1989: Αναμενόμενη επικράτηση στη Βουλγαρία

Ιδιαίτερα ανταγωνιστική εμφανίστηκε η Μπάλκαν απέναντι στον Αυτοκράτορα στις 26 Οκτωβρίου 1989 για τον προκριματικό γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο έμεινε από δυνάμεις και ήρθε η αναμενόμενη νίκη για τον Άρη.

(Στο εξώφυλλο φωτογραφίες από τον επόμενο αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες, στο Παλέ)
Οι Βούλγαροι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 13-5 στο 4ο λεπτό κάτι που ανάγκασε τον Ιωαννίδη να περάσει στο ματς το μεγάλο όπλο του Άρη Βράνκοβιτς. Ο Γιουγκοσλάβος έκανε πάρτυ κάτω από τα καλάθια καθώς ο ψηλότερος παίκτης της Μπάλκαν δεν ξεπερνούσε τα 2 μέτρα. Αντίθετα ο επίσης νέος στην ομάδα Τζόουνς αν και βοήθησε επιθετικά με τους 16 πόντους δεν τα πήγε καλά αμυντικά αφού ο προσωπικός του αντίπαλος Ιόνοφ έφτασε τους 31 πόντους. Σε γενικές γραμμές αμυντικά ο κόουτς της Μπάλκαν Αντρέεφ έπαιξε man-to-man με τον Μπέεφ πάνω στον Γκάλη και τον Κόλεφ πάνω στον Γιαννάκη οι οποίοι έπαιρναν βοήθειες από τους Ιόνοφ και Σλάβοφ. Για τον Βράνκοβιτς φυσικά δεν είχε αντίδοτο καθώς ο 19 πόντους κοντύτερος Βεζένκοφ δεν κατάφερε και πολλά. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 52-51 ενώ στην επανάληψη παρόλο που οι κίτρινοι πήραν το προβάδισμα κράτησαν επαφή με το σκορ μέχρι και το 37’ (91-95). Στα τελευταία 3 λεπτά όμως οι Βούλγαροι υπέπεσαν σε τραγικά λάθη στην επίθεση και ο Αυτοκράτορας με καλάθια των Γκάλη,Γιαννάκη και Τζόουνς αύξησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη με 91-107.

1989 ARIS BALKAN GIANNAKIS BASE Ο Γιαννάκης στον αγώνα ρεβάνς, στο Παλέ
Κάπως έτσι οι κίτρινοι σχεδόν εξασφάλισαν τη πρόκριση για την τελική οκτάδα και ευχαρίστησαν τους Έλληνες εκδρομείς που κατέκλεισαν τη Σάλα Ουνιβερτζιάντα. Στον επαναληπτικό της Θεσσαλονίκης ο Άρης επικράτησε ξανά αυτή τη φορά με 119-88.

Να σημειωθεί πως ο Σάσο Βεζένκοφ της Μπαλκάν, είναι ο πατέρας του Σάσα Βεζένκοφ, του γνωστού Ελληνοβούλγαρου άσσου που άρχισε την καριέρα του στον Άρη περίπου 20 χρόνια μετά.

ΜΠΑΛΚΑΝ : Μπρανάτσκι 2, Μπέεφ 11, Κόλεφ 6, Βεζένκοφ 24, Γκέργκοφ, Ιόνοφ 31, Σλάβοφ 17
ΑΡΗΣ : Λυπηρίδης 4, Γιαννάκης 23, Γκάλης 38, Τζόουνς 16, Ρωμανίδης 6, Φιλίππου 3, Κατσούλης, Βράνκοβιτς 17