1990: Υγιεινός περίπατος στην Πολωνία για τον Αυτοκράτορα

Για την 8η αγωνιστική του κυπέλλου πρωταθλητριών της σεζόν 1989-1990 ο Άρης ταξίδεψε στην Πολωνία για να αντιμετωπίσει τη πρωταθλήτρια της χώρας Λεχ Πόζναν στις 8 Φεβρουαρίου 1990.

Η Πολωνική ομάδα που ήταν και η πιο αδύναμη της τελικής φάσης δεν είχε ρεαλιστικές ελπίδες για νίκη επί του Αυτοκράτορα. Παρά την μεγάλη αστοχία των Πολωνών στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους κι έτσι στο 8ο λεπτό βρέθηκαν μπροστά μόλις με 17-19. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Άρης απέκτησε διψήφια διαφορά (25-35) χάρη στις εύστοχες προσπάθειες των Γκάλη και Τζόουνς και την πολύ καλή άμυνα του Βράνκοβιτς. Ο κορυφαίος των γηπεδούχων Κιέφσκι κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 38-44 υπέρ του Άρη.

Ο Γκάλης μετά το παιχνίδι δίνει συνέντευξη στην τηλεόραση
Το θέαμα στην επανάληψη παραμένει ιδιαίτερα κακό με το δίδυμο Γκάλη-Γιαννάκη να μην προσφέρει τα αναμενόμενα στον επιθετικό τομέα. Οι Βράνκοβιτς-Τζόουνς τα βρίσκουν σκούρα στην άμυνα απέναντι στους Κιέφσκι και Γιέχαρεκ και η διαφορά μειώνεται στους 4 (53-57). Αυτό είναι και το τελευταίο σημείο του αγώνα που η Πόζναν μένει κοντά στο σκορ καθώς τότε ο Ιωαννίδης περνάει στον αγώνα τον Μάνθο Κατσούλη και με 3 ψηλούς πλέον ο Άρης περιορίζει στο ελάχιστο τις επιθετικές ενέργειες των γηπεδούχων. Η διαφορά συνεχώς αυξάνεται και η κόρνα της λήξης βρίσκει νικητή τον Άρη με 78-103 με το κοινό να χειροκροτάει ιπποτικά τους νικητές.
Ο Βράνκοβιτς υπήρξε πολύ καλός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ενώ οι Γκάλης και Γιαννάκης ανέβηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Επιβλητικός ο Τζόουνς στο πρώτο ημίχρονο με την απόδοση του να πέφτει στην επανάληψη.

ΑΡΗΣ: Γιαννάκης 19, Γκάλης 39, Τζόουνς 27, Λυπηρίδης 3, Βράνκοβιτς 13, Ρωμανίδης 2, Κατσούλης, Φιλίππου