1989: Μάχη Γκάλη-Ήνγκραμ στο ντέρμπυ με τον γηραιό

Ο Άρης προερχόμενος από το χριστουγεννιάτικο τουρνουά της Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετώπισε σε εξ αναβολής αγώνα για το πρωτάθλημα Ελλάδος τον Ηρακλή στο Αλεξάνδρειο. Ο Άρης ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τους Γκάλη,Γιαννάκη και Σούμποτιτς ενώ από την άλλη για τον Ηρακλή πάλεψε μόνος του ο Ήνγκραμ που αναδείχθηκε και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 43 πόντους.

Οι κίτρινοι μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι με τους Γκάλη και Σούμποτιτς να βομβαρδίζουν το καλάθι του Ηρακλή δίνοντας στην ομάδα τους διψήφια διαφορά (24-14) στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα. Στο σημείο εκείνο ο Ιωαννίδης επιχειρεί να δώσει ένα πιο γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι αντικαθιστώντας τον Λυπηρίδη με τον Ρωμανίδη,η αλλαγή αυτή σε συνδιασμό με την πολύ καλή άμυνα του Γιαννάκη πάνω στον Ήνγκραμ επιτρέπει στον Άρη να πάρει διαφορά 14 πόντων (45-31) στο 17ο λεπτό. Οι 2 ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 55-43. Στην επανάληψη ο Μαρκόπουλος κατεβάζει την ομάδα του με ένα πιο κοντό σχήμα κάτι το οποίο εκμεταλλεύονται οι κίτρινοι οι οποίοι έχοντας υπεροπλία στους ψηλούς καταφέρνουν στο 24ο λεπτό να προηγηθούν με 68-51. Το 3ο φάουλ του Λυπηρίδη αναγκάζει τον Ιωαννίδη να τον αντικαταστήσει δημιουργώντας έτσι κενό στην αμυντική λειτουργία των κιτρίνων. Ο Ήνγκραμ με συνεχόμενα καλάθια μειώνει σε 71-58 όμως γρήγορα η διαφορά θα ξεφύγει και πάλι (79-59) με τρίποντα των Σούμποτις και Γιαννάκη. Ο Χωλόπουλος προσπαθεί να κρατήσει το γηραιό στο παιχνίδι μειώνοντας σε 79-64 αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Άρης πατάει γκάζι με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή των 25 πόντων (95-70). Το τελικό σκορ διαμορφώνεται στο 115-97 με τους κίτρινους να φτάνουν την 6η νίκη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Για τον Άρη εκτός από τους Γκάλη,Γιαννάκη,Σούμποτιτς πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Βράνκοβιτς που τροφοδοτήθηκε κατάλληλα από τους συμπαίκτες του ενώ καλός ήταν και ο Λυπηρίδης που έδωσε μάχη στην άμυνα με τους Παπαδόπουλο και Ήνγκραμ. Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν ο εκπληκτικός Ήνγκραμ και ο Χωλόπουλος.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 36, Γιαννάκης 23, Βράνκοβιτς 19, Λυπηρίδης 4, Σούμποτιτς 31, Δοξάκης 2, Κατσούλης, Ρωμανίδης, Μπαλτατζής
ΗΡΑΚΛΗΣ : Χωλόπουλος 13, Κακιούσης 13, Ήνγκραμ 43, Παναγιωτίδης, Τσέκος 2, Παπαδόπουλος 14, Γκιουζέλης 10, Μαντής 2