχε την ατυχία να χάσει με 5 φάουλ πρώτα τον Φιλίππου και σε μία πολύ σπάνια περίπτωση και τον Γκάλη στο 38ο λεπτό. Οι κίτρινοι πάντως στα τελευταία λεπτά στάθηκαν πιο ψύχραιμοι και μετά τα βήματα του Ανδρίτσου λίγο πριν το τέλος κλείδωσαν τη νίκη με 72-70 και πήραν μία μεγάλη νίκη μένοντας μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.
Παραμανίδης και Δοξάκης ήταν οι κορυφαίοι από τους νικητές ενώ πολύ καλός στην επανάληψη υπήρξε και ο Γκάλης, από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Ανδρίτσος,Κόντος και στην επανάληψη ο Στεργάκος ενώ απογοήτευσε ο Κορωναίος.

Οι παίκτες και οι άνθρωποι του Άρη πανηγυρίζουν μετά τη μεγάλη νίκη!
ΑΡΗΣ : Γκάλης 19, Παπαγεωργίου 2, Φιλίππου 7, Παραμανίδης 22, Ρωμανίδης 9, Δοξάκης 10, Καραγιώργης 3, Ταχτσάνης, Γεωργιάδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Κορωναίος 15, Στεργάκος 8, Κόντος 18, Κάπος 6, Ανδρίτσος 17, Κοκολάκης 6