1976: Άδοξος αποκλεισμός στη Λεωφόρο

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Μια ομάδα για να πετύχει ένα δύσκολο εγχείρημα πρέπει να δείξει σθένος και προσωπικότητα, αλλά και να διαθέτει τον παίκτη που την κρίσιμη στιγμή θα την πάρει στην πλάτη του και θα την οδηγήσει με ασφάλεια στην επιτυχία. Τα στοιχεία αυτά έλειψαν από την ομάδα μας, σύνηθες φαινόμενο στα εκτός έδρας παιχνίδια και έτσι χάθηκε ένας αγώνας που από 0-1 στο ημίχρονο, έγινε 3-1 στην επανάληψη…
Έλειψε η προσωπικότητα και ο παίκτης –ηγέτης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 3-1

Γήπεδο Λεωφόρου Αλεξάνδρας, Αθήνα

21-4-1976

Προημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδος 1976

Δεν είναι η πρώτη φορά που χάνεται ένας αγώνας και έρχεται ο αποκλεισμός, ούτε θα είναι και η τελευταία…Εκείνο όμως που προβληματίζει και στενοχωρεί τους πάντες στο σύλλογό μας είναι ότι αυτό συμβαίνει σε κρίσιμα και καθοριστικά ματς. Έλλειψη προσωπικότητας, κακή νοοτροπία, παίκτες που δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε υψηλές απαιτήσεις; Tα ερωτήματα είναι πολλά και ζητούν απαντήσεις.

Το χθεσινό παιχνίδι με αντίπαλο έναν μέτριο ΠΑΟ δεν χάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Άρης, στο ά μέρος, τότε που είχε το πάνω χέρι στον αγώνα και «είχε πατήσει» τους πράσινους, τότε θα έπρεπε να πάρει ένα σκορ ασφαλείας και να βάλεις τις βάσεις για την πρόκριση. Αυτό δεν έγινε και, όταν η ομάδα μας δέχτηκε την ισοφάριση από το λάθος του Παπαφλωράτου, τότε αντέδρασε λανθασμένα, κλείστηκε και ηττήθηκε φυσιολογικά.

Από κει και πέρα θα μπορούσε κανείς να μιλήσει για λάθη στην τακτική του προπονητού κ. Ζέτσεφ, στην κακή απόδοση κάποιων παικτών, στο μοιραίο λάθος του Παπαφλωράτου, στον τρόπο με τον οποίον έπαιξαν οι Παναθηναϊκοί τον Ισαακίδη…

Το τέρμα του Άρη με σκόρερ τον Κουμαριά

Στο πρώτο μέρος ο Άρης, παίζοντας στρωτό και όμορφο ποδόσφαιρο, παρουσίασε μια πολύ καλή εικόνα και κυριάρχησε στο γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα τον αγώνα, ο μόνος παίκτης που ξεχώριζε ήταν ο Τζώρτζεβιτς. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο τεχνικός του Μορέιρα είχε ήδη κάνει τις αλλαγές στο 30΄λεπτό.

Το «εύκολο» γκολ της ισοφάρισης στο 46΄ άλλαξε την ψυχολογία των παικτών και των δύο ομάδων. Σε εκείνο το σημείο, όταν οι παίκτες μας ήταν πεσμένοι, θα έπρεπε να δοθεί μια βοήθεια από τον πάγκο. Κυρίως αυτό που θα πρεπε να γίνει ήταν το στενό μαρκάρισμα ή το κλείσιμο και ο περιορισμός του παίκτη-βαρόμετρο του Τριφυλιού, του Τζώρτζεβιτς. Δεν έγινε όμως κάτι τέτοιο και ο εξαιρετικός αυτός άσσος αφέθηκε να κάνει όλο το παιχνίδι του ΠΑΟ. Σε αντίθεση, οι αμυντικοί του ΠΑΟ έπαιζαν από κοντά και με πολλή προσοχή τον Ισαακίδη του Άρη, περιορίζοντας την όποια δράση του. Λανθασμένη κρίνεται και η αλλαγή του Δράμπη με τον Μπαλλή, τη στιγμή που χάναμε με 2-1. Βγήκε ένας παίκτης που θα μπορούσε να προσφέρει στην επίθεση, όταν η ομάδα ζητούσε την ισοφάριση.

