1989: Σφράγισε το εισιτήριο για το Μόναχο με θρίαμβο

Για 2η συνεχόμενη χρονιά ο Άρης εξασφάλισε την παρουσία του στο Final 4 του κυπέλλου Πρωταθλητριών μετά τον εντός έδρας θρίαμβο επί της Γιουγκοπλάστικα με 96-85.

Στο Παλέ ντε Σπορ επικράτησε το αδιαχώρητο με την παρουσία 6000 κόσμου λόγω της σημαντικότητας του αγώνα αλλά και λόγω του οτι το παιχνίδι δεν μεταδόθηκε απ’ ευθείας από την τηλεόραση. Μάλιστα κόσμος βρέθηκε μέχρι και κοντά στις γραμμές του γηπέδου δημιουργώντας μία πολύ καυτή ατμόσφαιρα. Η ευστοχία των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά ιδιαίτερα με τον Ντίνο Ράτζα προβλημάτισε την άμυνα του Άρη. Η απάντηση του Νίκου Γκάλη ήταν άμεση, με 6 στις 6 εύστοχες προσπάθειες 2 πόντων στα πρώτα 7 λεπτά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 22-18. Η είσοδος του Λυπηρίδη βοήθησε τον Άρη αμυντικά που γύρισε την άμυνα σε μαν του μαν με αλληλοκάλυψη και αφόπλισε επιθετικά την Γιουγκοπλάστικα. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης ανέλαβε αμυντικά τον σταρ των Γιουγκοσλάβων Ιβάνοβιτς και με την βοήθεια του Σούμποτιτς που κάλυψε διαδρόμους τον εξαφάνισε. Ο Νικαιώτης γκαρντ βοήθησε πολύ και επιθετικά και με συνεχόμενα τρίποντα, τις περισότερες φορές από δύσκολη θέση, έδωσε διψήφιο προβάδισμα στον Άρη στο 18’ (52-41) και το ημίχρονο έκλεισε στο 54-45.

Στην επανάληψη είχαμε άλλο ένα σόου του Γκάλη ο οποίος έκανε άνω-κάτω την άμυνα της Γιουγκοπλάστικα έχοντας πολλές φορές πάνω του 2 και 3 αμυντικούς. Μάταια οι φιλοξενούμενοι έψαξαν τρόπους να τον σταματήσουν , ο γκάνγκστερ ήταν για ακόμη μία φορά καταπληκτικός. Με 5 διαδοχικούς του πόντους στο 26ο λεπτό διαμόρφωσε το 71-56 και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη. Στα επόμενα 2 λεπτά και με τους φιλοξενούμενους αφοπλισμένους επιθετικά ο Γιαννάκης με 3 βολές και ο Γκάλης με τρίποντο έκαναν το 77-56 και η εξέδρα πήρε φωτιά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άρη χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στη Γιουγκοπλάστικα να μαζέψει τη διαφορά και να γλυτώσει τη συντριβή. Μετά τη λήξη της αναμέτρησης επικράτησε το αδιαχώρητο, οι φίλοι του Άρη μπήκαν για να πανηγυρίσουν στον αγωνιστικό χώρο σηκώνοντας στα χέρια τον Γιάννη Ιωαννίδη και τους παίκτες του ενώ στα αποδυτήρια οι σαμπάνιες άνοιξαν και το πάρτι συνεχίστηκε. Ο Γκάλης με 45 πόντους ήταν χωρίς αμφιβολία ο MVP της αναμέτρησης,τεράστια η βοήθεια του Γιαννάκη σε άμυνα και επίθεση ενώ ο Γουίλτζερ ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια. Από την Γιουγκοπλάστικα που δεν είχε την εμπειρία να ανταπεξέλθει σε μία τέτοια έδρα εντυπωσίασε ειδικά στο πρώτο μέρος ο Ράτζα ενώ θετικοί ήταν οι Περάσοβιτς και Παβίσεβιτς.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 45, Γιαννάκης 20, Σούμποτιτς 9, Λυπηρίδης 6, Γουίλτζερ 16, Φιλίππου

ΓΙΟΥΓΚΟΠΛΑΣΤΙΚΑ : Περάσοβιτς 16, Παβίσεβιτς 14, Κούκοτς 12, Σόμπιν 7, Στρετένοβιτς, Τάμπακ 2, Ιβάνοβιτς 12, Ράτζα 22