1977: Διπλός θρίαμβος επί Παναθηναϊκού και Πανιωνίου

Το Σαββατοκύριακο 13-14 Φεβρουαρίου ο Άρης υποδέχτηκε στο Αλεξάνδρειο τους πρωτοπόρους Παναθηναϊκό και Πανιώνιο.

Το Σάββατο οι κίτρινοι υποδέχτηκαν στο πρώτο παιχνίδι τον αήττητο Παναθηναϊκό, οι πράσινοι απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κινούμενοι πιο γρήγορα πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 32-37. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και στην επανάληψη αποκτώντας διαφορά 11 πόντων (36-47), χάρη στη βοήθεια όμως του κόσμου τους οι κίτρινοι ανέβηκαν ψυχολογικά και ισοφάρισαν 8 λεπτά πριν τη λήξη σε 54-54 ενώ στο 37’ πέρασαν μπροστά με 66-62. Στα τελευταία λεπτά οι πάικτες του Άρη έκαναν σωστή διαχείρηση χρόνου και έσπασαν το αήττητο του Παναθηναϊκού νικώντας με 67-66. Κορυφαίοι για τους νικητές ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Αλεξανδρής (20 πόντοι), ο Σκόνδρας που σκόραρε αρκετά καλάθια μετά απο κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ και ο Καλαντίδης.
ΑΡΗΣ : Αλεξανδρής 20, Ιωαννίδης 5, Παπαγεωργίου 14, Σκόνδρας 10, Χωλόπουλος 2, Καλαντίδης 12, Σπηλιώτης, Χατζηιωάννου 4
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Κέφαλος, Κορωναίος 4, Παπαντωνίου 14, Παπάζογλου 16, Κόντος 19, Κοκολάκης 7, Ιωάννου 4

Την επομένη στο ματς με τον Πανιώνιο οι κίτρινοι παίζοντας γρήγορο μπάσκετ κλείνουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 53-43. Το μόνο επικίνδυνο διάστημα για τους γηπεδούχους ήταν το πεντάλεπτο μεταξύ 10-15 όταν λόγω της ευστοχίας του Δενδρινού. Στο Β’ ημίχρονο ο Άρης στηρίχθηκε στον Χάρη Παπαγεωργίου ο οποίος πρόσφερε πολλές λύσεις επιθετικά. Τελικά οι κίτρινοι έφτασαν στη νίκη με 100-91 και έκλεισαν ιδανικά το διήμερο.

ΑΡΗΣ : Αλεξανδρής 27, Ιωαννίδης 15, Παπαγεωργίου 34, Σκόνδρας 11, Χωλόπουλος 9, Καλαντίδης, Σπηλιώτης 4
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Δενδρινός 41, Λαζαρίδης 20, Μίσσας 16, Παύλου 6, Τσικίμης 1, Παπαδάκης 4, Παναγιωτόπουλος 2, Αναστασιάδης