Το γκολ του Παπαδημητρίου και ο Παπαφλωράτος ανήμπορος κοιτάει τη μπάλα στα δίχτυα

Οι παίκτες

Ο Παπαφλωράτος κρίνεται για το λάθος στη φάση του γκολ, σε κακή μέρα ο Πάλλας,κορυφαίος στην άμυνα ο Φοιρός, ο Βένος είχε προβλήματα με τον Τζόρτζεβιτς, Κουμαριάς και Δράμπης ήταν εξαιρετικοί, ειδικά στο πρώτο μέρος. Χλωμός και άνευρος ο Ισαακίδης,αντικαταστάθηκε από τον Τζιφόπουλο, θαυμάσιος στο ξεκίνημα, χάθηκε στην επανάληψη ο Ανανιαδης. Μέτριος ο Σταυρίδης, αγωνιστικός ο Μπαλλής που μπήκε ως αλλαγή.

Μέτριος στο πρώτο μέρος, μεταμορφωμένος στην επανάληψη ο ΠΑΟ. Από τους παίκτες του κορυφαίος ο Τζώρτζεβιτς, καλοί και οι Μούικιτς , Βλάχος.

Άψογος ο διαιτητής κ.Πλατόπουλος.

Οι φάσεις

Στο 3΄ λάθος του Βένου, ο Τζώρτζεβιτς περνάει τον Παπάζογλου, σουτάρει αλλά ο Παπαφλωράτος αποκρούει με υπερένταση των δυνάμεών του.

Στο 14΄ η ομάδα μας θα πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Ανανιάδης από αριστερά θα σεντράρει, ο Σταυρίδης θα αφήσει έξυπνα, και ο Κουμαριάς με δυνατό σουτ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 37΄ ο Δράμπης παίζει εξαιρετικά το 1-2 με τον Κουμαριά, βγαίνει σε ευνοϊκή θέση αλλά μπερδεύεται και αστοχεί.

Στο 46΄μετά από κακό υπολογισμό του Παπαφλωράτου, ο Μούικιτς με συρτό, φαλτσαριστό φάουλ από πλάγια θέση, ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 56΄ο Παπαδημητρίου, μετά από πάσα του Τζώρτζεβιτς, αστοχεί από καλή θέση.

Στο 65΄ο Μούικιτς, μάλλον από θέση οφσάιντ, μετά από μπαλιά του Τζώρτζεβιτς κάνει το 2-1.

Στο 76΄ ο Γραμμός με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μούικιτς, γράφει το τελικό 3-1.

Στο 77΄ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Βένο, μόνο στην περιοχή του ΠΑΟ, να μην μπορεί να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟ: Κωνσταντίνου, Πανόπουλος(34΄Στεφανάκης), Βλάχος, Βακάλης, Καψής, Γονιός, Γραμμός, Λιβαθηνός, Γιαννακούλας (21΄Μούικιτς), Τζώρτζεβιτς, Παπαδημητρίου.

ΑΡΗΣ: Παπαφλωράτος, Πάλλας, Μπαλάφας, Φοιρός, Παπάζογλου, Βένος, Κουμαριάς, Ισαακίδης (46΄Τζιφόπουλος), Ανανιάδης, Δράμπης ( 74’ Μπαλλής), Σταυρίδης

Δηλώσεις παικτών

Ζέτσεφ: Xάσαμε το ματς γιατί στο πρώτο μέρος, που είχαμε την υπεροχή, δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες που κάναμε. Αντίθετα ο ΠΑΟ εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που έκανε στο β΄μέρος. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό στη επανάληψη, χάνοντας τον έλεγχο του κέντρου του γηπέδου.

Ο τερματοφύλακας Παπαφλωράτος για τη φάση του γκολ

«Δεν μπορώ να εξηγήσω τη φάση, φταίω για το γκολ που δέχθηκα. Κατάλαβα ότι ο Μούικτς θα σουτάρει με φάλτσο, έπεσα έτσι ώστε ακόμα και αν δεν έπιανα την μπάλα,αυτή να χτυπούσε στο στήθος μου. Δυστυχώς βρήκε στο έξω μέρος του μπράτσου μου και κατέληξε στα δίχτυα».

Οι συμπαίκτες του προσπαθούσαν στα αποδυτήρια να τον παρηγορήσουν, λέγοντάς του ότι η ήττα βαραίνει όλη την ομάδα.