1960: Νίκη επί του Ηρακλή και κορυφή στο τοπικό πρωτάθλημα

Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, στις 15 Μάη 1960 ο Άρης αντιμετώπισε τον Ηρακλή για την τελευταία αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος.

(στο εξώφυλλο φάση από το Άρης-Ηρακλής στο γήπεδο του Άρη)

Ο γηραιός που καιγόταν για τη νίκη καθώς διεκδικούσε την 3η θέση από το Ανατόλια κράτησε το προβάδισμα σε σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο έχοντας έναν εκπληκτικό Βογιατζή. Μετά το αρχικό 5-2 υπέρ του Άρη ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 8-7 και 17-14, οι κίτρινοι ισοφάρισαν στο 10’ σε 22-22 όμως ο Μπούσιος ανέλαβε δράση και έδωσε προβάδισμα με 36-29 στον Ηρακλή με το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι παίκτες του Άρη ανασυντάχθηκαν και χάρη στον φοβερό Ρόκκο πέρασαν μπροστά με 44-42 στο 26ο λεπτό. Στα επόμενα 3 λεπτά το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς ώσπου στο 29’ ο Άρης προηγήθηκε με 58-56 και κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε και το τελικό 71-66.

1961 SYNTHESIS BASKET BASE
Οι σαφώς πιο ποιοτικοί παίκτες του Άρη αναγκάστηκαν να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια για να επικρατήσουν του αξιόμαχου Ηρακλή. Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Ρόκκος και Γούσιος ενώ από τον γηραιό οι Βογιατζής και Μπούσιος. Μετά και την ολοκλήρωση της τελευταίας αγωνιστικής Άρης και Παοκ ισοβάθμισαν στην κορυφή με τον τοπικό τίτλο να κρίνεται σε μπαράζ ενώ Ηρακλής και Ανατόλια επίσης ισοβάθμισαν και οδηγήθηκαν σε μπαράζ με έπαθλο την 3η προνομιούχο θέση.
ΑΡΗΣ : Γούσιος 15, Καραμήτσος 4, Κωνσταντάρας 4, Ρόκκος 30, Μπουσβάρος 10, Μακρής 8, Φουρουτζόπουλος
ΗΡΑΚΛΗΣ : Τρυφέρης 4, Ουζούνης 11, Μαργαρόπουλος 10, Βογιατζής 14, Μπούσιος 19, Τζαβάρας 8