ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1985: Μόνος πρώτος με νίκη επί του Παναθηναϊκού

Στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στις 12 Οκτωβρίου 1985 ο Αυτοκράτορας με νίκη επί του Παναθηναϊκού με 92-79 έμεινε μόνος πρώτος στο δρόμο για την κατάκτηση του 1ου αήττητου τίτλου.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλύτερα και με κύριο στοιχείο τις αντεπιθέσεις που έβρισκαν σε θέση βολής τους Σκροπολίθα και Στεργάκο προηγήθηκαν με 6-11 στο 3ο λεπτό και 11-13 στο 4ο. Πέραν από τις αντεπιθέσεις οι φιλοξενούμενοι δούλεψαν στο μπλοκάρισμα του Γκάλη τον οποίο μάρκαρε ο Σκροπολίθας και παράλληλα 2 από τους 3 ψηλούς ανάλογα με τη μεριά που γινόταν η επίθεση. Το γεγονός αυτό όμως προκάλεσε αμυντική ανισορροπία από τη μεριά των πρασίνων κάτι που εκμεταλλεύτηκαν με επιθετικά ριμπάουντ οι Γιαννάκης,Φιλίππου,Ρωμανίδη και πέτυχαν σημαντικά καλάθια. Μαζί με τα κλεψίματα που πέτυχε ο Γιαννάκης και οδήγησαν σε καλάθια ο Άρης έφτασε στο +7 (31-24) στο 10’. Η προληπτική αποχώρηση του Κοκολάκη με 3 φάουλ δεν επέτρεψε τον Άρη να ξεφύγει πολύ στο σκορ. Ένα ξέσπασμα του Γιαννάκη λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου φέρνει τους κίτρινους στο +12 (50-38) ενώ με καλάθι του Γκάλη οι ομάδες πάνε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 55-45. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ιωαννίδη κόλλησαν επιθετικά μετά το man-to-man των φιλοξενουμένων πάνω στους Γκάλη και Γιαννάκη και η διαφορά στο 25’ έφτασε στους 6 (61-55). Με τη διαφορά στους 4 ο Ιωαννίδης πέρασε ξανά τον Κοκολάκη στο παιχνίδι ο οποίος πρόσφερε σημαντικές λύσεις επιθετικά ενώ και ο Ρωμανίδης δίνει ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση. Μετά από άστοχες επιθέσεις των Παπαπέτρου και Ιωάννου ο Γκάλης πέτυχε 2 αλλεπάλληλα καλάθια και μέσα σε αποθέωση το σκορ έγινε 74-63 στο 30ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επανέλθει και ο Άρης έφτασε στη νίκη με 92-79.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
Κορυφαίος για ακόμα ένα παιχνίδι ο Γκάλης με πολύ καλούς τους Γιαννάκη,Ρωμανίδη,Κοκολάκη. Με τη νίκη αυτή ο Αυτοκράτορας έκανε το 5 στα 5 μένοντας μόνος πρώτος στη βαθμολογία.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Γκάλης 31, Γιαννάκης 17, Φιλίππου 12, Κοκολάκης 12, Ρωμανίδης 16, Σταμάτης 4, Παπαγεωργίου, Δοξάκης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Ιωάννου 18, Στεργάκος 18, Ανδρίτσος 22, Παπαπέτρου 6, Σκροπολίθας 9, Βίδας, Δαρίβας