1992: Ασταμάτητος Τάρπλεϊ και νέα νίκη του Άρη

Ελάχιστες ομάδες υπήρξαν άξιοι αντίπαλοι για τον Άρη στη διοργάνωση του Κυπέλλου Κυπελλούχων τη σεζόν 1992-1993. Η γαλλική Σολέ δεν ήταν μία από αυτές και στη 1 Δεκεμβρίου 1992 υπέστη μεγάλης έκτασης ήττα από τον Αυτοκράτορα.

Ο αγώνας του Αλεξανδρείου υπήρξε ντέρμπι μόνο για τα πρώτα 15 λεπτά όσα δηλαδή άντεξε ο Αντουάν Ριγκοντό. Σε αυτό το διάστημα ο Γάλλος play-maker ήταν ασταμάτητος φτάνοντας τους 17 πόντους με 4/4 βολές,5/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Αυτός που έβαλε στοπ στον Ριγκοντό ήταν ο αρχηγός του Άρη Παναγιώτης Γιαννάκης όταν ανέλαβε το μαρκάρισμα του και τον άφησε άποντο στα τελευταία 5 λεπτά του Α’ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ριγκοντό έμεινε από δυνάμεις και η Σολέ έχασε ένα σημαντικό όπλο. Στο Α’ μέρος οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν και προβλήματα απέναντι στη ζώνη 2-3 των Γάλλων καθώς ξεκίνησαν με μία πολύ ψηλή πεντάδα (Γιαννάκης, Άντερσον, Τάρπλεϊ, Μωραϊτης, Λυπηρίδης) που δεν είχε το περιφερειακό σουτ έλεγχε όμως την εναέρια κυκλοφορία. Στο τέλος του ημιχρόνου οι Γιαννάκης και Άντερσον έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια και το προβάδισμα στην ομάδα τους με 51-43. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των κιτρίνων και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 104-72.

Αυτός που έκλεψε την παράσταση για ακόμα έναν αγώνα ήταν ο Ροϊ Τάρπλεϊ που έκανε πράγματα και θαύματα φτάνοντας τους 36 πόντους και τα 21 ριμπάουντ. Με τη νίκη αυτή ο Αυτοκράτορας έκανε το 2/2 στη φάση των ομίλων στρέφοντας την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπενφίκα.

ΑΡΗΣ : Λυπηρίδης 8, Γιαννάκης 22, Μισούνωφ 15, Γάσπαρης, Άντερσον 16, Μωραϊτης, Αγγελίδης 4, Βουρτζούμης 3, Ιωάννου, Τάρπλεϊ 36
ΣΟΛΕ : Ριγκοντό 30, Εβανό, Μπελονί, Λεζέν 7, Αλέν 15, Βον Μπούτσελε 6, Ζον 4, Κίτσεν 10, Ντολιβέ, Τσιλομίτα